Узагальнюючий урок з теми “Відділ Покритонасінні рослини”
Розділ II. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН
Тема 4. Покритонасінні
УРОК 49
Тема. Узагальнюючий урок з теми “Відділ Покритонасінні рослини”
Мета. Узагальнити і систематизувати знання учнів про деякі родини покритонасінних рослин.
Основні поняття і терміни: всі поняття і терміни попередніх уроків з теми “Відділ Покритонасінні”.
Обладнання: додаток Ж “Найважливіші культивовані та дикорослі Покритонасінні з класів Однодольні та Дводольні”, підручники, робочі зошити, визначники і картки для визначення рослин, гербарії
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда контрольно-оцінна), наочні (демонстрація обладнання); практичні (виконання завдань практикуму).
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Структура уроку
Етапи уроку | Час, хв. | |
1. | Організаційний момент. | 2 |
2. | Повідомлення теми, мети і завдань уроку і мотивація учбової діяльності школярів. | 3 |
3. | Відтворення і корекція опорних знань. | 10 |
4. | Повторення | 18 |
5. | Узагальнення і систематизація понять, засвоєння відповідної системи знань, провідних ідей і основних теорій. | 10 |
6. | Підсумки уроку, аргументація оцінок. | 1 |
7. | Домашнє завдання. | 1 |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь. Сьогодні на уроці ми узагальнімо все те, що вчиш протягом кількох уроків. Цим самим ми підготуємося до проведення вікторини, яка буде наступного разу, та до тематичної атестації. Хочу вам повідомити, що ті учні, які найкраще покажуть свої знання, відповідаючи на запитання вікторини, тобто наберуть найбільшу кількість балів, можуть бути звільнені від тематичної атестації, бо отримають оцінку за тему за результатами вікторини.
3. Відтворення і корекція опорних знань.
Контрольно-оцінна бесіда: 1. Які класи та родини входять до відділу Покритонасінні? 2. Дайте загальну характеристику класів Дводольні та Однодольні за планом: а) загальні ознаки рослин; б) родини, що входять до цього класу. 3. Які характерні ознаки кожної родини? 4. Назвіть представників родин, що вивчались на уроках. 5. В чому значення цих рослин?
4. Повторення і аналіз основних фактів га явищ.
Виконання завдань практикуму. Використовуючи інформацію про суттєві та несуттєві ознаки рослин родин, що вивчалися, запропонуйте схему, за якою можна визначити, до якої родини належить рослина. Роботу виконуйте за таким планом:
1. Випишіть окремо спільні ознаки кожної родини рослин, що вивчались (родини Розові, Бобові, Пасльонові, Капустові, Айстрові, Злакові, Лілієві).
2. Уважно проаналізуйте ознаки рослин кожної родини, виберіть і підкресліть суттєві ознаки, за якими можна точно встановити належність рослини до певної систематичної категорії.
3. Запишіть ознаки в певній послідовності: від загальних до конкретних і складіть класифікацію.
Картка
1. Загальні ознаки родин:
1) Розові: стрижнева коренева система, пряме трав’янисте або дерев’янисте стебло, будова квітки: Ч5П5Т∞М 1(∞), соковитий плід;
2) Бобові: стрижнева коренева система, прямостояче стебло, складні листки, квітка, схожа на човник: Ч5П5Т9+1М1, плід – біб;
3) Пасльонові: стрижнева коренева система, прямостояче стебло, квітка: Ч(5)П(5)Т5М1, плід – ягода;
4) Капустові: стрижнева коренева система, трави, квітка: Ч4П4Т6М1, плід – стручок або стручечок;
5) Айстрові: стрижнева коренева система, трави, суцвіття – кошик, квітка: Ч-П5Т5М1, плід – сім’янка;
6) Злакові: мичкувата коренева система, переважно трави, стебло – соломина, листки – лінійні, квітка: Ч-П-ТЗМ1, плід – зернівка;
7) Лілієві: мичкувата коренева система, багаторічні трави з цибулинками або кореневищами, листки – ланцетоподібні чи лінійні, квітка: Ч-П6Т6М1, плід – коробочка або ягода.
2. Підкреслюємо суттєві ознаки.
3. Складаємо схему (доповнити схему):
Такі завдання дозволяють учням чітко розуміти ознаки, покладені в основу класифікації, що ці ознаки – суттєві; також учні навчаються визначати рослини своєї місцевості, встановлювати їх систематичну належність.
5. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння відповідної системи знань, провідних ідей і основних теорій.
1. Опираючись на знання про особливості зовнішньої будови даних рослин, їхнє значення для життєдіяльності людини, згрупуйте подані рослини за напрямами: а) сільськогосподарські, декоративні, лікувальні; б) культурні та дикорослі; в) до якої родини належать.
Шипшина, горох, помідор, капуста, цибуля, конвалія, пшениця, яблуня, робінія, баклажан, гірчиця, лілія, квасоля, пирій, овес, перець, редис.
2. В кожній групі рослин вибрати одну, яка не є характерною для цієї групи, і пояснити свій вибір:
1) груша, вишня, клен, конюшина, тополя;
2) перець, помідор, дурман, баклажан, картопля;
3) редька, суниці, капуста, хрін, гірчиця;
4) соняшник, деревій, айстри, галінсога, мишій.
Так, в першій групі це конюшина, бо вона одна трав’яниста, інші рослини – дерева. У другій групі – всі рослини їстівні, крім дурману. В третій групі зайве слово – суниці, бо це рослина родини Розові, а інші представники родини Капустові. І в четвертій групі зайвий мишій, бо він є злаком, а інші – Айстрові.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф у підручнику.