СОНЦЕ
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 3. КОМПОЗИЦІЙНІ ПРИЙОМИ У ГРАФІЦІ ТА ЖИВОПИСІ (9 годин)
Урок № 20. СОНЦЕ – ГОСПОДАР НЕБА
Мета:
– ознайомити учнів з поняттям “композиційний центр”, правилами виділення головного в композиції (розмір, колір);
– формувати естетичні почуття, смак, розвивати вміння визначати головне в композиції, фантазію та уяву;
– виховувати охайність під час роботи.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: кольоровий та білий папір, ножиці, клей, клейонки.
– Зоровий ряд: фотографії
– Літературний ряд: загадки та легенди про сонце.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
¦ Що ми вивчали на попередньому уроці?
¦ Які таємниці композиції ви тепер знаєте?
¦ Як створити врівноважену композицію?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Для того щоб зрозуміти, що ми зображатимемо сьогодні, відгадайте загадки.
За горами, за лісами золотий кружок встає.
(Сонце)
Удень сяє, вночі зникає.
(Сонце)
Його
(Сонце)
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Мабуть ви вже зрозуміли, що сьогодні мова піде про сонце.
¦ Як ви вважаєте, чому саме сонце так цікавить звичайних людей, художників та майстрів декоративно-прикладного мистецтва?
Сонце у сиву давнину мало багато імен – Солунь, Сурож, Ярунь, Ярбог, Купайло, Хоре, його вважали святим. Сонце – головне джерело світла й тепла, від нього залежить усе в природі, а отже, й сама людина.
Давні люди вважали сонце символом знання, справедливості, милосердя, переможцем неправди й усілякого зла.
В українських селах мами навчали дітей, виряджаючи їх із худобою на луки: “Не кривися з праведного сонечка, не кидай на сонце грудками, бо Бог хліба не дасть”.
Чи не найдавнішим є уявлення про сонце, яке живе у морі. Схоже на яєчний жовток, оточене водою, воно прокидається, рухається небом, а на ніч знову ховається на морському дні.
Уявлення це зберегла казка “Красносвіт”.
Вона оповідає про прекрасного парубка, який ховається у яєчку й без тієї “шкаралупки” до часу не може жити. Звуть того парубка Красносвітом. Одружившись із царівною, Красносвіт невдовзі безслідно зникає, адже та розбиває його сховок. Царівна довго шукає судженого, дорога її – на той світ, до Поганого Царя – володаря темряви.
Визволяє царівна Красносвіта за допомогою чарівних речей, що уособлюють сонце: золотого яблучка (форма, колір), золотої качки (саме качки перевозять сонце підземними ріками), золотого кужеля (золоте прядиво – символ сонячного проміння).
І сам Красносвіт “як устав, так зробилося ясно-ясно на увесь двір”.
Давайте і ми сьогодні намалюємо сонце – яскраве, тепле, усміхнене.
¦ Спочатку пригадаймо, як художники зазвичай зображують головних героїв своїх робіт.
Правильно, їх виділяють за допомогою розміру та кольору.
У справжніх художників є таке поняття – композиція. Ви вже чули це слово на попередньому уроці.
¦ Пригадаймо, що означає слово композиція.
Композиція – це побудова художнього твору, співвідношення окремих частин і елементів, що відповідають творчим задумам, змісту, характеру і призначенню. Говорячи про свої роботи, художники називають їх композиціями. Ви ще багато разів чутимете це слово, адже існують ще музичні й літературні композиції.
Отже, також увагу до головних героїв у роботах образотворчого мистецтва привертають завдяки місцю розташування цих героїв щодо всієї композиції зображення.
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Сьогодні ви створюватимете композицію під назвою “Сонце – господар неба”.
¦ Хто буде головною дійовою особою вашої композиції?
Правильно, сонце. Тому воно має бути великим за розміром.
¦ Якого кольору сонце?
Так, воно може бути жовтим, оранжевим та навіть червоним.
Перед початком роботи пригадайте правила користування ножицями та клеєм.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Створення композиції “Сонце – господар неба” з урахуванням
Правил виділення головного в композиції (розмір, колір) в техніці аплікації
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Що таке композиція?
¦ Яке зображення сьогодні стало центром вашої композиції?
¦ Чи запам’ятали ви, як в давнину називали сонце?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести папір для малювання, кольорові олівці; поспостерігати за деревами під час сильного вітру.
3. Проголошення уроку завершеним.