У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ МІНОЙСЬКОЇ ТА АХЕЙСЬКОЇ ПАЛАЦОВИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
Розділ ІІІ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ
Тема 1. СТАНОВЛЕННЯ АНТИЧНОЇ* ГРЕЦЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
§ 26. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ МІНОЙСЬКОЇ ТА АХЕЙСЬКОЇ ПАЛАЦОВИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
1. ДОСЯГНЕННЯ МШОЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Що археологічні знахідки розповідають про спосіб життя населення Криту за часів Мінойської цивілізації?
Наприкінці XIX ст. міф про Тесея надихнув англійського археологе. Артура Еванса розпочати розкопки в місті Кносс на Криті.
Через деякий час він здивував увесь світ своєю дивовижною знахідкою. Під пагорбом він розкопав палац
Стіни прикрашалися фресками, на яких критські художники зображували природу, сцени із життя мешканців палацу.
Велику частину першого поверху палацу займали комори, у яких зберігалися вино, олія, зерно, ремісничі вироби. Тут були й майстерні, де працювали ювеліри, гончарі, художники.
Відкриту на острові цивілізацію, що виникла наприкінці III тис. до н. е.,
Археологічні джерела свідчать про могутність Криту і його панування на морі. Адже острів охороняв потужний військовий флот.
У критян була й своя писемність, яку й досі не розшифровано.
У XV ст. до н. е. на одному з островів Егейського моря відбулося грандіозне виверження вулкана. У результаті сильного підземного поштовху і величезної морської хвилі поселення та палаци на Криті було зруйновано. Скориставшись цим, острів захопили ахейські племена.
Фреска із Кносського палацу
* Фрески – малюнки водорозчинними фарбами по вологій штукатурці.
Опишіть Кносський палац. Що на ілюстраціях указує на розвиток господарства і культури Криту?
Кносський палац:
1 – фрагмент Кносського палацу; 2 – тронназала;
3 – фреска, 4 – залишки водостоків (сучасні фото)
2. ВІДКРИТТЯ АХЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Які перекази давніх греків допомогли Г. Шліману відкрити Ахейську цивілізацію?
Починаючи з XVIст. до н. е., на півдні Балканського півострова формується нова Ахейсько? цивілізація, джерелом знань про яку для нас стали міфи й легенди давніх греків.
Із покоління в покоління передавалися перекази про війну греків-ахейців і троянців. Приводом для озброєного конфлікту стало викрадення сином царя Трої – Парисом дружини царя міста Спарта – Єлени Прекрасної. Ахейці, очолювані царем Мікен Агамемноном, довго намагалися взяти Трою, але їм це не вдавалося. Тоді цар острова Ітаки Одіссей запропонував перехитрити троянців. Було побудовано велетенського дерев’яного коня, порожнього всередині. Ахейці сіли в кораблі та вдали, що відступають.
* Часто цю цивілізацію називають ще Мікенською, за назвою міста Мікени.
Троянці зраділи закінченню війни. Вони вийшли за мури міста, де їх зустрів один із ахейських воїнів, який пояснив, що кінь є подарунком богині Афіни. Троянці йому повірили і втягли дерев’яного коня до міста. Уночі, коли жителі спали, з коня вибралися Одіссей і 30 найкращих ахейських воїнів. Вони відчинили міську браму і впустили основні військові загони. Так було захоплено Трою.
Про ці події легендарний поет Гомер розповів у своїй поемі “Іліада”. У напівказкову оповідь повірив німецький археолог Генріх Шліман, який жив у XIX ст. і присвятив своє життя пошукам міфічного, як тоді вважали, міста Трої. І довів, що воно справді існувало! У 1870 р. він розкопав і дослідив руїни давньої Трої на півострові Мала Азія (територія сучасної Туреччини). Серед найважливіших знахідок Шлімана – величезний скарб із золотих речей, який він вважав багатствами царя Трої – Пріама.
Як Г. Шліман описує труднощі розкопок і їх результати?
Із щоденника Генріха Шлімана
За допомогою великого ножа я викопав скарб із землі, хоча щохвилини перебував під загрозою обвалу. Моя дружина допомагала мені. Вона складала викопані речі у свою хустку і забирала їх. Скарб лежав у струхлявілій скрині. Там було дуже багато золотих речей: чаші й кубки із золота, срібла…, дві чудові золоті корони, з яких звисали золоті ланцюжки… Усього 9 тисяч предметів.
Невтомний археолог і мрійник Шліман подарував світові ще одне нібито міфічне місто, дослідивши Міркени. Палац царя Мікен захищали міцні мури, побудовані з величезних кам’яних блоків масою близько 6 тонн кожний. Головним входом до палацу слугували “Левові ворота”, що символізували могутність Мікенської держави. Його центром була зала для свят і бенкетів. Навкруги неї розміщувалися кімнати, комори, коридори. Шліман знайшов та дослідив також царські гробниці, у яких містилися казкові багатства мікенських царів Атрея й Агамемнона.
Про який рівень розвитку Ахейської цивілізації свідчили знахідки Шлімана? Чому ви так думаєте?
1 – фотографія дружини Г. Шлімана Софії в золотому уборі з кладу Пріама; 2 – золота посмертна маска царя Агам емноназ Мікен, З – “Левові ворота” в Мікенах (сучасний вигляд);
4 – укріплення в Мікенах (сучасна історична реконструкція)
Відкриття та знахідки Шлімана підтвердили, що в основу поем Гомера були покладені реальні історичні події.
4. ДОСЯГНЕННЯ АХЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Підтвердьте фактами розвиток, Ахейської цивілізації.
Ахейці жили в невеликих державах, які ніколи не об’єднувалися, часто ворогували між собою, проте спільно вели торгівлю, мали єдину мову та спосіб життя. Центрами, навколо яких зосереджувалося все життя ахейських держав: Мікен, Тіринфа, Афін та інших, як і на Криті, були палаци. Тому ці цивілізації називаються ще й палацовими,.
Палаци ахейських царів були могутніми фортецями. Так, високі та міцні стіни палацу в Тіринфі були викладені з величезних
Блоків вапняку масою до 12 тонн. Вважалося, що ці кам’яні стіни спорудили одноокі велетні-циклопи.
У палацах ахейських правителів розміщувались військові казарми, приміщення для чиновників, ремісничі майстерні для зброярів, ювелірів, гончарів, художників та інших.
На службі в ахейських царів були писемні люди, які відати царськими коморами. Археологи знайшли глиняні таблички, на яких в основному містяться переліки домашньої худоби, ремісничих товарів і продуктів, а також відомості про чиновників та їхню роботу.
Ахейці були досвідченими купцями. Вони вели жваву торгівлю з багатьма народами Середземномор’я*. Ахейські купці вивозили зі своїх міст-держав вино, маслинову олію, тканини та ремісничі вироби, а ввозили золото, слонову кістку, мідь, олово, деревину і бурштин (янтар).
Безперечно, ахейці були войовничим народом. Проводячи розкопки палаців їхніх правителів, археологи знайшли багато зброї та зображень битв, це свідчить про те, що ахейці часто захоплювали і заселяли землі на островах Егейського моря та на берегах Малої Азії.
Наприкінці II тис. до н. е. до Греції з півночі прийшли племена дорійців. Скориставшись послабленням ахейських держав, вони по черзі підкорили їх.
Перевірте засвоєне на уроці
1. Хто і коли відкрив Мінойську й Ахейську цивілізації?
2. На який час припадають розквіт і занепад Ахейської цивілізації?
3. Як ви пам’ятаєте, на Криті не було оборонних укріплень, а Мікени, Тіринф, Афіни мали міцні оборонні мури. Припустіть, чим це можна пояснити.
4. Визначте, у чому подібність, а в чому відмінність у житті та заняттях населення Криту та Стародавнього Сходу.
5. Чи можна назвати поеми Гомера історичними джерелами? Обгрунтуйте свою точку зору.
Домашнє завдання
1. Поясніть, чому Мінойську та Ахейську цивілізації називають палацовими.
2. Уявіть, що ви опинилися в палаці правителя Мікен. Розкажіть, що ви там могли б побачити, кого зустріти.
Середземномор’я – регіон, що простягнувся довкола Середземного моря та включає в себе саме море та острови на ньому. До Середземномор’я належать прибережні регіони Південної Європи, Передньої (або Західної) Азії та Північної Африки.