УРОК-ЛОТО “ЕКОСИСТЕМИ РІДНОГО КРАЮ”
ТЕМА 2. ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ
УРОК 18 (АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ВАРІАНТ)
ТЕМА. УРОК-ЛОТО “ЕКОСИСТЕМИ РІДНОГО КРАЮ”
Мета уроку: навчальна – систематизувати знання учнів про типових представників рослинного й тваринного світу екосистем лісу, степу та прісної водойми; розвиваюча – ще раз наголосити, що поняття “корисні” та “шкідливі” щодо рослин і тварин с відносними, оскільки немає абсолютно безкорисних істот, кожна з них посідає своє місце в певній екосистемі; виховна – визначити місце кожного представника
Основні поняття: екосистема, ліс, степ, всеїдна тварина, хижак.
Методи уроку: словесний (бесіда), наочний (пригадати, як виглядають типові представники флори та фауни трьох поширених екосистем), порівняльний (пригадати роль кожного представника в екосистемі, тобто його місце в харчовому ланцюзі).
Обладнання: три малюнки формату А4 з типовими зображеннями-пейзажами трьох екосистем (ліс, степ, прісна водойма) без мешканців, малюнки або картки з назвами типових представників рослинного і тваринного світу. (Замість малюнків-пейзажів можна скористатися
Тип уроку: повторення й закріплення нового матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: біологія, фізична географія України.
Хід уроку
– Слово вчителя
Сьогодні ми перевіримо отримані знання у формі гри. Ті, хто грали колись у лото, добре знають правила. Змагатися Клас буде трьома командами, кожна з яких отримає одне ігрове поле – зображення певної екосистеми. На ці поля, що розміщені на дошці, ведучий буде прикріплювати малюнки (або назви) рослин і тварин, які команда впізнала. Якщо жодна команда не впізнала малюнок, то він вибуває з гри.
За наявності часу можна поставити додаткові запитання:
– Це рослина чи тварина?
– Якщо рослина, то це дерево, кущ чи трав’яниста рослина?
– Якщо тварина, то якого способу живлення: травоїдна, хижак чи всеїдна?
– Чи є ця істота шкідником для штучних екосистем поля або саду?
І. ПОВІДОМЛЕННЯ теми; МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ, ЇХНЬОГО ПОПЕРЕДНЬОГО ДОСВІДУ
Запитання для учнів
– Назвіть характерні ознаки екосистеми лісу.
– Назвіть яруси, що утворюють дерева та чагарники.
– Визначте характерні ознаки екосистеми степу.
– Визначте переваги трав’янистої рослинності в разі поодиноких дерев.
– Чи належать вологолюбні рослини й тварини, що живуть і ростуть по берегах водойм, до водних екосистем?
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Ведучий бере по одній картці з тих, що лежать на столі малюнком (надписом) униз, показує картинку (читає назву) рослини чи тварини. Команди піднімають руки, якщо вважають, що цей “лот” належить до їх екосистеми. Переможцем стає та команда, яка зібрала найбільше число карток після демонстрації усього набору.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Екосистема лісу
Дерева: дуб, сосна, ялина, клен, липа, ясен, береза.
Чагарники: ліщина, бузина, терен, шипшина, калина, глід.
Трави: жовтець, конвалія, плющ, підсніжник, проліска.
Усього 18 представників рослин.
Тварини: кабан, ведмідь, лось, вовк, лисиця, білка, заєць, їжак, зозуля.
Усього 9 представників тварин.
Екосистема степу
Трави: шавлія, гіацинт, мак, житняк, тонконіг, будяк, піжмо, полин, ковила, перекотиполе, цикорій, пирій, щириця, березка.
Усього 14 представників рослин.
Тварини: степовий заєць, бабак, ховрах, лисиця-корсак, тхір, тушканчик, кріт, землерийка, сліпак, степовий орел, жайворонок, перепілка, журавель.
Усього 13 представників тварин.
Екосистема прісної водойми
Рослини: очерет, латаття біле, глечики жовті, ряска, калюжниця, аїр, осока, водорості, планктон.
Усього 9 представників рослин.
Тварини: пуголовок, жаба, рак, ставковик, жабурниця, водомірна, жук-плавунець, личинки бабок, личинки комарів, карась, короп, щука, окунь, сом, чапля, лебідь, бобер, рибалочка.
Усього 18 представників тварин.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Кожну природну екосистему становлять характерні для неї рослинні та тваринні організми, між якими існують певні взаємозв’язки.