СТАЛІСТЬ ТЕМПЕРАТУРИ ТІЛА ТА СПОСОБИ ЇЇ РЕГУЛЯЦІЇ – ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

СТАЛІСТЬ ТЕМПЕРАТУРИ ТІЛА ТА СПОСОБИ ЇЇ РЕГУЛЯЦІЇ

Фізіологічні процеси, спрямовані на підтримання сталої температури, називаються процесами терморегуляції.

Збереження сталої температури тіла можливе лише в тому випадку, коли кількість утвореного в організмі тепла дорівнює кількості тепла, що виділяється назовні. Терморегуляцію поділяють на хімічну та фізичну.

Хімічна терморегуляція досягається шляхом зміни рівня обміну речовин; основна її роль – утворення

тепла. Підвищена кількість утворюваного тепла оберігає організм від переохолодження, знижена – від перегрівання. Виділення енергії відбувається завдяки хімічному розщепленню білків, жирів і вуглеводів.

Фізична терморегуляція відбувається завдяки віддачі тепла, що виділяється у процесі життєдіяльності з організму в навколишнє середовище. Засобами виділення надлишкового тепла з організму є теплопровідність (здатність передавати тепло від більш нагрітих частин тіла до менш нагрітих предметів при їх безпосередньому зіткненні один з одним), тепловипромінювання (випромінювання теплових променів

за відсутності безпосереднього контакту з більш холодним тілом) і випаровування вологи з поверхні шкіри.

У людини існують спеціальні нервові і гуморальні механізми терморегуляції.

Рецептори шкіри здатні сприймати навіть незначні зміни температури середовища. Центр терморегуляції розташований у проміжному мозку. Хімічна терморегуляція відбувається завдяки безпосереднім впливам нервових імпульсів на рівень утворення тепла в м’язах і внутрішніх органах. Паралельно з цим відбувається і перерозподіл крові шляхом зміни просвіту кровоносних судин та інтенсивності потовиділення.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: СТАЛІСТЬ ТЕМПЕРАТУРИ ТІЛА ТА СПОСОБИ ЇЇ РЕГУЛЯЦІЇ – ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ – ЛЮДИНА