ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ БДЖІЛ
ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ БДЖІЛ – залежить від сили сім’ї. У слабкій сім’ї навесні робоча особина живе в середньому 4 тижні, у сильній – близько 5-7 тижнів. Інтенсивність внутрішньовуликових робіт на цей строк прямо не впливає. Строк життя залежить від загальної чисельності сім’ї й середньодобової яйценосності матки.
Однак бджоли здатні регулювати тривалість свого життя. Наприклад, у випадку, якщо сім ‘я з якої-небудь причини позбулася матки, строк життя деяких особин може збільшуватися до 150-200 днів і більше.
Подовжується життя
Експериментальним шляхом було виявлено, що літні бджоли, приречені на коротке літнє життя, у випадку втрати матки задовго до осені й відсутності з цієї причини нового покоління здатні перезимувати, проживши набагато довший строк, ніж їм призначено. Очевидно, бджоли мають
Простежена чітка залежність Т. ж. бджіл від їхньої роботи: у період інтенсивного годування личинок – скорочується, під час відсутності продукування молочка – зростає. Умова для продовження строку життя – рясне постачання сім’ї пилком.
Т. ж. матки без бджіл складає два-три дні, в оточенні близько двадцяти бджіл – три тижні, у сім’ї – до п’яти років і більше. Звідси випливає, що без робочих бджіл матка гине, вони її годують і зігрівають. Найвища плідність матки припадає на перші два роки життя, тому бджолярі воліють заміняти маток, які відпрацювали два сезони.
Т. ж. трутнів не перевищує 3-6 місяців. їхнє існування припадає на літній період. Трутні рідко доживають до весни, а якщо й виживають, то в безматкових сім’ях або в сім’ях з неплодовою маткою.