СКОРЦОНЕРА

Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

СКОРЦОНЕРА

Інші назви цієї городньої культури – чорний корінь, солодкий корінь, чорна морква, зміячка. Як овочева й лікарська рослина скорцонера відома вже понад 500 років. У коренеплоді скорцонери є речовина інулін, що перетворюється на фруктозу, тому скорцонера незамінна для людей, які страждають на цукровий діабет. Крім того, коренеплоди містять цукор, білок, вітамін С, солі фосфору, кальцію, калію, літію. Високий уміст солей калію дозволяє використовувати

скорцонеру для лікування серцевих захворювань, солі кальцію, фосфору та заліза необхідні при нервових розладах, перевтомі, матерям-годувальницям.

Скорцонера – дворічна коренеплідна рослина родини айстрових. У перший рік життя вона утворює розетку листя і стрижневий корінь темно-брунатного або чорного кольору завдовжки 30- 35 см. На другий рік дає квіткову стрілку й утворює насіння. Стебло скорцонери гіллясте, заввишки до 1 м, квіти жовті. Рослина належить до самозапильних. Скорцонера – холодостійка та засухостійка рослина, але вимоглива до родючості грунту. Її потрібно висаджувати на родючих грунтах

із глибоким орним шаром і нейтральною реакцією, скорцонера не переносить свіжого гною. Найкращі попередники – огірки, помідори, картопля й цибуля.

Скорцонеру розмножують насінням, висіваючи його навесні з розрахунку 10 г насіння на 1 м2. Відстань між рядами – 25- 30 см, між рослинами – 6-8 см. Глибина посіву – 2,5-3 см. Як тільки з’являться сходи, рослини проріджують, подальший догляд за скорцонерою такий же, як і за морквою. Необхідно стежити за чистотою грунту, знищувати бур’яни й регулярно розпушувати міжряддя.

Збирають коренеплоди пізно восени, але до заморозків. Скорцонеру викопують, просушують і зберігають у підвалах прикопаною в піску. Узимку можна використовувати коренеплоди для вигонки свіжої зелені за тією ж технологією, що й для селери.

Для весняного використання в їжу коренеплоди залишають на зиму в грунті, мульчуючи його шаром 10-15 см. Навесні коренеплоди викопують і використовують у їжу.

З метою одержання насіння відбирають здорові міцні коренеплоди, які освітлюють і пророщують, а потім висаджують так само, як і харчову скорцонеру. У стадії молочно-воскової спілості насіння скорцонери у великих кількостях роздзьобують птахи, тому рослину потрібно оберігати. Збирають насіння в кілька прийомів у міру дозрівання. Урожайність різних сортів скорцонери становить 4,5-6 кг із 1 м3.

Рекомендовані сорти: Звичайний велетень, Однолітній велетенський, Вулкан, Чорний Петер, Чорна Ліза.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СКОРЦОНЕРА