ТВОРЧІ ЗДІБНОСТІ
Мета: ознайомити учнів з поняттям “творчі здібності”; навчати творчо мислити, використовувати уяву і фантазію для залучення однолітків до здорового способу життя; виховувати організованість, творчу ініціативність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Для чого потрібно відпочивати?
– Розкажіть про свій улюблений відпочинок.
– Назвіть ознаки втоми і перевтоми.
– Пригадайте, за яких видів діяльності ви швидше втомлюєтеся. Як знімаєте втому?
– Чи робите ви перерви,
– Вивчіть вправи для релаксації. Навчіться їх виконувати.
– Які риси характеру позитивно впливають на здоров’я?
– З характером пов’язані і здібності людини. Рівень здібностей, наприклад, певною мірою залежить від уміння наполегливо долати труднощі, не падати духом під впливом невдач, працювати організаційно, виявляти ініціативу.
Творча гра “Найкраще я вмію…”
Учитель пояснює правила: діти перекидатимуть м’ячика одне одному. Той, хто триматиме в руках м’ячик, має розказати про те, що він найкраще
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про творчі здібності і про те, як їх розвивати.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 134-137)
– Розгляньте малюнки на с. 134. Доведіть: усе, що створила людина, є результатом її творчої діяльності.
– Розгляньте портрети видатних людей. Що ви про них дізналися?
– Чому виявлені здібності потребують постійного розвитку й удосконалення?
– Чи можна розвивати творчі здібності? Доведіть свою думку.
– Що для цього потрібно робити?
– Що дають розвинені творчі здібності?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “На щастя – на жаль…”
Утворіть коло і пограйте в гру “На щастя – на жаль…”. Один із вас починає придумувати історію. Наприклад: “На жаль, я вчора загубив мобільний телефон”. Той, хто сидить поруч, продовжує розповідь словами: “Але, на щастя, це був мій старий телефон”. Третій продовжує: “Але, на жаль,…” – і так далі по колу.
Запам’ятайте! Заняття творчістю дарують радість, задоволення, поліпшують настрій і зміцнюють здоров’я.
2. Робота в групах
– Страх – корисне почуття, адже він застерігає нас від небезпек. Але якщо страх породжений уявними загрозами, це пригнічує і завдає шкоди здоров’ю.
Щоб навчитися розрізняти вигадані і реальні страхи, об’єднайтесь у дві групи (хлопчики і дівчатка) та виконайте таке завдання.
– Намалюйте дитину вашої статі, яка всього боїться.
– Придумайте їй/йому ім’я і запишіть або намалюйте те, чого вона/він боїться (привидів, темряви, поганих оцінок, хуліганів, автомобілів, фільмів жахів, страшних історій…).
– Поміркуйте, що з написаного вами є фантазією, а що – реальністю. Напишіть “Ф” біля фантазій і “Р” – біля реальності.
– По черзі розкажіть у класі про своїх персонажів.
– Чого, на вашу думку, справді треба остерігатися дітям, а чого – ні? Поясніть чому.
Запам’ятайте! Необхідно вміти відрізняти уявні загрози від реальних.
3. Робота над прислів’ями та приказками (додаток)
– Творчі здібності народу втілились у народних піснях, легендах, казках, байках, а також у влучних висловах – прислів’ях і приказках.
Прочитайте прислів’я та приказки про здоров’я. Як ви вважаєте, що вони означають? Які ще прислів’я та приказки на цю тему ви знаєте?
– У здоровому тілі – здоровий дух.
– Весела думка – половина здоров’я.
– Чиста вода – для хвороби біда.
– Здоров’я не купиш ні за які гроші.
– Бережи одяг, поки новий, а здоров’я – поки молодий.
– Коли б голова здорова, то будуть воли та й корова.
– Здоров’я маємо – не дбаємо, а згубивши – плачемо.
– Здоровому – пір’я, а хворому – каміння.
– Поглянь на вигляд – і про здоров’я не питай.
– У кого болять кості, той не бажає в гості.
– Здоровий злидар щасливіший від хворого багача.
– Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.
– Гроші загубив – небагато загубив, час загубив – багато загубив, а здоров’я загубив – все загубив.
4. Продовження роботи за підручником (с. 137-139)
1) Робота над загадками.
2) Складання незвичайних загадок про мило, зубну щітку, зубну пасту або інші засоби гігієни.
3) Творчі ігри “Буває – не буває”, “Складаємо казку разом”, “Казка “Чарівний ліс”.
4) Практична робота.
– Підготуйте спільний проект “Здоровим бути модно!”.
Спочатку об’єднайтеся у групи. Визначте, хто яке завдання готує.
1-ша група складає казку про здоровий спосіб життя (наприклад, “Як Бруднулько і Чистюлька помирилися”).
Жили собі Бруднулько і Чистюлька. Бруднулько завжди ходив неохайний, у брудному одязі. А Чистюлька була зразком чистоти й охайності. Одного разу Чистюлька сказала Бруднулькові, що їй набридло…
– Закінчіть казку “Як Бруднулько і Чистюлька помирилися”.
2-га група готує малюнки, фотографії, плакати про здоровий спосіб життя.
3-тя група готує виступ – прислів’я, приказки, загадки, вірші, пісні про здоров’я тощо.
Потім разом проведіть презентацію своєї творчості.
5) Виконання завдань “Перевір себе” (с. 139).
6) Читання “Корисних порад” (с. 140).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Для чого потрібно розвивати творчі здібності?
– Як ви вважаєте, які творчі здібності вам слід розвивати?