ВІРОГІДНІСТЬ СОЦІОЛОГІЧНОГО ЗНАННЯ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
ВІРОГІДНІСТЬ СОЦІОЛОГІЧНОГО ЗНАННЯ – основна гносеол. характеристика доказовості його істинності. Окреме висловлювання, судження, умовивід, концепція чи теорія є вірогідними, якщо наявні всі підстави стверджувати, що їх істинність остаточно встановлена. Таке знання не потребує подальшого доказу та обгрунтування. Протилежною вірогідності є категорія ймовірності.. Ймовірне знання є таким, що потребує доведення і не виключає тією чи іншою мірою його хибності. Обидві ці категорії розглядаються
Вірогідність знання не означає тотожності його істині, як це іноді вважають, а є лише визначеністю істинного знання. Тобто вірогідність – це встановлена дослідником істинність знання, фактична його підтвердженість. У визначенні вірогідності знання дослідником фіксуються, таким чином, два аспекти: його істинний характер та переконаність у цьому.
Перший аспект означає, власне, обгрунтованість істинності знання, яка зазвичай здійснюється у формі практ. підтвердження
Основою вірогідності соціол. знання є його об’єктивність – здатність відображати дійсність незалежно від бажання і мети суб’єкта пізнання, в усій повноті її характеристик.
Таке позбавлене суб’єктивізму знання не може приховувати недоліків і прорахунків у діяльності людей, тих суперечностей, що об’єктивно існують і відтворюються в процесах сусп. життя. Необхідною соціальною умовою об’єктивності соціол. знання є гласність, що виключає необхідність “роздвоєння” свідомості людей з суб’єктивних мотивів. Не варто також розглядати об’єктивність як значимість. Висловлювання людей, що розглядаються безвідносно до об’єктивних життєвих ситуацій, не можуть бути визначені як достовірні або хибні. Зміст знання має достовірний характер, коли він об’єктивно відображає дійсність у системі понять, суджень і висновків, зроблених на підставі досліджень, невід’ємною частиною яких є перевірка та підтвердження.