Створення антигітлерівської коаліції

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§2. Воєнні дії в 1941-1942 Pp.

3. Створення антигітлерівської коаліції.

Напад Німеччини на СРСР започаткував формування антигітлерівської коаліції – союзу держав із такими діаметрально протилежними інтересами, який ніколи не був би створений за інших обставин.

Однак в умовах війни проти нацистської Німеччини уряди Великої Британії, СРСР, а згодом і США мусили дбати про захист життя громадян, збереження незалежності своїх держав. Спільними зусиллями зробити це було легше.

Тому вдень нападу Німеччини на Радянський Союз прем’єр-міністр Великої Британії В. Черчілль і президент США Ф. Рузвельт заявили про солідарність із СРСР. Радянський уряд запропонував Великій Британії укласти угоду про спільні дії.

Створення антигітлерівської коаліції

Вінстон Черчілль

Створення антигітлерівської коаліції

Франклін Рузвельт

16 липня 1941 р. в Москві була підписана угода між урядами СРСР і Великої Британії про спільні дії у війні проти Німеччини. У ній зафіксовані взаємні зобов’язання про надання допомоги та підтримки у війні, а також про відмову від укладення сепаратного миру з противником.

2

серпня 1941 р. відбувся обмін нотами між СРСР і США щодо продовження на рік радянсько – американської торгової угоди та про економічне сприяння з боку США Радянському Союзу у війні проти нацистської Німеччини.

Постачання Радянському Союзу зброї, воєнної техніки та стратегічної сировини здійснювалося відповідно до закону про лендліз, який був прийнятий конгресом США в березні 1941 р. Цей закон надавав право американському урядові постачати різноманітні товари та надавати послуги країнам – союзникам у період Другої світової війни в позику, оренду чи кредит. Поставки за лендлізом перевищили 50 % американського експорту в період війни.

Важливим етапом у розвитку радянсько-британсько-американських відносин стала конференція представників трьох держав у Москві 29 вересня – 1 жовтня 1941 р. На ній ішлося про конкретні форми співробітництва в період війни.

Зміцненню союзу народів у боротьбі проти агресорів сприяла Декларація Об’єднаних Націй, підписана в січні 1942 р. у Вашингтоні представниками чотирьох великих держав (СРСР, США, Великої Британії та Китаю) і 22 інших держав антигітлерівського фронту. Ця подія означала створення антигітлерівської коаліції.

До Декларації Об’єднаних Націй приєдналося ще багато країн. У ній проголошувалося, що повна перемога над агресорами необхідна для захисту життя, свободи та незалежності народів. Важливими дипломатичними документами, що зміцнили антигітлерівську коаліцію, були радянсько-британський договір “Про союз у війні проти гітлерівської Німеччини та її спільників у Європі та про

Мовою документів

3 Декларації Об’єднаних Націй про боротьбу з агресорами

Уряди, що підписали цю Декларацію… заявляють:

1) Кожний уряд зобов’язується використати всі свої ресурси, воєнні чи економічні, проти тих членів Троїстого пакту і тих, що приєдналися до нього, з якими цей уряд перебуває в стані війни.

2) Кожний уряд зобов’язується співпрацювати з іншими урядами, які підписали цю Декларацію, і не укладати сепаратного перемир’я або миру з ворогами.

До наведеної вище Декларації можуть приєднатися інші нації, які надають або можуть надавати матеріальну допомогу й сприяти боротьбі за перемогу над гітлеризмом.

Співробітництво після війни” від 26 травня 1942 p., а також радянсько-американська угода “Про принципи, застосовувані до взаємної допомоги у веденні війни проти агресії” від 11 червня 1943 р.

Загалом антигітлерівська коаліція зміцнювалася не тільки офіційними угодами, а й глибокою та взаємною симпатією народів країн, що боролися проти гітлеризму.

Погляд очевидця подій

З книжки “Росія у війні 1941 -1945” англійського журналіста О. Верта, який усі роки війни перебував у СРСР як кореспондент радіостанції Бі-Бі-Сі

Унаслідок історичних і географічних чинників саме Радянський Союз виніс найважчу ношу у війні проти нацистської Німеччини й саме завдяки цьому були врятовані мільйони життів англійців і американців. Під час війни і Америка, і Англія це чітко розуміли. 21 червня 1942 р. Ернест Бенін (високопосадовець уряду В. Черчілля. – Лет.) заявив: “Уся допомога, яку ми могли надати, невелика в порівнянні з титанічними зусиллями радянського народу. Наші онуки, сидячи за своїми підручниками історії, думатимуть про минуле, відчуваючи захоплення героїзмом і вдячність до великого російського народу”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Створення антигітлерівської коаліції