Увага
Розділ 13 ФОРМУВАННЯ ПОВЕДІНКИ І ПСИХІКИ ЛЮДИНИ
§ 70. Увага
Функції уваги. Увесь час на нас впливає безліч подразників, проте, діючи, ми зосереджуємося лише на певному об’єкті. Таку спрямованість психічної діяльності на значущому об’єкті називають увагою. Увагу часто порівнюють з фільтром, що відкриває для людини доступ до однієї інформації, перешкоджаючи сприйняттю іншої. Так, захопившись читанням історії про Гаррі Поттера, ви можете навіть не почути дзвінка телефону. Увага зосереджує вас на книзі так, що всі інші подразники ніби
Увага як ліхтарик висвітлює для нас то одну, то іншу частину світу. Глянувши мигцем на картину (мал. 70.1), ви напевне вирішите, що це натюрморт. Проте лише картина приверне увагу, ви розгледите зовсім інші деталі, які змінять ваше сприйняття і запам’ятаються надовго. Відмінність у результатах сприйняття, у роботі пам’яті пояснюється тільки спрямованістю вашої психічної діяльності, тобто увагою.
Мал. 70.1. Лише уважно роздивившись картину, ви побачите всіх персонажів, які на ній зображені
Мал. 70.2. Яскравий колір, незвичайне зображення
Види уваги. Уявіть, що, йдучи вулицею, ви випадково глянули на вітрину магазина – і зупинилися, щоб роздивитися нову модель мобільного телефону. Спрацювала мимовільна увага, тобто ненавмисна спрямованість на будь-який об’єкт, що допомагає виділяти незвичайне, пов’язане з вашими інтересами і потребами або потенційно небезпечне. Під час розглядання телефону ввімкнулася довільна увага, яка є наслідком свідомого наміру виконати певну дію. Робота довільної уваги виявляє себе й тоді, коли ви робите щось не за бажанням, а за необхідністю. Виконувати домашнє завдання не завжди цікаво, проте ви свідомо зосереджуєтеся і доводите роботу до кінця.
Привертання мимовільної уваги і перетворення її в довільну – один з головних прийомів, які застосовуються в рекламі (мал. 70.2).
Властивості уваги. Кожний чув заклики дорослих “Будь уважним під час контрольної роботи!”. Які властивості уваги дають змогу впливати на здатність зосереджуватися?
Поспостерігайте за тим, як довго ви можете виконувати одну й ту саму дію (розв’язувати математичні приклади, прибирати кімнату тощо), і ви зможете визначити стійкість власної уваги. На стійкість уваги впливає багато чинників. Що цікавішим є завдання, то стійкіша увага: під час виконання захоплюючої роботи у вас не виникає непереборного бажання виглядати у вікно або збігати на кухню, аби щось з’їсти. Ви довгий час зосереджено працюєте над завданням.
Проте під час одноманітних занять стійкість уваги знижується, і це необхідно враховувати в процесі навчання. Працюючи над текстами підручника, не слід механічно зубрити або читати його без мети. Слід урізноманітнити роботу: проглянути ілюстрації до тексту, написати план, поставити запитання тощо.
Уявіть, як складно фігуристу виступати в залі, де на нього діє безліч подразників. Тому спортсменів спеціально навчають концентруватися – “занурюватися” в діяльність так, що все навколо на цей час ніби припиняє існування. Показником концентрації уваги є опірність усім факторам, що відволікають людину від певної діяльності. Висока концентрація уваги дає змогу зберігати зосередженість у несприятливих для роботи умовах.
Важливою властивістю уваги є її обсяг. Обсяг уваги можна оцінити за кількістю непов’язаних між собою об’єктів, які людина може утримувати в “полі уваги” одночасно. У дорослої людини цей показник дорівнює 5-9 елементам (це можуть бути слова, речення, фігури, предмети тощо). На відміну від концентрації уваги, якою можна керувати, обсяг уваги є величиною відносно сталою. Більш за те, зазвичай збільшення концентрації уваги приводить до зменшення її обсягу. Цю залежність необхідно враховувати, працюючи над великим текстом – за короткий час його сприйняти і запам’ятати не вдасться.
Буває так, що людина вимушена виконувати декілька дій одночасно. Це можливо завдяки розподілу уваги. Існують легенди про видатних людей, які водночас диктували накази, писали листи, читали і розмовляли з підлеглими. Проте до розподілу уваги здатні й ви, якщо одна із тих дій, що виконуються одночасно, доведена до автоматизму. Так, ви можете розмовляти з приятелем і в той же час збирати речі в портфель. Але не слід братися водночас за декілька складних справ – до успіху це не приведе.
Свою діяльність у часі людина організовує завдяки здатності до перемкнення уваги. Ця властивість уваги виявляє себе у довільному переході від дій з одним об’єктом до дій з іншим. Перемкнення уваги сприяє не відволіканню, а послідовному зосередженню на різних об’єктах. Іноді перехід від однієї дії до іншої потребує вольових зусиль (у разі, якщо ви були зайняті чимось для вас цікавим). Якщо ж новий об’єкт є вельми значущим, увага переключається швидше.