УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ

Мета:

– навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу;

– розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного;

– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити

бачити красу, знайомити з представниками українського образотворчого мистецтва.

Внутрішньопредметні зв’язки:

– Лексикологія і фразеологія: уживання синонімів, слів у переносному значенні.

– Фонетика. Орфоепія: правильна вимова різних частин мови.

– Культура мовлення і стилістика: правильне й доречне використання в мовленні слів-синонімів.

Міжпредметні зв’язки: метафора, уособлення, література.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Які

стилі мовлення ви знаєте?

– Назвіть сферу його використання.

– Розкажіть про ознаки публіцистичного стилю. Прочитайте текст, дібраний удома.

– Які стилі може поєднувати публіцистичний текст?

IV. КОЛЕКТИВНА РОБОТА З ТЕКСТОМ

> Прочитати текст мовчки. Визначити його тему й основну думку. Поміркувати над інформацією, яку почерпнули з тексту.

ВОЗВЕДІМО ХРАМ ВІДРОДЖЕННЯ

Жовтавіє біля Історичного музею підмурівок Десятинної церкви. Сумно дивиться на нас древнє каміння, на ледачкуватих праправнуків отих майстрів, що колись цю церкву зводили.

Восени 1240 року підступили до града Києва монголи, здолали його облогою та штурмом. Останні захисники міста знайшли притулок за стінами збудованого Святим Володимиром храму і там же, як свідчить літописець, знайшли під руїнами і свою загибель.

До XVII ст. церква лежала в руїнах. Тут було знайдено поховання князя Володимира та його дружини Анни. Прах князя митрополит Петро Могиланаказав перенести до Києво-Печерської лаври, а на руїнах збудувати невелику каплицю в пам’ять про найдавніший храм вітчизни. Перед смертюмитрополит заповів величезну суму для повного відновлення Десятинної.

Та відбудували, точніше, збудували нову церкву на місці давньої лише в середині XIX ст. А вже в 30-х роках нашого сторіччя храм було висаджено в повітря за вказівкою войовничих атеїстів.

Ось і жовтавіють руїни колись прекрасного храму в центрі європейської столиці. Іноземні туристи тут фотоапаратами клацають, запитання задають.

Ніяково й тривожно від тих запитань. Бо ж викупить завтра якась японська фірма оті руїни, а через місяць храм відбудовано буде, а в землі під ним десятиповерховий п’ятизірковий готель притулиться з мотелями й садом каміння. Ще й сакури навколо цвістимуть.

А ми туристів до руїн водимо замість того, щоб возвести тут дивний храм во славу своєї землі.

Киньмо клич! Зберімо кошти! У стіни храму закладімо камені з Десятинної та всіх інших поруйнованих по всій Україні храмів!

Гуртуймося, русичі-українці! Єднаймося! Возведімо посеред древнього Києва Храм Відродження! (За Б. Сушинським; 243 сл.).

Словникова робота.

Митрополит – вищий духовний сан православної церкв.

Каплиця – невелика церква, де не правиться служба.

Прагматичний – практичний, корисливий.

Сакура – подібне до нашої вишні дерево, символ Японії.

Завдання

Пояснити значення слів: диктофон, мотель, атеїст, підмурівок.

Скласти план (орієнтовний: 1. Підмурівок Десятинної церкви біля музею. 2. Коли й ким зруйновано храм? 3. Збудована в XVII ст. каплиця. 4. Побудова й знищення церкви на місці давньої. 5. Іноземні туристи на руїнах. 6. Киньмо клич! (Гуртуймося, русичі-кияни!)

Усно детально переказати.

Робота за змістом тексту

1. Поміркувати, що виражає заголовок: тему чи основну думку тексту.

2. Визначити основну проблему, порушену автором тексту.

3. На скільки смислових частин можна поділити текст?

4. Виписати з кожної частини ключові слова, переказати зміст абзацу.

5. Скласти план тексту.

Робота з пам’яткою за підручником

V. УСНЕ ПЕРЕКАЗУВАННЯ ТЕКСТУ

Скласти усний докладний переказ тексту публіцистичного стилю відповідно до плану.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

> Дібрати текст у публіцистичному стилі на тему “Відродження звичаїв і традицій українців”. Докладно переказати його.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ