Урок 19. Обертання Землі навколо своєї осі та Сонця. Сонячні й місячні затемнення
Урок 19. Обертання Землі навколо своєї осі та Сонця. Сонячні й місячні затемнення
Мета: поглибити систему знань учнів про Всесвіт шляхом вивчення видів руху Землі і пов’язаних з цим явищ; ознайомити учнів з будовою і призначенням приладу телурій і навчити їх проводити досліди з використанням цього приладу; сформувати в учнів первинні навички дослідницької роботи.
Обладнання: телурій, підручники та атласи.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель розділяє клас на чотири групи.
II.
1. Як із часом змінювалося уявлення про форму Землі?
2. Які уявлення були у давніх слов’ян?
3. Яку форму має Земля?
4. Назвіть розміри земної кулі.
5. Як співвідносяться розміри Землі та Місяця?
6. До якого типу небесних тіл належить Місяць?
7. Чому на поверхні Місяця багато кратерів?
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Що є причиною зміни дня і ночі? Від чого залежить тривалість дня і ночі? Чому відбувається зміна пір року? Для того щоб відповісти на поставлені запитання, сьогодні на уроці ми розглянемо види рухів Землі в Сонячній системі
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Нам, жителям Землі, здається, що Сонце і весь небосхил рухається – зі сходу на захід. Але насправді Земля обертається навколо Сонця і навколо своєї осі із заходу на схід або проти годинникової стрілки, якщо дивитися на Землю згори, з боку Північного полюса. Безумовно, причиною зміни дня і ночі є обертання Землі навколо своєї осі. Оберт на 360° Земля здійснює за 23 год. 56 хв. 4 с, але для зручності вважають, що в добі 24 години.
2. Бесіда
¦ Що є наслідком обертання Землі навколо своєї осі?
¦ Чи можемо ми пояснити зміну тривалості дня і ночі обертанням Землі навколо своєї осі?
¦ Чи можна обертанням Землі навколо своєї осі пояснити зміну пір року?
3. Не всі явища і процеси, що виникають на Землі, зумовлені її обертанням навколо своєї осі. Отже, нам необхідно розглянути інший вид руху Землі – навколо Сонця. Повний оберт навколо зірки наша планета здійснює за 365 діб 5 год. 48 хв. 48 с. Що ж утримує Землю на певній відстані від Сонця і примушує обертатися нашу планету за однією і тією ж орбітою навколо зорі з року в рік вже впродовж кількох мільярдів років?
Сила тяжіння Сонця постійно втримує Землю, примушуючи її рухатися певним шляхом. Щоправда, шлях, або орбіта Землі,- це не зовсім коло. Великий німецький учений Іоганн Кеплер (1571-1630) відкрив, що всі планети Сонячної системи, в тому числі й Земля, обертаються навколо Сонця за видовженими орбітами – еліпсами, в одному з фокусів якого знаходиться Сонце. Тому відстань від Землі до Сонця протягом року змінюється.
А тепер за допомогою телурія простежимо шлях Землі навколо Сонця. На приладі встановимо модель Землі на позначці “день весняного рівнодення” – 21 березня. Кордон світла і тіні проходить одночасно через обидва полюси. А тепер повернемо модель Землі навколо осі.
Запитання. Чи змістився кордон світла й тіні? Що з цього випливає?
Тепер проведемо такий дослід. Встромимо шпильку перпендикулярно до поверхні глобуса в екватор у такий спосіб, щоб верхівка шпильки була повернена просто до моделі Сонця.
Запитання. Чи падає від шпильки тінь? Що з цього випливає?
Навколо моделі Сонця проти годинникової стрілки обертаємо модель Землі і зупиняємо її на позначці “день літнього сонцестояння” – 22 червня.
Запитання. Як освітлені Сонцем Північна і Південна півкулі? Де буде знаходитися Сонце в зеніті?
Продовжимо обертання Землі до позначки “день зимового сонцестояння” – 22 грудня.
Запитання. Як освітлені Сонцем Північна і Південна півкулі? Де буде знаходитися Сонце в зеніті?
Пройшовши на телурії ще чверть шляху, модель Землі повертається у вихідне положення.
Тепер проведемо ще один цікавий дослід: розташуємо вісь глобуса перпендикулярно до площини його орбіти й проведемо модель нашої планети навколо моделі Сонця.
Запитання. Що ви помітили? Чи можете ви зараз сказати, від чого залежить тривалість дня і ночі? А що є причиною зміни пір року?
4. Робота в чотирьох групах
Досліджуючи закономірності руху Землі, дайте відповідь на такі запитання:
1 група. Яка тривалість дня і ночі на Північному і Південному полюсах? на екваторі? у нашому місті (селі)?
2 група. В яких точках земної кулі Сонце знаходиться в зеніті раз на рік? двічі на рік? Чи буває Сонце в зеніті у нашому місті (селі)?
3 група. В яких точках земної кулі Сонце не з’являється над горизонтом протягом доби один раз на рік? Не заходить за горизонт?
4 група. Наприкінці грудня Земля знаходиться найближче до Сонця. Чому ж узимку в нашій місцевості холодно, а влітку – тепло?
Кожна група звітує про результати своїх досліджень, роблячи відповідні висновки.
5. Сонячне та місячне затемнення. робота зі схемами
6. Практикум. Робота із глобусом
¦ На глобусі перед вами є лінії, які позначені пунктирною лінією. Назвіть їх. (Північний і південний тропіки, північне й південне полярні кола)
¦ Це паралелі чи меридіани? (Паралелі)
¦ Запишемо в зошит. Полярні кола (66,5° півн. ш., 66,5° півд. ш.). Тропіки – паралелі, де двічі в рік Сонце перебуває в зеніті (23,5° півн. ш., 23,5° півд. ш.).
¦ Ці лінії ділять нашу планету на теплові пояси.
¦ Скільки теплових поясів можна виділити? (5) Назвіть їх.
¦ У якому тепловому поясі ми живемо? (У північному помірному)
V. Закріплення нових знань і умінь
¦ Коли планета Земля знаходиться найближче до Сонця?
¦ Скільки годин триває день на Північному полярному колі 22 червня?
¦ У які дні року день дорівнює ночі на всіх широтах?
¦ За яких умов відбувається сонячне затемнення?
¦ За яких умов відбувається місячне затемнення?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
Урок 20. Підсумковий урок за темою 1. (Проводиться на розсуд учителя)