УПОРЯДКУВАННЯ ГОРОДУ
Сад і город (енциклопедія)
УПОРЯДКУВАННЯ ГОРОДУ
Слово “город”, так само як і слово “городище” (“місто”), має давнє походження. Спочатку значення цих слів були близькими: городище, город – місце, захищене стіною, парканом, земляним валом, але також і місце упоряджене, окультурене, пристосоване для людських потреб. Сьогодні значення слів розійшлися, але город і дотепер викликає в пам’яті асоціації з місцем, відгородженим від інших ділянок землі. Тому при впорядкуванні городу, як правило, починають з огородження ділянки.
По-перше, огорожа повинна позначати межі ділянки відповідно до плану землекористування.
По-друге, огорожа захищає ділянку від диких і свійських тварин і птахів, не дозволяє свійським тваринам хазяїна цієї ділянки залишати території, гарантує те, що сусідські птахи не пастимуться на вашому городі.
По-третє, огорожа коректує освітлення ділянки, забезпечує потрібне співвідношення освітленості й затінення, що дозволяє розподіляти висаджені городні культури залежно від того,
По-четверте, при упорядженні огорожі враховують, наскільки місцевість, у якій розташована земельна ділянка, продувається вітром. Огорожа повинна захищати город від вітру, але при цьому не перешкоджати циркуляції повітря й вологи та забезпечувати достатню провітрюваність ділянки.
Важливий момент – вибір матеріалу для впорядкування огорожі. Довжина огорожі (а для ділянки в 6 соток це 100-140 м) диктує вибір дешевого матеріалу, наявного під рукою в достатній кількості.
Найпоширеніші раніше дерев’яні паркани втрачають свою популярність. Спорудження їх вимагає великих зусиль, а служать вони не більше 15 років. Але якщо все-таки для огородження використовується дерево, краще брати стругані дошки, тому що вони більш довговічні, економічні, їх легко фарбувати, що також робить тривалішим термін служби паркана. Можна використовувати хмиз, жердини, сухостій, лозу.
Більш популярні в наш час огорожі з дротяної сітки (рабиця або звірівницька), натягнутої між металевими стовпами. Металеві стовпи укріпляються на бетонній основі. Між стовпами натягаються два ряди сталевого дроту діаметром 3-6 мм. Для виготовлення металевих стовпів використовуються труби, сталевий профіль, кутики. Рядовий стовп робиться з отворами для проходу несучого дроту, кутовий – із чотирма отворами для одного боку паркана й чотирма – для іншого. Кутовий стовп зміцнюють підкосами. В отвори кутових стовпів уставляються два гаки для натягування несучого дроту й два гаки для сітки.
Для покращення 30внішнього вигляду огорожі дротяну сітку бажано декорувати. Найкраще для цього підходять в’юнкі й повзучі рослини, деякі види чагарників, гарний декоративний ефект у поєднанні з практичною користю дають висаджені вздовж дротяної сітки кущі шипшини.
Огорожа може виконувати не тільки межову, але й грунтозахисну функцію. Для запобігання ерозії грунту в разі потреби встановлюють підпірні стіни, найкраще методом сухого мурування.