УЗАГАЛЬНЕННЯ. ПОДІБНІСТЬ У БУДОВІ ТА ПРОЯВАХ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ РОСЛИН, БАКТЕРІЙ, ГРИБІВ, ТВАРИН

Уроки 64, 65. УЗАГАЛЬНЕННЯ. ПОДІБНІСТЬ У БУДОВІ ТА ПРОЯВАХ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ РОСЛИН, БАКТЕРІЙ, ГРИБІВ, ТВАРИН – СВІДЧЕННЯ ЄДНОСТІ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Пізнай природу, пізнай свій край, пізнай самого себе.

Г. Сковорода

Мета уроку: узагальнити знання з курсів біології 6 та 7 класів; зокрема, знайти загальні риси подібності в будові та проявах життєдіяльності рослин, бактерій, грибів, тварин як свідчення єдності живої природи. Розвивати вміння аналізувати, підбивати підсумки, виділяти головне у вивченому. Виховувати екологічну культуру.

Основні

поняття: живлення автотрофне та гетеротрофне; прокаріоти та еукаріоти; клітина, тканина, орган; одноклітинні, багатоклітинні, колоніальні організми; системи органів; середовища існування організмів; рослини вищі та нижчі; тварини хребетні та безхребетні.

Обладнання і матеріали: таблиці: “Рослини”, “Тварини”, “Гриби”, “Бактерії”.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

1. Організація класу.

2. Розминка “Епіграф”.

II. Актуалізація опорних знань.

Вправа “Розподіли на групи”. Наведені організми розподіліть на групи:

рослини, тварини, гриби, бактерії.

Кошик Венери, щитник чоловічий, пеніцил, холерний вібріон, ялівець козацький, дріжджі, мокриця, морська капуста (ламінарія), підберезник, сова вухата, кишкова паличка, печериця, зубр, латаття біле, спіруліна.

Вправа “Утвори пари” між твариною та групою, до якої вона належить:

1 дельфін чорноморський

А Риби

2 тритон карпатський

Б Ссавці

3 п’явка медична

В Птахи

4 лебідь-шипун

Г Амфібії

Д Черви

III. Мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте вислів відомого біолога.

“Я маю підозру, – сказав один біолог, – що ми зовсім не новатори, як це нам здається, а просто наслідувачі”.

Наведіть приклади винаходів і відкриттів, які лише повторюють те, що живі організми роблять уже мільйони років. Наприклад:

Папір – оси й шершні пережовують спорохнявілу деревину, утворюючи сірий папір для будівництва гнізд.

Термометр – антени комара відчувають зміну температури на 0,002 градуса, а термолокатори гримучої змії – на 0,001 градуса.

Реактивний двигун – медузи, головоногі молюски, личинки бабок рухаються, втягуючи та виштовхуючи воду.

IV. Узагальнення і систематизація окремих фактів, понять, явищ.

1. Коротка характеристика бактерій (с. 245).

2. Коротка характеристика рослин: водорості (с. 246); спорові рослини (с. 247); насінні рослини (с. 247).

3. Коротка характеристика грибів (с. 248).

V. Повторення та узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

1. Порівняння особливостей будови одноклітинних і багатоклітинних тварин (с. 249, 250).

2. Основні ознаки тварин, що відрізняють їх від рослин, грибів і бактерій.

3. Повторення термінів і понять: прокаріоти, еукаріоти, автотрофи, гетеротрофи, сапротрофи, середовище життя, хребетні тварини, безхребетні тварини тощо.

VI. Підсумки.

Підбиття підсумків з використанням вправи “Подарунок”. За допомогою жестів пантоміми подаруйте однокласникам найцінніше з природи.

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал узагальнення в підручнику.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УЗАГАЛЬНЕННЯ. ПОДІБНІСТЬ У БУДОВІ ТА ПРОЯВАХ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ РОСЛИН, БАКТЕРІЙ, ГРИБІВ, ТВАРИН