ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ

ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ – звільнення стільників від меду. Для В. відбирають тільки зрілий мед, що його бджоли вже почали запечатувати, або він уже добре згустився й не виливається з чарунок при нахилі рамок.

Якщо викачати рідкий мед, то він незабаром забродить.

Для того щоб менше турбувати бджіл у період В. м., треба, відібравши рамки з медом, відразу замість них поставити рамки з відбудованими стільниками. Якщо в природі очікується рясний узяток, можна заздалегідь дати бджолам по дві-три надставки з магазинними рамками. Якщо ж на пасіці є

багатокорпусні вулики, то працюють відразу з цілими корпусами.

Медогонка призначена для В. м. з розпечатних стільників. Діє вона за принципом центрифуги й складається з бака у формі циліндра й барабана – чотирикутної рами з віссю посередині. У нижній частині бака влаштований кран для стікання меду. Обертанням рукоятки за допомогою зубчастої передачі рухається барабан.

На пасіках найчастіше використовують дво – і чотирирамкові хордіальні медогонки. Дворамкові медогонки встановлюють на невеликих пасіках, чотирирамкові – на ті, де утримується до 100-150 бджолиних сімей.

За день до початку роботи з відбору

меду в теплому приміщенні (18 °С) установлюють медогонку на підставці-хрестовині. Кран медогонки повинен бути на такому рівні, щоб під ним легко можна було поставити відро для стікання меду. Медогонку, щоб вона не хиталася й не зрушувалася під час роботи, укріпляють.

Для розпечатування стільників готують спеціальний стіл або широку дошку з укріпленим над нею ящиком і прикріпленою знизу лудженою сіткою для стікання меду зі зрізаних кришечок запечатки.

Для розпечатування меду використовують два гострі ножі або віброножі. Ножі в процесі роботи треба тримати в ємності з гарячою водою, яка постійно гріється на електроплиті або примусі. Працюють нагрітим ножем. Гострі й нагріті ножі дають рівний зріз і не мнуть чарунок стільників.

Для перенесення рамок з медом і рамок, звільнених від меду, готують легкі ящики.

При розпечатанні рамку тримають майже прямовисно над столом, спираючись на упорну планку, і гарячим ножем, як пилкою, зрізують тонкий шар забруса (печатки) меду. Забрус зрізують знизу вгору таким чином, щоб зняти тільки воскові кришечки над медом.

Рамки, розпечатані з обох боків, ставлять у касети медогонки, підбираючи однакові за вагою на протилежні касети. Різниця у вазі рамок викличе погану роботу медогонки. Рамки повинні щільно прилягати до сітки. У касетах нижні бруски рамок повинні бути спрямовані в один бік і при обертанні барабана знаходитися спереду, а верхній брусок – ззаду. Якщо рамки розташувати верхнім бруском уперед, то погано викачається мед, а стільники потріскаються й поламаються. Щоб не зіпсувати стільники, обертання барабана починають повільно, 30-40 обертів на хвилину, поступово прискорюючи. Важкі стільники при швидкому обертанні сильніше притискає до стекол, тому мнуться чарунки стільників, стільники часто ламаються й мед погано викачується. Відкачуючи частину меду при тихому обертанні, перевертають рамку (у касетах, які не обертаються) іншим боком. Із цього боку також тихим обертанням відкачують більшу частину меду, а потім, прискорюючи оберти, звільняють повністю цей бік стільників від меду. Удруге перевертають рамки й так само швидко відкачують решту меду. Не слід різко зупиняти рух барабана.

Необхідно постійно стежити за наповненням чана медогонки й вчасно зливати з нього мед через сито у відро, а потім у відстійник. Відстоюється мед 3-4 дні, після закінчення яких із поверхні знімають піну й сміття й розливають мед у чисту, заздалегідь приготовлену тару.

Медогонку розбирають, миють, сушать на сонці або витирають. Щоб не іржавіли деякі деталі, їх протирають тканиною, змоченою в рослинній олії, накривають чохлом і зберігають у сухому приміщенні.

Віск забруса вважається найкращим, тому його промивають від меду, а потім перетоплюють на сонячній воскотопці або водяній бані.

Мед з-під зрізаних кришечок не можна змішувати з відкоченим, тому що в ньому є вода, яка потрапила з ножів. Такий мед використовують першим, тому що він не є повноцінним.

Викачування меду проводять при доброму й тривалому узятку кілька разів за період медозбору, поки показання в контрольному вулику не знизяться до 1 кг прибутку на день. При слабкому медозборі мед відкачують наприкінці узятку один раз.

Вилучивши рамки з медом, їх необхідно звільнити якнайшвидше, щоб мед не охолонув і не загустів, тому що застиглий мед важче відкачувати. Рамки, відібрані в холодний час, перед В. м. потрібно помістити на 2-3 дні в тегіле приміщення (18-25 °С).

Після останнього В. м. дають бджолам стільники для обсушування. Якщо на пасіці немає великих сімей, стільники розміщають у будь-яких вуликах. Якщо ж помічене захворювання, стільники повертають у ті ж вулики, з яких вони були видалені. Мед із рамок від хворих сімей відкачують тільки після здорових. Медогонку слід помити й продезінфікувати. (Мед від хворих сімей для людей нешкідливий.) Після ліквідації хвороби стільники необхідно перетопити.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ