У ЄДНОСТІ СПІВОЧИХ ГОЛОСІВ
У ЄДНОСТІ СПІВОЧИХ ГОЛОСІВ
Прочитай текст. Про який вокальний колектив у ньому йдеться?
Голос людини називають найкращим музичним інструментом. І справді, він може передати найтонші відтінки музичної мови і все розмаїття людських почуттів.
Проте будь-який співочий голос обмежений певними кордонами – діапазоном звучання. А один співак може виконувати одночасно лише одну мелодію.
А якщо поєднати 15, 50, 100 голосів: жіночих і чоловічих, високих і низьких? Лише уяви, якими яскравими та неповторними барвами сповниться звучання! Такий
А тепер скажи: навіщо люди придумали хор – злагоджену єдність співочих голосів?
Дай відповідь на останнє запитання тексту. Поясни значення виділених слів.
Словничок
Хор (з грец. – зібрання) – великий співочий колектив. За складом хори бувають дитячі, жіночі, чоловічі та мішані; за кількістю партій – 1-, 2-, 3-, 4-голосні і т. д. Хорового диригента часто називають хормейстером.
Розглянь фото хорового колективу та схему розташування його партій.
Подумай, чому такий хор називають мішаним.
Мішаний хор
Поміркуй, які вокальні голоси входять до складу дитячого, жіночого, чоловічного хору.
Це цікаво знати!
Хорові колективи різняться кількістю виконавців. Найменша кількість хористів (12) у камерному хорі, а найбільша – не обмежена. Наприклад, склад мішаного хору нерідко налічує 100 – 120 співаків.
У Прибалтиці традиційним є свято хорового співу, де звучить зведений хор, у якому понад півтисячі виконавців.
Микола Лисенко. “Молитва за Україну”
Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світа,
Щастя дай, Боже, народу
На многая, многая літа…
Олександр Кониський
Цей вірш було написано близько 130 років тому. Його піднесені та щирі слова надихнули на творчість Миколу Лисенка – композитора з Полтавщини, який є засновником класичної музики України.
Так з’явився хор “Молитва за Україну”. Його велична та прониклива музика – палке прохання щасливого майбуття для рідного краю.
Послухай твір. Наспівай його мелодію.
Поміркуй, чому для втілення змісту вірша композитор обрав жанр хору. Який хор звучить? Розглянь, як передано художній образ твору в одноіменній витинанці Оксани Цимбалюк.
О. Цимбалюк. Молитва за Україну. Витинанка
Прочитай текст. Розглянь схему.
З’ясуй сутність провідних жанрів хорової музики.
Хорова музика виникла ще у стародавньому світі. За цей час сформувалися її провідні жанри: хор, хорова обробка пісні, хоровий концерт… А ще хоровий спів є важливою складовою великих вокально-інструментальних творів – кантат і ораторій – та музично-театральних вистав: опери, оперети, мюзиклу…
Словом хор позначається не лише співочий колектив, а й жанр вокальної музики. У хоровому виконанні виразно та різнобарвно звучать пісні, гімни, молитви.
Складовою хорової музики є також хорова обробка пісні. Завдяки цьому жанру пісенні твори збагачуються голосами та підголосками. Видатні творці хорових обробок українських пісень – композитори Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Яків Степовий.
Хоровий концерт – багаточастинний твір на релігійні тексти. А у кантатах, ораторіях, операх, оперетах та мюзиклах хоровий спів поєднується із сольними, ансамблевими й оркестровими номерами. Часто хористи не лише співають, а й грають ролі, як справжні актори.
Попрацюймо разом!
Послухайте хорові обробки народних пісень за вибором. Спробуйте визначити склад хору. Поміркуйте, чи збагатило хорове виконання фольклорні твори. Чим?
Послухай пісню композитора з Харківщини Миколи Ведмедері. Визнач основну ідею цього твору.