ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 2. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ. ПЕРИМЕТР КВАДРАТА
Мета: ознайомити учнів з таблицею множення числа 2 та її практичним застосуванням, з формулою для знаходження периметра квадрата; формувати вміння розв’язувати задачі на множення; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 94, завдання 538; 539)
Завдання 538
– Прочитайте, як ви обчислили вирази зручним способом.
Завдання 435
– Прочитайте, як ви обчислили довжину ламаної.
2. Усна лічба
1) Обчисліть.
2) Заповніть таблицю.
Доданок | 5 | 19 | 12 | 18 | 15 |
Доданок | 19 | 5 | 17 | 28 | 25 |
Сума | 30 | 35 | 44 | 36 |
3) На один чоловічий костюм потрібно 3 м тканини. Скільки тканини знадобиться на два такі костюми? три такі костюми? п’ять?
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Повторімо склад числа!
11 – це 6 і [ ]
15 – це 8 і [ ]
13 – це 7 і [ ]
17 – це 9 і [ ]
– Подивіться на числа верхнього ряду. Яку закономірність побачили? (Кожне наступне число збільшується на 2.) Запишіть ще 3 числа.
11____13____15____17
– Подивіться на картки нижнього ряду. Яку закономірність побачили? Запишіть ще 3 числа.
6____7____8____9
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви складете і вивчите таблицю множення числа 2.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 94-95)
Завдання 540. Усне виконання завдання
Учні рахують, скільки всього кубиків на малюнку. Читають вирази, які записала Поночка.
Складають іншу пару виразів: 5 + 5 + 5 + 5; 5 • 4.
Обчислюють та порівнюють значення добутків. Роблять висновок.
Завдання 541. Колективне опрацювання матеріалу
– Знаходити добуток додаванням незручно. Треба скласти і вивчити таблицю множення числа 2.
Учні читають таблицю. Пояснюють, що цікавого помітили, як можна одержати значення наступного виразу з попереднього.
Завдання 542. Колективне розв’язування задачі Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
По 2 учн. 8 ст., ? учн.
Завдання 543
Задача розв’язується так само, як попередня.
Завдання 544
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 545. Колективне опрацювання матеріалу Учні знаходять периметр додаванням і множенням.
– Який з цих способів зручніший?
Запам’ятай!
Периметр квадрата зі стороною а можна знайти так: Р = а • 4.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею на множення
Змій Горинич охороняє замок 2 роки, і щороку приносять йому по 5 відер води. Скільки відер води він випив?
– Скільки років Змій Горинич охороняє замок?
– По скільки відер йому приносять?
– Що треба дізнатися? Якою дією? (Множенням)
– А іншою дією можна?
– Яка дія раціональніша?
– Сумою яких доданків можна замінити множення?
– Запишіть коротку умову і розв’язання самостійно.
Один учень працює біля дошки, решта – самостійно.
– Перевірте, у кого така сама відповідь.
2. Обчислення значень виразів
3. Розв’язування логічної задачі
За столом сидять дві мами, два тата, три сини, одна дочка, два онуки, бабуся і дідусь. Скільки чоловік сидить за столом? (6)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 95, завдання 546; 547.