Термін проведення та інтенсивність рубок формування ландшафтів

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 6. РУБКИ ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ

6.5 Термін проведення та інтенсивність рубок формування ландшафтів

Формування лісопаркового ландшафту потребує довготривалого терміну часу – 30-40 років, кількох прийомів рубок. В молодняках рубками формування закладають лише попередній вигляд майбутнього лісопаркового ландшафту, а остаточне його формування досягається в середньовіковому та пристигаючому віці періодичним проведенням рубок формування.

Термін повторюваності

прийомів рубок залежить від темпів росту дерев, збільшення зімкнутості крон, що через зменшення освітленості викликає відмирання нижніх гілок. А оскільки в лісопарковому госпо­дарстві потрібно вирощувати дерева з низько опущеними кронами, то потрібно ретельно слідкувати за настанням моменту, коли нижні гілки крон будуть мати дефіцит освітлення і почнуть втрачати листя або хвою. Це і буде свідченням настання терміну чергового прийому рубки.

Середнім терміном повторення прийому ландшафтної рубки вважається в молодняках 2-5 років, у жердняках – 5-10, у середньовікових та пристигаючих деревостанах –

10-20 років.

Інтенсивність рубок догляду при формуванні лісопаркових ландшафтів в значній мірі залежить від складу порід у насадженні, зімкнутості пологу, типу ландшафту, який намагаються сформувати, від способу рубки і т. п.

Вибірка запасу при рубках формування може коливатися при догляді за якістю дерев у хвойних деревостанах – 3-10%, а в листяних – від 5 до 15%. При формуванні потрібного складу порід вибірка дерев може досягати 20% запасу за рахунок вирубування зайвих дерев із супутніх порід, а при покращанні просторового розміщення дерев на площі – до 30% запасу за рахунок вирубування зайвих дерев, що знаходяться між окресленими групами чи куртинами.

Загальними притримками щодо інтенсивності рубок вважаються наступні: 1) ландшафти закритого простору з горизонтальною і вертикальною зімкнутістю потрібно формувати до зімкнутості пологу 0,6-0,7; 2) напіввідкриті ландшафти з груповим розміщенням дерев – із загальною зімкнутістю 0,3-0,5, а в групах – 0,6-0,7; 3) ландшафти напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев – з зімкнутістю 0,3-0,5. Ці узагальнені притримки можуть мати відхилення в різних типах лісу, в лісостанах різного віку тощо.

На інтенсивність прийому рубки формування впливає також освіт­леність під пологом лісу. Тут діє таке правило: потрібно, щоб у червні – липні освітлювався в полудень стовбур дерева в нижній його частині не менше, ніж на 1/4 висоти від землі. Саме таке освітлення забезпечує збереження нижніх гілок живими і сприяє формуванню широкої крони.

Вказану освітленість стовбурів можна досягти в лісових насад­женнях 15-річного віку, коли відстань між сусідніми деревами після рубки становитиме для світлолюбних порід 5-6 м, а для тіньовитрива­лих – 3-4 м.

Потрібно також пам’ятати, що будь-яка рубка в перші роки погіршує естетичні якості лісової ділянки, тому бажано рубки формування ландшафтів проводити по можливості з якнайменшою інтенсивністю.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Термін проведення та інтенсивність рубок формування ландшафтів