ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2 І 3. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ЧИСЛОВИХ ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: повторити прийоми складання таблиці ділення; розвивати вміння розв’язувати задачі, що містять дію ділення, знаходити значення числових виразів; розвивати логічне мислення; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
– Назвіть приклади з відповіддю 18; 21 і 27.
2. Гра “Допоможіть Сові розв’язати кругові приклади”
3. Фронтальне опитування
–
– Як знайти невідомий множник?
– Як називаються числа при діленні?
– З кожного виразу та його значення складіть і запишіть рівність з діленням на 2 (с. 22, завдання 132).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблиці ділення на 2 і 3; знаходження значень числових виразів; будемо розв’язувати задачі на ділення і вчитися самостійно працювати.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення матеріалу, пов’язаного з діленням (с. 22, завдання 133)
Складання таблиці ділення на 2; 3.
2. Обчислення прикладів з коментуванням (с. 22, завдання 134)
3.
12 : 3 = 4 (грн) – отримала кожна донька
– Складіть обернену задачу.
Мама дала трьом донькам по 4 грн. Скільки всього грошей було у мами? (4 • 3 = 12 (грн))
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 22, завдання 136)
Аналіз задачі за питаннями вчителя.
Розв’язання
1) 26 – 8 = 18 (ог.) – залишилося
2) 18 : 3 = 6 (ог.)
Відповідь: 6 огірків поклали в кожну банку.
2. “Бліцконтроль знань”
1 варіант
1) У якому виразі пропущено число 34?
А) [ ] + 25 = 59;
Б) 68 – [ ] = 31;
В) 26 + [ ] = 50.
2) Позначте правильну рівність:
А) 2 + 2 + 2 + 2- 4 = 2 • 4;
Б) 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 2 • 4;
В) 2 + 2 + 2 + 2 = 2 • 4.
3) Різницю чисел 75 і 23 збільшили на 14. Позначте правильну відповідь.
А) 76;
Б) 66;
В) 64.
4) Позначте рівняння, у якому доданок дорівнює 25.
А) 16 + х = 40;
Б) х + 7 = 32;
В) х + 9 = 17.
5) Якщо а = 18, то 92 – а = [ ].
А) 85;
Б) 95;
В) 74.
6) Вісім пиріжків розділили порівну між чотирма учнями. По скільки пиріжків отримав кожний учень?
А) 4;
Б) 3;
В) 2.
7) 3 мішка відсипали 15 кг картоплі, після чого у мішку залишилося 12 кг картоплі. Щоб дізнатися, скільки кілограмів картоплі було у мішку спочатку, треба:
А) 15 + 12 + 15;
Б) 15 + 12;
В) 15 – 12.
8) Чому дорівнює периметр квадрата, якщо одна сторона його дорівнює 3 см?
А) 12 см;
Б) 10 см;
В) 9 см.
9) У змаганнях брали участь 12 хлопчиків і 15 дівчаток. Усіх учнів розподілили на 3 команди. Скільки учасників було у кожній команді?
А) 12 + 15 : 3;
Б) (12 + 15) : 3;
В) 15 : 3 + 12.
2 варіант
1) У якому виразі пропущено число 26?
А) 25 + [ ] = 58;
Б) 73 – [ ]= 30;
В) [ ] + 34 = 60.
2) Позначте правильну рівність:
А) 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 6 = 3 • 6;
Б) 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 3 • 5;
В) 3 + 3 + 3 + 3 + 3 – 2 = 3 • 5.
3) Суму чисел 47 і 18 зменшили на 15. Позначте правильну відповідь.
А) 50;
Б) 70;
В) 65.
4) Знайдіть рівняння, у якому доданок дорівнює 35.
А) 7 + х = 42;
Б) 17 + х = 48;
В) х + 9 = 54.
5) Якщо а = 13, то 61 – а = [ ].
А) 58;
Б) 48;
В) 68.
6) На кожну тарілку поклали по 3 сливи. Скільки слив на 7 тарілках?
А) 18;
Б) 10;
В) 21.
7) У книзі 45 сторінок. Дівчинка прочитала кілька сторінок, і їй залишилося прочитати 17 сторінок. Щоб дізнатися, скільки сторінок прочитала дівчинка, треба:
А) 45 – 17 – 17;
Б) 45 – 17;
В) 45 + 17.
8) Чому дорівнює периметр трикутника, якщо довжина його 6 см, а ширина 2 см?
А) 16 см;
Б) 8 см;
В) 10 см.
9) У класі стояло 12 парт. Потім принесли ще 6 парт. Усі парти поставили у три ряди, порівну в кожний. Скільки парт поставили у кожному ряду?
А) 12 + 6 : 3;
Б) (12 + 6) : 3;
В) 12 : 3 + 6.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що здалося складним на уроді?
– Яке завдання сподобалося?
– Над чим ще хотіли попрацювати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 22, завдання 137; 138.