Варіант 2. Гідросфера (підсумковий урок)

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ І ІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 3. Гідросфера

Урок 54. Варіант 2. Гідросфера (підсумковий урок)

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів, отримані в ході вивчення теми “Гідросфера”; повторити основні поняття теми; конкретизувати основні дані; сприяти формуванню екологічної свідомості, географічної культури, яка дозволить їм у майбутньому не зашкодити своєю діяльністю природі.

Тип уроку: перевірки та коригування знань, умінь і навичок.

Обладнання: фізична карта світу, атласи,

карточки із завданням, підручники.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учнів об’єднати в три команди.

II. Мотивація навчальної діяльності

III. Перевірка знань

1. Розгадати загадки.

– Без ніг, а біжить, без рук, а рукави має. (Річка)

– Не вода, не суходіл, і в човні не попливеш, і ногами не підеш. (Болото)

– Кругом вода, а з питвом біда. (Море, солоне озеро)

– Стоїть корито, повне води налито (Озеро)

– Ні у вогні не горить, ні у воді не тоне. (Лід)

– У воді родиться, а води боїться. (Сіль)

2. Скласти кросворд “Властивості води”, відповівши на запитання.

– Які

широти мають найвищу солоність вод? (Тропічні)

– Яке море має найбільшу солоність? (Червоне)

– Яке море найпрісніше? (Балтійське)

– Які широти змінюють температуру своїх вод за сезонами? (Помірні)

– Які широти мають найхолоднішу воду? (Полярні)

– Які широти мають постійно високу температуру вод протягом року? (Екваторіальні)

– Які води можуть нагріватися внутрішнім теплом Землі? (Придонні)

3. Знайти зайве в переліку понять з теми “Багатства Світового океану”.

– Нафта, газ, золото, кам’яне вугілля, алмази, залізні руди, припливи.

– Енергія припливів, енергія хвиль, енергія течій, риба, температура води на поверхні і глибині.

– Мікроскопічні водорості, дрібні рачки, ікра риб, синій кит, бентос.

– Риби, кальмари, молюски, восьминоги, дельфіни, кити.

– Морські черви, морські зірки, скат, бактерії, камбала, молюски.

4. Знайти пару за темою “Води суходолу”.

1) Озеро

2) Каспійське море

3) Болото

4) Підземні води

5) Верховодка

6) Грунтові води

7) Міжпластові води

8) Байкал

А) лежать у водоносних шарах між двома водонепроникними шарами;

Б) надмірно зволожена ділянка суходолу з шаром торфу не менше 30 см;

В) природна заглибина на суходолі, заповнена водою;

Г) лежать суцільним шаром недалеко від поверхні і можуть рухатись по водотривкому шару;

Д) найбільше за площею озеро світу;

Е) найглибше озеро світу;

Є) вода, що міститься в порожнинах і тріщинах гірських порід у верхніх шарах земної кори;

Ж) сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід.

Відповіді: 1 – в, 2 – д, 3 – б, 4 – є, 5 – ж, 6 – г, 7 – а, 8 – е.

5. Знайти помилки і доповнити текст “Рух води у Світовому океані”.

Море ніколи не буває спокійним. Вітрові хвилі утворюються внаслідок дії землетрусів (вітру). На межі моря і суходолу вітрові хвилі виконують велику руйнівну роботу – … (руйнують гірські породи) та творчу роботу – відкладають зруйновані частинки, утворюючи… (піщані і галькові пляжі).

Цунамі – хвилі, народжені вітром, які характеризуються… (великою швидкістю, висотою біля берега, руйнівною силою).

Періодичне підняття і падіння рівня води в океанах і морях, що виникає внаслідок притягання водної оболонки Землі Марсом (Місяцем і Сонцем), називається… (припливами і відпливами).

Горизонтальне переміщення величезних мас води у певному напрямку називається… (океанічними течіями).

6. Відшукати географічні об’єкти на карті і сказати, куди впадає річка)

Інд (Аравійське море)

Дунай (Чорне море)

Лена (Море Лаптєвих)

Єнісей (Карське море)

Волга (Каспійське море)

Амазонка (Атлантичний океан)

Сирдар’я (Аральське море)

Конго (Атлантичний океан)

Амудар’я (Аральське море)

Дніпро (Чорне море)

Ганг (Бенгальська затока)

Янцзи (Жовте море)

Ніл (Середземне море)

Об (Карське море)

Міссісіпі (Мексиканська затока)

7. Визначити походження островів Курильські (вулканічне)

Нова Гвінея (материкове)

Гренландія (материкове)

Великий Бар’єрний риф (коралове)

Гавайські (вулканічне)

Нова Зеландія (материкове)

Великобританія (материкове)

Мадагаскар (материкове)

Вогняна Земля (материкове)

Японські (вулканічне)

Баффінова Земля (материкове)

8. Розв’язати задачу

Визначити, скільки кілограмів різних речовин можна отримати з 2 тонн океанської води, якщо її солоність становить 35 %о. (70 кг)

9. Визначити рекорди Гідросфери Найповноводніша річка світу (Амазонка)

Найповноводніша річка України (Дунай)

Найдовша річка України (Дніпро)

Найдовша притока у світі (Міссурі)

Найвищий водоспад України (Учансу)

Найбільше за площею озеро світу (Каспійське)

Найглибше озеро у світі (Байкал)

Найбільше прісне озеро в Україні (Ялпуг)

Найглибше озеро в Україні (Світязь)

Найсолоніше озеро на Землі (Мертве)

Найтепліше море (Червоне)

Найпрісніше море (Балтійське)

Найдовша річка світу (Ніл)

10. Відповісти на запитання Найпоширеніший мінерал на Землі (вода)

Водна оболонка Землі (гідросфера)

Назвати складові частини гідросфери (Світовий океан, води суходолу, вода атмосфери)

У якій частині гідросфери знаходиться найбільше води? (У Світовому океані)

Яка частина вод планети припадає на океан? (96,5 %)

Які води називаються водами суходолу?

На які групи поділяються води суходолу?

Як називається заглиблення, яким вода річки тече постійно? (Русло)

Площа, з якої річка збирає свої води. (Басейн річки)

Місце впадіння річки – …

Що таке озеро? Назвіть типи озерних улоговин.

Що таке болото? Назвіть типи боліт.

Що таке підземні води? Назвіть види підземних вод.

Що таке льодовик? Назвіть види льодовиків.

Що таке Світовий океан? На які частини його можна поділити? Що таке острів? Які типи островів виділяють?

Які основні властивості вод Світового океану.

Від чого залежить солоність вод?

Які причини виникнення руху води в океані?

На які ресурси багатий океан?

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

Опрацювати той матеріал теми “Гідросфера”, за яким у вас виявились недостатні знання.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Варіант 2. Гідросфера (підсумковий урок)