Відсотки
Урок 114
Тема. Відсотки
Мета: сформувати в учнів поняття про відсоток; вміння записувати відсотки десятковими і звичайними дробами.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Розминка
Усні вправи
1. Знайдіть від числа: 1) 200; 2) 60; 3) 7; 4) 67,3; 5) 5,48.
2. У саду росло 300 дерев, від них становлять яблуні. Скільки яблунь росло в саду?
3. У школі навчається 900 учнів, з них 0,15 отримали за рік з математики 11 балів. Скільки учнів отримали 11 балів з математики?
4. Виконайте множення
II. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
Яку частину становить?
1) 1 ар від 1 гектара;
2) 1 м2 від 1 ара;
3) 1 см від 1 м;
4) 1 копійка від 1 гривні;
5) 1 рік від 1 століття.
[Відповідь – ]
III. Формування знань
Бесіда
Друзі! Сподіваюсь, ви помітили, що в повсякденному житті часто маємо справу із сотими частинами величин: 1 ар = га, 1м2 = а, 1 см = М, 1 к = грн. Тому для цього часто вживаного дробу дібрали спеціальну назву
Тобто відсотки – це особлива форма запису дробів.
Тому можна перетворювати відсотки у дроби: 1 % = 0,01,
2% = 2 – 0,01 = 0,02;
15% = 15 – 0,001 = 0,15;
100% = 100 – 0,01 = 1;
125% = 125 – 0,01 = 1,25.
Маємо: щоб записати відсотки десятковим дробом, треба кількість відсотків помножити на 0,01 (поділити на 100), при цьому 100 % = 1!
Також можна розв’язувати обернену задачу: будь-який десятковий дріб записати у вигляді відсотків: знаючи, що 1 = 100%, можемо сказати, що
2 = 2 – 1 = 2 – 100 % = 200 %; 0,3 = 0,3 – 1 = 0,3 – 100%; = 30 %;
0,125 = 0,125 – 1 = 0,125 – 100 % = 1,25.
Висновок: будь-яке число можна виразити у відсотках і навпаки; будь-яку кількість відсотків можна виразити десятковим дробом.
Але зазвичай записом у формі відсотків користуються, коли мають справу із сотими частими величинами.
Згадаймо, що:
1 а дорівнює 1 % від 1 га; 1 м2 дорівнює 1 % від 1 а і т. д.
Закріплення
Що складає?
1) 1% гривні; 2) 1% центнера; 3) 1% дециметра; 4) 1% кілометра. Тобто, щоб знайти 1% будь-якої величини, треба поділити значення цієї величини на 100.
IV. Формування вмінь
Розв’язування вправ
1. Запис відсотків десятковим або звичайним дробом: №№ 1026; 1030.
2. Запис десяткового дробу у відсотках: № 1028.
3. Наочні уявлення про відсотки: № 1024 (а-в), 1025.
При розв’язуванні № 1025 (8) слід звернути увагу, що 100% площини квадрата – це і є весь квадрат!!!
4. Задачі на повторення: № 1048.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
1. Що більше: 1 % від гривні чи від 5 копійок?
2. Який з наступних записів є записом 3% у вигляді десяткового дробу?
1) 3; 2) 0,3; 3) 0,03; 4) 0,003.
VI. Домашнє завдання
П. 34, №№ 1027; 1029; 1024 (г, д, є), на повторення 1044 (1).