Віднімання натуральних чисел. Властивості віднімання
УРОК 23
Тема. Віднімання натуральних чисел. Властивості віднімання
Мета: закріпити засвоєння учнями означення віднімання двох натуральних чисел, властивостей нуля під час віднімання та знання властивостей віднімання натуральних чисел; завершити відпрацювання навичок застосування названих знань; перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: схема-таблиця “Віднімання натуральних чисел. Властивості віднімання”.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього
@ Розв’язання домашніх вправ може бути записано схематично за дошкою або ж за готовою умовою заповнюються відповіді під час фронтальної перевірки домашнього завдання (доречною може бути робота з сигнальними картками учнів та набором цифр). (Особливо звернути увагу учнів на №№ 245, 247.)
Усні вправи
1. Що означає відняти: 1) від 16 число 9; 2) число 12 від 19?
2. На скільки сума чисел 72 і 28 є більшою за їх різницю?
3. Серед виразів знайдіть рівні та обчисліть їх значення:
1) 24 – (14 + 7);
2) (24 – 14) – 7;
3) (24 + 17) – 14;
4) (24 – 14) + 17.
4. У п’ятому класі навчається
5. Яке найменування треба поставити замість…, щоб рівність була правильною?
1) 7 грн. 35 к. – 535 … = 1 грн.;
2) 3 км 520 м + 2 480 … = 6 км;
3) 15… 4т 200 кг =10 т 400…
6. Знайдіть довжину відрізка CD (рис. 21).
II. Відпрацювання навичок
@ Оскільки увесь теоретичний матеріал теми викладено на попередніх двох уроках, то цей урок треба відвести під розв’язування різних видів вправ. Подальше відпрацювання навичок віднімання багатоцифрових натуральних чисел продовжується у процесі розв’язання вправ 211 (7, 8) та 221 (1,3).
Розв’язування задач на віднімання натуральних чисел. Можна запропонувати такі номери: № 226 (перед розв’язанням доречно буде знову звернутись до № 6 усних вправ і спробувати “намалювати” умову задачі за допомогою відрізків (рис. 22)).
№ 228 є логічним продовженням задачі № 226.
Як варіант завдання на застосування властивостей віднімання для спрощення виразів можна запропонувати № 236 (1; 3; 6). Для дослідження можна запропонувати учням скласти вираз і спростити його. (Аналогічний № 193 з попередньої теми.) Оформлення записів у зошитах учнів може бути таким: № 236
1) а – b – різниця; (а + 8) – b = (a – b) + 8 – нова різниця, отже, вона більша від (а – b) на 8.
Під час розгляду більш складних випадків (якщо відомі властивості не можна застосувати, доречно буде розглянути відповідні приклади).
Додатково № 240; 250.
III. Контроль засвоєння знань
Самостійна робота
Варіант 1
1. Обчисліть:
1) 65 015 – 8 249;
2) 300 000 – 217 157.
2. Знайдіть значення виразу, обираючи зручний порядок дій:
1) (547 + 195) – 147;
2) 358 – (158 + 317).
3. Розв’яжіть задачу. За три дні в магазині було продано 219 кг апельсинів. За перший день було продано 85 кг, що на 19 кг більше, ніж за другий. Скільки апельсинів було продано третього дня? В який день було продано найбільше апельсинів?
Варіант 2
1. Обчисліть:
1) 85 147 – 7 239;
2) 1 000 000 – 987 654.
2. Знайдіть значення виразу, обираючи зручний порядок дій:
1) (817 + 659) – 159;
2) 973 – (149 + 473).
3. Розв’яжіть задачу. Петрик, Василько та Миколка пішли рибалити. Разом вони спіймали 195 рибок, причому Петрик спіймав 54 рибки, що на 15 більше, ніж Василько. Скільки риб спіймав Микола? Хто з хлопців найспритніший рибалка?
IV. Домашнє завдання
П. 8 № 227; 229; 212 (5); 220 (3); 237.