ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА
ЛЮДИНА
ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА
Ми оточені речами, якими повсякчас користуємося, не замислюючись, звідки вони взялися, хто їх придумав і як вони змінили на краще життя людей.
Навіть у звичайному шкільному ранці можна побачити чимало винаходів.
КУЛЬКОВА РУЧКА
Після старовинного письмового приладдя – гусячого пера та його молодшого брата – металевого пера, для яких потрібне рідке чорнило, 80 років тому була винайдена кулькова ручка. Винахід угорського журналіста Владислава Біро полягав у тому, що стрижень почали заповнювати
ФЛОМАСТЕР
А ваш улюбленець фломастер, яким так зручно малювати, з’явився ось із якою метою. Один японський винахідник, розмістивши м’який писальний кінчик в авторучці, вирішив у такий спосіб допомогти майстрам традиційного національного письма. І справді: витончені ієрогліфи виглядали так, ніби це були мазки пензля.
Перші фломастери можна було придбати в Японії від 1962 року.
ДОШКУ ПРИДУМАВ УЧИТЕЛЬ
Один давньоримський учитель додумався виготовити
Але ж яка зручна річ – дошка! написав – стер, написав… І помилку легше виправити, ніж у зошиті! Проте ця зручність для школярів не влаштовує вчителів. І вони продовжують винаходити… дошку.
Уже створено дошку у вигляді книжки: скільки в ній сторінок – стільки й учнів пишуть на дошці. А біля дошки з рухомих секцій (кожна з них повертається під будь-яким кутом, підіймається й опускається) може відповідати півкласу.
ХТО ВИНАЙШОВ ГОЛКУ?
Напевне, ви бачили мультфільм “льодовиковий період”. Ось у той час ми й вирушаємо. Тоді на нашій планеті жили первісні люди – неандертальці. Щоб вижити в холодних умовах, вони винайшли одяг. А сталося це приблизно так.
Спочатку хтось просто здогадався обгорнутися шкурою. Сидіти вкутаному було зручно, а ось полювати на звірів – ні: шкура сповзала, губилася. Якась із жінок вирішила зв’язати дві шкури. Спеціальним знаряддям – проколкою – пробила на шкурах із країв отвори, протягла крізь них вузеньку смужку шкури та зв’язала-зшила перший одяг. Ця проколка й була прапрабабусею голки.
Згодом на нашій планеті з’явилися кроманьйонці. Вони навчилися виготовляти з кісток проколки й навіть голки з вушками. Звісно, такі голки часто ламалися. Тому, коли було відкрито срібло, голки почали виготовляти з нього. Але тільки з винайденням сталі (у 14 столітті) швачки отримали міцну й зручну голку. Відтоді минуло багато часу й винайдено багато розумних швацьких машин, але без голки люди все одно не можуть обійтися.
Із журналу “Барвінок”
ТВОЇ РОВЕСНИКИ – ВИНАХІДНИКИ
Чи знаєш ти, що пластилін винайшла школярка? Внучка відомого виробника засобу для чищення шпалер запропонувала використовувати цей засіб для гри. З його складу прибрали шкідливий вміст, додали мигдалеву олію та барвники.
Ідея створення хутряних навушників для захисту від холоду належить 15-річному американцеві честеру, який любив кататися на ковзанах і водночас слухати музику.
Автор ідеї створення снігохода – 15-річний канадець Джозеф.
Шрифт, призначений для читання незрячими людьми, розробив французький підліток, 15-річний син чоботаря Брайля. Хлопчик був сліпий із трирічного віку. За основу свого шрифту він узяв “нічний шрифт”, який використовували військові для читання повідомлень у темряві.
Іграшкову вантажівку з відкидним кузовом винайшов і навіть запатентував шестирічний Роберт. Хлопчик намалював машинку для того, щоб батько зробив йому таку саму.
Фруктовий лід – морозиво на паличці – уперше виготовив 11-річний американець Френк.
12-річний Максим зі Львова створив робота, що виконує функції інженерів. Робот сканує приміщення, заміряє площу й за допомогою радіосигналу передає дані на комп’ютер.
1. Поміркуйте, що об’єднує розповіді, подані в розділі “Винаходи людства”. 2. Обговоріть, що нового ви дізналися із цього розділу. 3. Можливо, у вас є свої міркування про те, як удосконалити шкільне приладдя? Пофантазуйте.
Досліди історію якогось винаходу. Презентуй результати свого дослідження однокласникам, друзям або батькам.