ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗА ГОДИННИКОМ. Дії З ІМЕНОВАНИМИ ЧИСЛАМИ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 96. ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ ЗА ГОДИННИКОМ. Дії З ІМЕНОВАНИМИ ЧИСЛАМИ
Мета: закріпити вміння учнів визначати час за годинником; удосконалювати вміння розв’язувати задачі на зменшення числа у декілька разів, виконувати дії над іменованими числами; розвивати обчислювальні навички, пізнавальну активність, логічне мислення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 113, завдання 746; 747)
Завдання
– Яка ширина кожного з двох тротуарів?
Завдання 747
– Яке третє число?
2. Розв’язування задач на час
1) Літак вилетів о 7 год 20 хв, а прилетів через 10 год 20 хв. О котрій годині прилетів літак?
2) Потяг вирушив вранці о 9 год 18 хв, а прибув на станцію призначення о 21 год 56 хв. Скільки часу він був у дорозі?
3) П’єса закінчилася о 10 год 50 хв вечора. Коли вона почалася, якщо тривала 3 год 30 хв?
4) Магазин закрився на перерву о 14. 00. О 15. 00 він відкрився для роботи. Скільки часу тривала перерва?
5) Урок триває 45 хв, а перерва – 15 хв. Скільки часу тривають урок і перерва разом? На скільки урок довший
6) Перерва розпочалася о 10 год і тривала 20 хв. Коли розпочався наступний урок?
7) Урок розпочався о 8 год 20 хв. Дзвоник пролунав о 9 год 5 хв. Скільки часу тривав урок?
3. Хвилинка каліграфії
– Скільки годин триває доба?
– Скільки хвилин триває година?
– Скільки місяців триває рік?
– Скільки місяців триває кожна пора року?
– Скільки обертів за добу робить годинна стрілка?
– Скільки обертів за годину робить хвилинна стрілка?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ і МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо, як визначати час за годинником.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 114)
Завдання 748
Учні “ланцюжком” записують вирази на дошці та обчислюють їх значення.
1) Суму чисел 8 і 16 поділити на 4.
2) Число 6 помножити на різницю чисел 20 і 12.
3) Різницю чисел 40 і 12 зменшити в 4 рази.
4) 60 зменшити на добуток чисел 6 і 9.
Завдання 749. Усне виконання завдання
– Коли учень розпочав виконувати домашнє завдання з математики?
– О котрій годині учень закінчив виконувати завдання?
Завдання 750
Усне виконання завдання. Котру годину показує кожний годинник?
Завдання 751
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
По 6 м 3 с., ? м
Завдання 752
Учні складають план розв’язання задачі:
1) Скільки кілограмів груш купив батько?
2) Скільки всього кілограмів фруктів купив батько?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 753*. Колективне розв’язування завдання
Учні ставлять дужки таким чином, щоб рівності були правильними.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
В ательє зшили 8 суконь, витрачаючи на кожну сукню по 3 м тканини. Після цього залишилося 28 м тканини. Скільки метрів тканини було в ательє? – Складіть задачу з такими питаннями:
– Скільки метрів тканини залишилося в ательє?
– Скільки всього зшили суконь?
– Скільки метрів тканини витратили на одну сукню?
2. Коментоване розв’язування завдання
1 год – 15 хв
1 дм – 4 см
31 дм + 9 дм
6 м – 1 дм 5 м
1 дм – 6 дм
45 хв + 15 хв
3. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
3 доби – 28 год
83 хв – 1 год
56 с + 4 с
15 год + 9 год
27 хв + 33 хв
92 с – 1 хв
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 114, завдання 754; 755.