У ЧОМУ НЕПОВТОРНІСТЬ КОНТИНЕНТУ ПІВНІЧНА АМЕРИКА?
Зустріч 31. У ЧОМУ НЕПОВТОРНІСТЬ КОНТИНЕНТУ ПІВНІЧНА АМЕРИКА?
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Північної Америки; розвивати просторову уяву, вміння працювати з картою півкуль; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання
2. Гра “Так чи ні?”
– У річках Ніл, Конго, Лімпопо не живуть бегемоти. Так чи ні?
– Восени до Африки прилітають багато птахів з країв, де взимку холодно. Так чи ні?
– 3 України до Африки відлітають лелеки, журавлі, ластівки. Так чи ні?
– В Африці живуть зебри, антилопи, пінгвіни, жирафи, леви, горили, мавпи. Так чи ні?
– Африка – другий за розміром материк Землі. Так чи ні?
3. Тестування
1. Чим розрізняються материки між собою?
А) Розмірами;
Б) формами земної поверхні;
В) природою;
Г) оточені з усіх боків
2. На якому материку знаходиться наша країна?
А) Африка;
Б) Південна Америка;
В) Євразія.
3. На якій півкулі знаходиться материк Північна Америка?
А) Західній;
Б) південній;
В) східній;
Г) західній і північній.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда з елементами розповіді
– Північна Америка – третій за розмірами материк Землі після Євразії та Африки. Вона розташована в північній і одночасно західній півкулях. Материк омивається водами Тихого (із заходу), Атлантичного (зі сходу) й Північного Льодовитого (з півночі) океанів.
Північна Америка – материк контрастів. З космосу вона нагадує величезний трикутник, повернутий широкою стороною на північ, що неначе вмерзає в кригу Північного Льодовитого океану. А на півдні лагідне тепле море омиває береги, порослі зеленню лісів і лугів.
Північна Америка – надзвичайно дивовижний материк. Саме тут можна зустріти географічні дива та парадокси. Острів Гренландія – “зелена земля”, а насправді вкрита шаром льоду до 3 400 м. Океан з оманливою назвою Тихий. Саме на цьому материку знаходяться найдивовижніші об’єкти: унікальна карстова печера – Мамонтова, один із найкрасивіших і найдивовижніших водоспадів світу – Ніагарський, найбільше прісноводне озеро – озеро Верхнє – найбільше з п’яти Великих озер Північної Америки, велична та яскрава річка – одна з найдовших у світі – Міссісіпі, друга за довжиною гірська система світу – Кордильєри. Це все вона – Північна Америка. Кому не захотілось би там побувати?
2. Робота за підручником [с. 104-106)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що нагадує форма Північної Америки?
– Де розташована Центральна Америка?
– Який канал з’єднує Північну і Південну Америку?
– Яку частину світу складають ці два материки?
– Яка протока на заході відокремлює Північну Америку від Євразії?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Назвіть форми поверхні Північної Америки.
– Які гори знаходяться у Північній Америці?
Учитель пропонує учням знайти на карті й показати річки Північної Америки, дізнатися, яка з річок у Північній Америці найбільша.
– Де зосереджені значні запаси прісної води?
– Які види грунтів представлені у Північній Америці?
– Чи багата Північна Америка на корисні копалини? Доведіть.
– Яке населення Північної Америки є корінним?
– Чому основну частину теперішнього населення Північної Америки складають нащадки переселенців із Європи, Азії та Африки?
– Назвіть найбагатші найрозвиненіші країни світу в Північній Америці.
– Скільки країн розташовано на території Північної Америки?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
Для закріплення отриманих знань учні заповнюють таблицю “Північна Америка”.
Материк | Гори | Ріки | Озера | Пустелі | Головні Особливості |
Північна Америка | Кордильєри | Міссісіпі | Великі Американські Озера | + | Північна Америка |
2. Робота з картою
Розповідь про місцезнаходження Північної Америки на карті півкуль.
3. Гра “Вірю – не вірю”
– Чи вірите ви, що Північна Америка розташована у південній півкулі? (Ні)
– Чи вірите ви, що Північна Америка третій за величиною материк? (Так)
– Чи вірите ви, що в Північній Америці найвища гірська система – Кордильєри? (Ні)
– Чи вірите ви, що в Північній Америці протікає річка Міссісіпі? (Гак)
– Чи вірите ви, що на материку не існує екологічних проблем? (Ні)
4. Гра “Третій “зайвий”
Кордильєри, Карпати, Кримські.
Північна Америка, Євразія, Тихий.
Дніпро, Ніагарський, Міссісіпі.
5. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яке місце за площею посідає материк Північна Америка серед інших материків?
– У яких географічних поясах і півкулях розташований материк?
– Водами яких морів і океанів омиваються береги Північної Америки?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 104-106.
Відшукати цікаві факти про особливості природи Північної Америки.