ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

§3 . ФІЗИЧНІ ВЕЛИЧИНИ

2. ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ

Пристрої, за допомогою яких вимірюють фізичні величини, називають вимірювальними приладами.

Найпростішим і добре відомим вам вимірювальним приладом є лінійка з поділками. На її прикладі ви бачите, що у вимірювального приладу є шкала, на яку нанесено поділки, причому біля деяких поділок написано значення фізичної величини. Так, значення довжини в сантиметрах нанесено на лінійці біля кожної десятої поділки (рис. 3.11). Значення ж, що відповідають “проміжним”

поділкам шкали, можна знайти за допомогою простого підрахунку.

ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ

Різницю значень фізичної величини, які відповідають найближчим поділкам шкали, називають ціною поділки приладу. Її знаходять так: беруть найближчі поділки, біля яких написано значення величини, та ділять різницю цих значень на кількість проміжків між поділками, розташованими між ними.

Наприклад, найближчі сантиметрові поділки на лінійці розділяють десять проміжків. Виходить, ціна поділки лінійки дорівнює 0,1 см = 1 мм.

ЯК ВИЗНАЧАЮТЬ ОДИНИЦІ ДОВЖИНИ ТА ЧАСУ?

У давнину мірами довжини служили здебільшого

розміри людського тіла та його частин. Річ у тім, що власне тіло є дуже зручним як “вимірювальний прилад”, бо воно завжди “поруч”. До того ж “людина є мірою всіх речей”: ми вважаємо предмет великим чи малим, порівнюючи його із собою.

Так, довжину відрізу тканини вимірювали “ліктями”, а дрібні предмети – “дюймами” (це слово походить від голландського слова, що означає “великий палець”).

Однак людське тіло як “вимірювальний прилад” має істотний недолік: розміри тіла та його частин у різних людей помітно розрізняються. Тому вчені вирішили визначити одиницю довжини однозначно та точно. Міжнародною угодою було прийнято, що один метр дорівнює шляху, який проходить світло у вакуумі за 1/299 792 458 частку секунди. А секунду визначають за допомогою атомного годинника, який на сьогодні є найточнішим.

ЧИ МОЖНА ВІДСТАНЬ ВИМІРЮВАТИ РОКАМИ?

Саме так і вимірюють надзвичайно великі відстані – наприклад, відстані між зорями! Але при цьому йдеться не про роки як проміжки часу, а про “світлові роки”. А один світловий рік – це відстань, яку долає світло за один земний рік. За нашими земними мірками це дуже велика відстань – щоб переконатися в цьому, спробуйте виразити її в кілометрах!

А тепер уявіть собі, що відстань від Сонця до найближчої зорі становить понад чотири світлові роки! І за астрономічними масштабами це зовсім невелика відстань: адже за допомогою сучасних телескопів астрономи ретельно вивчають зорі, відстань до яких становить багато тисяч світлових років!


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ