Сюжетна витинанка “Дерево життя”
УРОК 4. Сюжетна витинанка “Дерево життя”
Мета: удосконалити знання про витинанку та художні особливості витинанки; учити дітей виготовляти витинанку; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик.
ХІД УРОКУ
I. Організація уроку
Психологічне налаштування
На дошці прикріплено модель дерева.
– У кожного з вас на парті лежать маленькі листочки (жовті, червоні, зелені, коричневі). Ми будемо всі разом складати з них крону “дерева сподівань”.
Діти
– Діти, я теж хочу прикріпити свій листочок. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, уважними й працьовитими.
II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок
1. Бесіда
– Що називають витинанкою?
– З якого матеріалу було виготовлено перші витинанки? (Зі шкіри).
– У якій країні з’явилися перші витинанки? (У Китаї).
2. Інтерактивна вправа “Стріляй влучно”. Робота в групах
За кольорами листочків (які прикріплювали на “дерево
Сподівань”) діти об’єднуються
– З’єднайте стрілочками назви художніх особливостей витинанки з їхнім поясненням.
Ажурні | Зображення виступає силуетом |
Силуетні | Зображення міститься в прорізах |
Одинарні | Композиційним центром витинанки є дзеркальна симетрія частин рослин у поєднанні з тваринами |
Складні | Виготовлені з кількох аркушів паперу |
Сюжетні | Виготовлені з одного аркуша паперу |
III. Мотивація навчальної діяльності
– Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над витинанкою – виготовимо сюжетну витинанку “Дерево життя”.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя або перегляд мультимедійної презентації
Народне мистецтво витинанок – одна з яскравих і самобутніх сторінок українського декоративного мистецтва. Витинанки різних місцевостей подібні між собою, але водночас мають властиві тільки їм мотиви, кольори й сюжети. Одним із популярних сюжетів витинанки є “Дерево життя”. Воно символізує безсмертя, нескінченність та різноманітність життя. Дерево стоїть понад часом, об’єднуючи сучасне, минуле та майбутнє, та поділяється на три частини (“світи”): коріння – підземний світ, стовбур – земний світ, крона й верховіття – небесний світ. (Існує інше пояснення. Дерево життя складається з трьох частин: верхня символізує сферу богів, середня – життя людей і всього живого, а нижня – це коріння, основа і початок світу).
2. Робота з підручником (с. 29, 31)
3. Робота з посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 8). Обговорення роботи В. Співак “Дерево життя”
– До якої групи витинанок належить витинанка “Дерево життя”? (Сюжетні).
– Зі скількох частин складається дерево? (Із трьох).
4. Правила безпечної поведінки
– Перед початком роботи повторимо правила безпечної роботи з ножицями.
5. Інтерактивна вправа “Крісло автора”
Автором є ножиці. Один з учнів сідає на стілець і відповідає від імені ножиць, усі решта ставлять запитання, що стосуються дотримання правил безпечної поведінки з ножицями.
Фізкультхвилинка
V. Демонстрування та аналіз зразка
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 8-11)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
– Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
– Про що цікаве дізналися на уроці?
– Що сподобалося на уроці?
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
2. Прибирання робочого місця