ССАВЦІ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
&23. ССАВЦІ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Пригадайте, які ознаки зовнішньої та внутрішньої будови притаманні рептиліям.
Що таке теплокровність? У яких тварин вона з’явилась?
Визначальною ознакою ссавців є вигодовування своїх малят молоком, яке виробляють особливі молочні залози. Ссавцям притаманний високий рівень розвитку нервової системи, зокрема головного мозку. Це зумовлює складну поведінку і дає їм змогу добре пристосовуватись до мінливих умов середовища.
Ссавці, як і птахи, – теплокровні
ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА ССАВЦІВ? Тіло ссавців складається з голови, тулуба та хвоста, шия зазвичай добре виражена. Як і плазуни, ссавці мають дві пари кінцівок: передні та задні. Але, на відміну від рептилій, кінцівки ссавців розташовані не по боках тулуба, а під тулубом, завдяки
На голові ссавців можна помітити вушні раковини та зовнішній слуховий прохід.
Вушні раковини рухливі й допомагають краще вловлювати звуки. Очі ссавців, на відміну від інших наземних хребетних тварин, захищені лише двома повіками: верхньою та нижньою, а миготлива перетинка редукована. Рот оточують рухомі губи.
Шкіра ссавців досить еластична і має складну будову. У ній звичайно добре розвинені різні типи залоз: потові, сальні, молочні, пахучі. Потові залози беруть участь у регуляції температури тіла та у виведенні продуктів обміну речовин. Температура тіла знижується завдяки випаровуванню поту з його поверхні, що дає змогу уникати перегрівання. Видалення сальних залоз змащують волосся та поверхню шкіри, запобігаючи їхньому зношуванню та намоканню.
Мал. 147. Зовнішня будова ссавця: 1 – голова; 2 – тулуб; 3 – хвіст; 4 – парні кінцівки
За допомогою виділень пахучих залоз особини одного виду спілкуються між собою та можуть позначати шлях до гнізда чи нори. Видаленням маточних залоз – молоком – ссавці вигодовують своїх малят.
За рахунок верхнього шару шкіри у ссавців утворюються різні похідні: волосся, кігті, нігті, копита, роги тощо. Волосяний покрив складається з волосків різних типів. Є волоски товсті та пружні – остьові. Вони виконують захисну функцію. Їхнє забарвлення зумовлене особливими барвниками – пігментами. Коротке і м’яке пухове волосся – це підшерстя. Воно утримує в собі прошарок повітря, що дає змогу зберігати тепло тіла.
На певних ділянках тіла ссавців, переважно на голові, є довгі чутливі волоски – вібриси (мал. 1-18). Вони виконують функції органів дотику, У деяких видів тварин (їжаків, дикобразів тощо) волосся видозмінилося на голки, що виконують функцію захисту. Під шкірою є шар жирової клітковини. Він допомагає зберігати тепло тіла, а також є запасом поживних речовин та джерелом води, у разі її нестачі у довкіллі.
Дихають ссавці виключно атмосферним повітрям. Добре розвинені жувальні м’язи, які рухають нижню щелепу. У деяких груп ссавців (наприклад, у мавп) добре розвинені мімічні м’язи, за допомогою яких тварини можуть виражати різні емоції.
У ссавців зуби, залежно від виконуваних функцій, диференційовані на групи: різці, ікла та кутні (мал. 149). Різці допомагають тваринам зрізати їжу, ікла – відривати шматки їжі та утримувати здобич. Вони також слугують для захисту. Кутні зуби мають плоску жувальну поверхню, їхня функція – перетирання їжі.
Ознайомтеся з будовою зубів ссавців, виконавши лабораторне дослідження.
Мал. 148. Вібруси (1) на голові ссавця
Мал. 149. Типи зубів хижого ссавця: 1 – куті; 2 – ікла; 3 – різці
ЛАБОРАТОРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Дослідженим зубів ссавців
Обладнання: моделі черепів кроля, кішки (собаки), морської свинки, коня, корови тощо; малюнки зубних систем різних ссавців.
Хід роботи
1. Розгляньте череп ссавця, знайдіть на верхній та нижній щелепах комірки із зубами.
2. Знайдіть плоскі зуби – різці, гострі – ікла, із широкою жувальною поверхнею – кутні.
3. Порахуйте кількість різців, іклів та кутніх зубів у запропонованої тварини, зверніть увагу на те, як розміщені ці зуби на верхній та нижній щелепах.
4. Зробіть припущення, якою їжею може живитися ця тварина (м’ясом, травою, зерном, комахами тощо).
У ссавців добре розвинені різні органи чуття, особливо зору, слуху, нюху, а також дотику, смаку та рівноваги. Нюх краще розвинений у наземних тварин. Органи смаку допомагають тваринам розпізнавати якість їжі та відрізняти їстівні об’єкти від неїстівних.
Малята ссавців народжуються добре розвиненими. Новонароджені можуть самостійно ссати молоко матері. Певний час вони ще потребують турботи батьків, які їх обігрівають, годують, захищають, доглядають і навчають багатьох речей, що згодяться в подальшому житті (мал. 150).
Під час зародкового розвитку в більшості ссавців у тілі самки формується плацента, або дитяче місце. Це тимчасовий орган, який забезпечує зв’язок між організмом матері та зародком. Період розвитку зародка всередині материнського організму має назву вагітність.
У житті ссавців спостерігають такі сезонні явища: період підготовки до розмноження і розмноження, період вигодовування малят, період підготовки до зимівлі та зимівля. У період підготовки до зимівлі ссавці посилено живляться, накопичуючи жирові запаси. Деякі ссавці (наприклад, гризуни) накопичують їжу в особливих сховищах (норах, дуплах дерев).
Мал. 150. Прояви турботи про потомство (з допомогою вчителя прокоментуйте їх)
Зимують ссавці по-різному. Одні тварини впадають у сплячку, інші – активні протягом усієї зими. Сплячка – це стан ссавців, що характеризується зниженням рівня обміну речовин. У цей період тварини (як-от бурий ведмідь) живуть за рахунок накопичених поживних речовин (насамперед жирових запасів). Сплячка дає змогу переживати періоди несприятливих умов (високих або низьких температур, нестачі їжі тощо).
Після зимівлі за настання сприятливих умов активність ссавців зростає, і вони починають готуватись до розмноження.
Біологічний словничок: ссавці, ость, підшерстя, вібриси, плацента, вагітність.
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Ссавці – теплокровні хребетні тварини, які вигодовують своїх малят молоком; їхні кінцівки розташовані лід тулубом; шкіра багата на залози; потові, сальні, молочні, пахучі; похідними верхнього шару шкіри є волосся, роги, копита, кігті, нігті тощо.
Дихають ссавці виключно атмосферним повітрям; температура тіла постійна і зазвичай не залежить від температури довкілля; добре розвинені різноманітні органи чуття.
У більшості ссавців формується плацента, черев яку зародок отримує від організму матері поживні речовини та кисень: малят вигодовують молоком.
ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ
1. Які особливості зовнішньої будови ссавців? 2. Які середовища життя заселили ссавці? 3. Які функції виконує волосяний покрив ссавців? 4. Які типи зубів є у ссавців? Назвіть їхні функції. 5. Що таке плацента? Які її функції? 6. Яке явище в житті деяких ссавців має назву зимова сплячка?
ОБГОВОРІТЬ У ГРУПАХ
Назвіть риси пристосованості ссавців до різних середовищ життя.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ
1. Які особливості будови ссавців відрізняють їх від рептилій? 2. Що спільного та відмінного в зимівлі птахів і ссавців?