Урок 23. Практична робота. Позначення на контурній карті волних об’єктів України
Урок 23. Практична робота. Позначення на контурній карті волних об’єктів України
Мета: розширити знання учнів про водні об’єкти України та їх розміщення на території країни; навчити учнів, дотримуючись правил, наносити географічні об’єкти на контурну карту; розвивати в учнів просторові уявлення про географічні об’єкти, виховувати акуратність при роботі з контурною картою.
Обладнання: глобус, фізична карта світу, фізична карта України, атласи, контурні карти, олівці.
Тип уроку: формування нових знань та вмінь.
Хід уроку
I.
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
¦ Яке значення має вода для життя на планеті?
¦ Де вода міститься у природі?
¦ Чому вода у річках та озерах не вичерпується?
¦ Що називають кругообігом води в природі?
¦ Якими властивостями можна пояснити кругообіг води в природі?
¦ Які природні наслідки має властивість води розчиняти речовини?
III. Мотивація навчальної діяльності
Назвіть річки вашого краю. Як дізнатися, чи велика ваша річка? Де її витоки, куди вона впадає? Які у неї притоки? Чи, можливо, вона сама є притокою великої річки? Для цього треба уміти “читати”
IV. Вивчення нового матеріалу та формування вмінь
1. Робота з фізичною картою світу
Вчитель показує на карті океани, учні знаходять їх на картах атласа. Вчитель пояснює, що океани – це найбільші водні простори нашої планети. Частинами океанів є моря (показ Чорного та Азовського морів), учні знаходять їх на атласах.
Річки впадають в моря. Які річки свого краю ви знаєте? (Якщо річка вашого крає невелика, то притокою якої більшої річки вона є?)
2. Практична робота за контурною картою
I етап. Робота з атласом та настінною картою (фізична карта світу та України).
Розгляньте фізичну карту України. Яким умовним знаком позначаються річки?
Знайдіть найбільші річки України. Назвіть їх. Покажіть їх. (Учитель показує біля дошки, учні повторюють дію в атласах.)
Примітка. Вчитель показує, як правильно стояти біля карти, правильно показувати річку – від витоку до гирла.
II етап. Додаткове повторення (тренувальні вправи біля дошки). Учні біля дошки показують найбільші водні об’єкти України (річки, озера, моря).
ІІІ етап. Самостійне виконання завдання на контурній карті.
Підпишіть на контурній карті:
1. Річки:
– Дніпро та його притоки – Десна, Псел, Ворскла, Самара, Прип’ять, Тетерев, Рось, Інгулець;
– Південний Буг;
– Сіверський Донець;
– Дністер;
– Дунай.
2. Моря: Чорне й Азовське.
3. Озера: Ялпуг, Сасик (Кундук), Світязь.
Пам’ятка для роботи за контурною картою
1. Роби написи простим загостреним олівцем (або чорною ампулою) охайно й розбірливо.
2. Підписуй назви річок, гір, рівнин уздовж їх географічного простягання.
3. Роби назви об’єктів невеликими чіткими друкованими літерами.
4. Якщо назва об’єкта завелика, познач його цифрою і в умовних позначеннях розшифруй.
5. Використовуй ті умовні позначення, які є в атласі.
6. Якщо вагаєшся, подивись уважно в атлас або на настінну карту (все, що там зображено,- правильно) – це для тебе зразок.
Пам’ятка для роботи за контурною картою
1. Роби написи простим загостреним олівцем (або чорною ампулою) охайно й розбірливо.
2. Підписуй назви річок, гір, рівнин уздовж їх географічного простягання.
3. Роби назви об’єктів невеликими чіткими друкованими літерами.
4. Якщо назва об’єкта завелика, познач його цифрою і в умовних позначеннях розшифруй.
5. Використовуй ті умовні позначення, які є в атласі.
6. Якщо вагаєшся, подивись уважно в атлас або на настінну карту (все, що там зображено,- правильно) – це для тебе зразок.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.