Вільні електричні коливання в коливальному контурі
ЕЛЕКТРОДИНАМІКА
2-й семестр
Коливання й хвилі
УРОК 10/32
Тема. Вільні електричні коливання в коливальному контурі
Мета уроку: з’ясувати механізм виникнення вільних електричних коливань і енергетичні перетворення в коливальному контурі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ПЛАН УРОКУ
Демонстрації | 5 хв. | Вільні електричні коливання |
Вивчення нового матеріалу | 30 хв. | 1. Найпростіший коливальний контур. 2. Перетворення 3. Резонанс |
Закріплення вивченого матеріалу | 10 хв. | 1. Навчаємося розв’язувати задачі. 2. Контрольні питання |
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Найпростіший коливальний контур
Як ви вже знаєте, електричний струм може бути постійним або змінним. Найбільшого поширення у світі дістав змінний струм частотою 50-60 Гц, створюваний індукційними генераторами. Однак для роботи багатьох пристроїв (комп’ютери, приймачі, телефони й ін.) необхідні змінні струми високих частот, вимірюваних кілогерцами (кГц) і мегагерцами (МГц). Для
Будь-який коливальний контур складається з конденсатора й котушки індуктивності. Розглянемо його роботу на досліді. Для цього зберемо коло за схемою (рис. а). Спочатку конденсатор одержує енергію від джерела постійного струму. При цьому верхня пластина заряджається позитивно, а нижня негативно – на ній накопичується надлишок електронів. Перемкнімо конденсатор на котушку індуктивності (рис. б). Надлишок електронів з нижньої пластини конденсатора перекинеться через котушку до верхньої пластини, і в колі виникне наростаючий електричний струм. У результаті цього котушка стає електромагнітом і створює навколо себе магнітне поле.
Через явище самоіндукції після розряджання конденсатора струм не припиниться миттєво, а буде продовжувати текти ще якийсь час у тому самому напрямку, знову заряджаючи пластини конденсатора. Після цього весь процес повториться в протилежному напрямку, і коливальний контур повернеться у вихідний стан.
Описаний процес перезарядження конденсатора через котушку повторюється через рівні проміжки часу. При цьому періодично змінюються значення електричного заряду конденсатора, напруги на ньому й сили струму в контурі.
Періодичні зміни електричного заряду, сили струму й напруги в колі називають електромагнітними коливаннями.
За відсутності втрат енергії в контурі електромагнітні коливання будуть гармонічними, тобто значення електричного заряду, сили струму й напруги в колі змінюватимуться за законом синуса або косинуса.
Англійський фізик Томсон вивів формулу для періоду електромагнітних коливань у контурі:
Використовуючи формулу Томсона, можна визначити власну частоту коливань коливального контуру:
2. Перетворення енергії в коливальному контурі
Заряджання конденсатора аналогічне відхиленню пружинного маятника від положення рівноваги, а енергія електричного поля зарядженого конденсатора – потенціальної енергії деформованої пружини.
Якщо конденсатор заряджений до напруги Um, то його заряд буде дорівнює qm = CUm. У цьому стані енергія електричного поля максимальна й дорівнює . Цей стан еквівалентний стану пружинного маятника, коли пружину розтягли на х й передали механічній коливальній системі потенціальну енергію . Коли конденсатор повністю розрядиться, енергія магнітного поля максимальна и дорівнює . Цей стан еквівалентний стану пружинного маятника, коли вантаж на пружині в положенні рівноваги має максимальну швидкість. Кінетична енергія маятника при цьому дорівнює . Коли сила струму зменшиться до нуля, конденсатор виявиться перезарядженим. Якщо втрат енергії в контурі немає, напруга й заряд конденсатора дорівнюватимуть початковим. Під час коливання вантажу на пружині цьому моменту відповідає його зупинка в крайньому верхньому положенні, коли потенціальна енергія максимальна.
Потім конденсатор почне знову розряджатися й у контурі виникне струм зворотного напрямку, енергія електричного поля зарядженого конденсатора буде зменшуватися, а магнітного – зростати. У певний момент часу конденсатор розрядиться, сила струму й енергія магнітного поля досягнуть максимальних значень. Це відповідає проходженню вантажем положення рівноваги.
Необхідно підкреслити ще раз, що максимальна енергія, накопичена в конденсаторі, під час коливань перетворюється в енергію магнітного поля котушки. Процес перетворення одного виду енергії в інший триватиме доти, доки в колі відбуватимуться коливання.
3. Резонанс
Осцилограма показує, що коливання в коливальному контурі є загасаючими. Так відбувається тому, що котушка індуктивності й сполучні проводи мають електричний опір. Отже, відповідно до закону Джоуля-Ленца, енергія електричного струму буде поступово перетворюватися в теплоту. Оскільки вільні коливання в контурі завжди є загасаючими, коливальний контур необхідно постійно підживалювати енергією від зовнішнього джерела живлення. Для цього необхідно з’єднати коливальний контур із зовнішнім джерелом змінної напруги. У цьому випадку коливання будуть вимушеними.
Резонанс – явище, яке полягає в тому, що за деякої частоти змушувальної сили коливальна система виявляється особливо чутливою до дії цієї сили. У коливальному контурі сила струму максимальна, якщо частота змінної напруги, прикладеного до контуру, дорівнює власній частоті контуру:
Резонансом в електричному коливальному контурі називається явище різкого зростання амплітуди вимушених коливань сили струму у разі збігу частоти зовнішньої змінної напруги із власною частотою коливального контуру.
Щоб забезпечити резонанс, коливальний контур періодично із частотою коливань у контурі підключають до джерела струму. Сам же коливальний контур керує цими підключеннями за допомогою електронного пристрою (наприклад, транзистора).
ПИТАННЯ ДО УЧНІВ У ХОДІ ВИКЛАДУ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Перший рівень
1. Що таке вільні й вимушені коливання?
2. Чому коливання в коливальному контурі не припиняються в той момент, коли заряд конденсатора стає рівним нулю?
3. Чи виникнуть коливання в коливальному контурі, якщо замінити котушку індуктивності резистором?
4. Які перетворення енергії відбуваються під час вільних незатухаючих коливань у коливальному контурі?
Другий рівень
1. Чи будуть відбуватися електричні коливання в контурі, якщо передати енергію котушці індуктивності, а не конденсатору?
2. Чому дорівнює енергія контуру в довільний момент часу?
3. Від чого залежить період вільних електромагнітних коливань у контурі?
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1). Якісні питання
1. Де зосередиться енергія під час вільних коливань у контурі через 1/8, 1/4, 1/2 і 3/4 періоду після того, як почне розряджатися конденсатор?
2. Який період вільних електромагнітних коливань у контурі, що складається з конденсатора ємністю 400 мкФ і котушки з індуктивністю 90 мГн?
3. Яка частота вільних електромагнітних коливань у контурі, що складається з конденсатора ємністю 250 пФ і котушки з індуктивністю 40 мкГн?
ЩО МИ ДІЗНАЛИСЯ НА УРОЦІ
– Електричним коливальним контуром називається електричне коло, що складається з конденсатора С й котушки L.
– Періодичні зміни електричного заряду, сили струму й напруги в колі називають електромагнітними коливаннями.
– Формула Томсона:
– Резонансом в електричному коливальному контурі називається явище різкого зростання амплітуди вимушених коливань сили струму у разі збігу частоти зовнішньої змінної напруги із власного частотою коливального контуру.
Домашнє завдання
1. Підр.: § 22.
2. 3б.:
Рів1 № 11.4; 11.9; 11.10; 11.12.
Рів2 № 11.20; 11.21; 11.22, 11.24.
Рів3 № 11.38, 11.39; 11.40; 11.41.