Сутність діалектичного протиріччя між стабільністю і продуктивністю лісових насаджень

Лісівництво

РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ

Лекція 2. БІОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ І ПРОДУКТИВНІСТЬ ЛІСОВИХ НАСАДЖЕНЬ

2.2 Сутність діалектичного протиріччя між стабільністю і продуктивністю лісових насаджень

Механізм функціонування лісових угруповань, як і багатьох інших рослинних, спрямований не на накопичення якомога більшої деревної маси, а на самозберігання. Найбільш стійкі і пристосовані до певних умов існування корінні лісостани. Але людині потрібно, щоб на певній площі накопичувалася максимально

можлива деревна маса, причому у чим менший відрізок часу існування лісового насадження. Тому при веденні господарства у лісі, а воно завжди пов’язане з рубками, потрібно враховувати, що напрямок стабільного існування лісового насадження, як екосистеми, і напрямок господарювання – не збігаються. Ось чому, коли ставиться задача одночасного підвищення продуктивності і стійкості лісів, вона не має смислу, бо, підвищуючи продуктивність, ми обов’язково знижуємо стабільність. Таким чином, щоб підвищити продуктивність деревостану, потрібно знизити його стабільність. Це досягається раціональним вибором
деревної породи, встановленням технічної стиглості деревостану та цілеспрямованими рубками догляду і головною рубкою. Знижуючи рубками догляду стабільність екосистеми, тим самим досягається активізація механізму її саморегулювання.

Існує думка, що стабільність екосистеми визначається кількістю видів, що її сформували. Така залежність не завжди пряма. Численні дослідження у нас і за рубежем показали, що далеко не завжди багаті на види ліси виявляються більш стійкими, ніж бідні видами. Тобто, мішаний деревостан не завжди буде більш стабільним за чистий. Наприклад, чисті за складом букові ліси часто стабільніші за мішані широколистяні ліси. Таким чином, ускладнення екосистеми збіль­шенням у ній деревних видів не обов’язково призводить до підвищення її стабільності, хоча і не робить її менш стійкою.

Враховуючи той факт, що у більш простих за структурою еко­системах вести господарство простіше, потрібно завжди знаходити ту межу, до якої спрощення будови не викличе помітного зниження ста­більності і, в той же час, дасть можливість спрямувати заходи на підвищення продуктивності лісового насадження.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Сутність діалектичного протиріччя між стабільністю і продуктивністю лісових насаджень