ВЕСЕЛИЙ КОНИК
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 4. КОМПОЗИЦІЙНІ ПРИЙОМИ У СКУЛЬПТУРІ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОМУ МИСТЕЦТВІ (8 годин)
Урок № 29. ВЕСЕЛИЙ КОНИК
Мета:
– ознайомити учнів із народною іграшкою, поняттям про особливості декоративного образу тварин;
– розвивати уяву, фантазію, формувати естетичні почуття, смак;
– виховувати любов до народних іграшок, почуття національної гордості за свій народ, його культуру, мистецтво, здатність зберігати традиції.
Оснащення
– Матеріали та інструменти: пластилін (глина,
– Зоровий ряд: фотографії різних народних іграшок (ляльки-мотанки, свищики-пташки, сирні та дерев’яні коники тощо).
– Літературний ряд: Я. Поразінська “Іграшка з ярмарку”.
Тип уроку: комбінований урок.
ХІД уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
¦ Які іграшки ви полюбляєте? Чому?
¦ Чи є серед них найулюбленіша іграшка?
¦ Чим вона відрізняється від решти іграшок?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Удома у кожного
А чи є у когось народна іграшка? Не Барбі та Кен, яких випускають іграшкові фабрики, а іграшки, створені добрими, чуйними та вмілими руками народних майстрів. Може, є іграшки, що зробили для вас мама чи бабуся? Сьогодні ми поринемо у сиву давнину і спробуємо дізнатися, як і з чого створювали майстри іграшки для дітей.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Зі стародавніх часів люди створювали різні іграшки і забавки для своїх дітей. Але іграшка завжди була не тільки предметом гри, а й оберегом для дитини.
В Україні діти любили гратися іграшками, виконаними з деревини, глини, сиру та тіста, а дівчаткам дуже подобались ляльки-мотанки. Чи знаєте ви, що це за іграшки? Це ляльки-обереги, які виготовляли з тканини (демонстрування наочності). Цікавим є те, що у таких ляльок не зображували обличчя. Це пов’язано з тим, що лялька в минулому виконувала роль обрядового, навіть магічного предмета. Така безлика лялька захищала дитину від злих духів.
Поряд із мотанками існували й інші іграшки-тваринки – пташки, баранці, коники (демонстрування наочності). їх виготовляли з соломи, деревини, глини. А в Західній Україні досі створюють сирні іграшки, які дуже нагадують коників (демонстрування наочності).
Але мало виготовити іграшку. Майстри декоративно-прикладного мистецтва обов’язково прикрашають свої творіння, щоб іграшка подобалася дітям. Придивіться уважно до фотографій з народними іграшками (демонстрування наочності).
¦ Чим прикрашені зображені на фотографіях народні іграшки?
Послухайте віршики та потішки про народні іграшки.
***
Півник, півник, свистунець!
В тебе гарний гребінець,
Хвостик розфарбований,
Весь ти розцяцькований.
ІГРАШКА З ЯРМАРКУ
Їде возик мальований,
Коників дві пари.
Двоє білих, третій – сивий,
А четвертий – карий.
Коліщата – рипу! рипу! –
Аж лящить у хаті,
І сидять у тім візочку
Зайчики вухаті.
Коли Ясек добре смикне
За віжки червоні,
Перший зайчик зводить лапку –
Поганяє коні.
Їде зайчик-побігайчик,
А із ним – зайчиха,
Поглядає на Ясека
І киває стиха.
(Я. Поразінська)
Фізкультхвилинка
(Руками імітувати вимішування тіста. На перші рядки дуже енергійно стискати та розтискати кулачки (одночасно і по черзі). Потім руками виконувати рухи, наче ліпимо пироги.)
Солоне тісто узяли у мами,
Його жужмили і м’яли,
Пирогів напечемо,
Зі сметаною з’їмо!
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Сьогодні ми виліпимо народну іграшку – веселого коника. Розгляньмо, з яких частин складатиметься наш коник. У коника є тулуб, голова, шия, чотири ноги та хвіст. Саме на таку кількість неоднакових шматків ми маємо поділити наш пластилін (глину, солоне тісто). А тепер подивіться уважно на те, яку форму має голова коника, які у нього вуха, яка сильна шия.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ Ліплення народної іграшки – коника
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Що ми сьогодні ліпили?
¦ Чим відрізняється народна іграшка від тих, що продаються у звичайних іграшкових магазинах?
¦ Чи сподобалося вам знайомство з народними іграшками?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести папір для малювання (альбоми), гуаш, пензлі.
3. Проголошення уроку завершеним.