Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу
Урок 91
Тема. Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу
Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.
Обладнання: картки індивідуального опитування
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Утвори ланцюжки за зразком.
Зразок. Добувати – добував – добуває – добуватиме.
Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.
Картка 2
Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.
ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ
Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.
Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.
А в тій золотій сорочечці, як маля,
Буде красуватися, буде усміхатися вся земля.
Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.
Наша мати пшениченька золотий коровай пече.
А золотий коровай на столі засія –
Буде веселитися
Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.
Картка 3
Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.
Золото добувають із землі, а знання – з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити – з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить. Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Визначення закономірності груп
Читав – читатиме…
Спав – спатиме.
Їхав – поїде.
– Яких дієслів не вистачає? Доберіть їх.
2. Вибірковий диктант
Виберіть і запишіть дієслова теперішнього часу.
На узліссі тиша, спокій.
Співає терен чорноокий,
Пломеніє глід,
Тьмяно жевріє шипшина,
Червоніє горобина,
І пишається калина,
Наче маків цвіт.
III. Оголошення теми й мети уроку
– Зверніть увагу на дошку. Розгляньте схему, визначте тему уроку.
Іменник – число, відмінок.
Прикметник – число, рід, відмінок.
Дієслова -…
– Правильно, сьогодні ми дізнаємось, як змінюються в українській мові дієслова теперішнього часу.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна творча робота
– Заповніть таблицю, змінюючи дієслово шукаю.
Я (що роблю?) ______________________________ | Ми (що робимо?) ______________________________ |
Ти (що робиш?) ______________________________ | Ви (що робите?) ______________________________ |
Він Вона (що робить?) ______________________________ Воно | Вони (що роблять?) ______________________________ |
– Давайте проаналізуємо, що змінювалось у дієслів. (Число, особа)
– Зробіть висновок. Сформулюйте його за зразком: “Ми побачили, що дієслова теперішнього часу змінюються за., а не за., як іменник і прикметник”.
2. Робота у парах за варіантами (вправа 104)
І варіант – мріяти, в’язати; ІІ варіант – водити, гоїти.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Гра “Пошук”
– Спробуйте визначити число й особу дієслів, записаних на дошці: бігає, лежать, вчити, працюєте, ріжемо.
– Чи вчилися ми це робити?
– Які будуть ваші пропозиції?
Вислухати пропозиції дітей про те, як визначити число й особу дієслова. Якщо ніхто не підкаже правильний варіант, то звернути увагу на правило на с. 57.
2. Диференційоване завдання
Учні з недостатньою підготовкою виконують вправу 106.
Сильні учні готують вправу 105.
Завдання 105(3) виконати колективно.
– Як пишеться не з дієсловами?
– Як змінюються дієслова теперішнього часу?
– Наведіть приклад дієслів 2-ї особи множини, 3-ї особи однини.
3. Творча робота (за вправою 108)
– Визначте усно число й особу дієслів, що змінювалися.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Які граматичні характеристики має дієслово?
– З дієсловами якого часу ми працювали на уроці?
– Що цікавого ми про них дізналися?
– Як визначити особу й число дієслів теперішнього часу?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VІІ. Домашнє завдання
Правило на с. 57; вправа 109, визначити число й особу дієслів теперішнього часу.





Дії з степенями.
Related posts:
- Дієслова теперішнього часу. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 290-294) Тема. Дієслова теперішнього часу. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 290-294). Мета. Закріпити вміння учнів розпізнавати в усному і писемному мовленні дієслова теперішнього часу; ознайомити школярів зі змінюванням дієслів за особами і числами; виробляти вміння розрізняти особу і число дієслова. Обладнання: таблиця змінювання дієслів теперішнього часу, індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація […]...
- Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305) Тема. Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 2-ої особи, правильно їх писати й уживати в мовленні. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа.301). – Назвіть відгадку домашньої вправи. (Пісня.) – Чи є у вас улюблені пісні? Назвіть, […]...
- Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу Тема. Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 374-379). Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 3-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати увагу до особливостей мовного матеріалу, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати повагу до творчості Великого Кобзаря. Обладнання: портрет Тараса Шевченка, фото музеїв Великому Кобзареві у […]...
- Спостереження за написанням закінчень дієслів 1-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 299-301) Тема. Спостереження за написанням закінчень дієслів 1-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 299-301). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова першої особи теперішнього і майбутнього часу, правильно їх писати і вживати у мовленні. Обладнання: мовний матеріал, додаток 8, картки для гри (на підсумок уроку), коробочки для карток. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання […]...
- Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами Тема. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 348-352). Мета. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів за особами у теперішньому часі, виробляти вміння розрізняти особу і число дієслів. Розвивати увагу, вміння критично оцінювати свою роботу. Виховувати любов до книги. Обладнання: таблиця “Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами”, стенд із найулюбленішими книгами учнів, […]...
- Правопис закінчень дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 306-309) Тема. Правопис закінчень дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 306-309). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 3-ої особи, правильно їх писати і вживати у мовленні. Обладнання: мовний матеріал, малюнки весняних квітів (обов’язково – конвалії). Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 305). 1. Робота в групах. А) Взаємоперевірка. Перевірка домашнього завдання […]...
- Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами ДІЄСЛОВО & 44. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами Хай буде книга, як насущний хліб Григорій Корнієнко 348. 1. Прочитай і відгадай загадку. Які слова допомогли тобі здогадатися, про що в ній ідеться? Люди їх з дитинства знають, Дружать з ними так давно! На папері засівають, Як добірнеє зерно. Віктор Терен 2. Знайди […]...
- Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів Тема. Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів. (Вправи 368-373.) Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- ДІЄСЛОВА І і ІІ ДІЄВІДМІН. ДІЄВІДМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання семикласників про дієслова І і ІІ дієвідмін; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати належність дієслів до певної дієвідміни; сприяти зміцненню навичок правильного написання їх особових закінчень; редагувати деформовані тексти; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у зв’язних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- Урок розвитку мовлення. Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 295-298) Тема. Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 295-298). Мета. Закріпити вміння учнів розпізнавати дієслова майбутнього часу, ознайомити з особливостями змінювання дієслів у майбутньому часі. Обладнання: Додаток 2, мовний матеріал, таблиця “Змінювання дієслів майбутнього часу”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Нагадай мені”. – Як […]...
- Особові закінчення дієслів 1-ї особи теперішнього і майбутнього часів Тема. Особові закінчення дієслів 1-ї особи теперішнього і майбутнього часів. (Вправи 363-367.) Мета. Тренувати учнів утворювати дієслова у формі майбутнього часу 1-ї особи за допомогою префіксів, спостерігати за закінченнями дієслів, виявити утруднення правопису ненаголошених закінчень у дієсловах 1-ї особи теперішнього і майбутнього часу. Розвивати увагу до особливостей мовного матеріалу, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати самостійність. […]...
- Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Тема. Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 380 – 384.) Мета. Узагальнити труднощі написання ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу, провести дослідження закономірностей правопису наголошених закінчень і вивести правило правопису. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. […]...
- Теперішній час. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами й числами ДІЄСЛОВО Теперішній час. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами й числами 336. Прочитайте вірш Анатолія Камінчука. На кручах сивого Дніпра Стоїть столиця наша – Київ. Квітує свічками каштан, На храмах грає позолота. Ось Володимир, ось Богдан, Он сяють Золоті ворота. Летить у небі голуб-птах, Над ним хмарки, немов пір’їни, Й тріпоче синьо-жовтий стяг, Як вільне […]...
- ДІЄСЛОВА ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 40. ДІЄСЛОВА ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ Як змінюються дієслова теперішнього часу? 290. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. Число Особа Відповідає на питання Приклади Однина 1-ша (я) 2-га (ти) 3-тя (він, вона, воно) Що роблю? Що робиш? Що робить? Пишу, думаю, […]...
- Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Урок 98 Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправи 133 2. Відновлення таблиці Дієслова теперішнього […]...
- Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Урок 99 Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Мета: познайомити з граматичними ознаками дієслів минулого часу, вчити визначати число і рід дієслів минулого часу, змінювати за родами дієслова минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави. Обладнання: картки із […]...
- Дієвідмінювання дієслів теперішнього часу і простої форми майбутнього часу – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Дієвідмінювання дієслів теперішнього часу і простої форми майбутнього часу Дієвідміна Особа Однина Множина І 1 ( на )пиш-У Пол-Ю Працю-Ю ( на )пиш-Емо Пол-Емо Працю-Ємо 2 ( на )пиш-Еш Пол-Еш Працю-Єш ( на )пиш-Ете Пол-Ете Працю-Єте 3 ( на )пиш-Е Пол-Е Працю-Є ( на )пиш-Уть Пол-Ють Працю-Ють II 1 ( по )бач-У […]...
- Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами Тема. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 353-357). Мета. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів за особами у майбутньому часі, виробляти вміння розрізняти час, особу і число дієслів. Розвивати вміння давати самооцінку своїй діяльності. Виховувати готовність долати навчальні труднощі. Обладнання: диск до підручника, таблиця “Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами”, зображення […]...
- Дієслова І і II дієвідмін. Дієвідмінювання дієслів теперішнього й майбутнього часу МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 9 Дієслова І і II дієвідмін. Дієвідмінювання дієслів теперішнього й майбутнього часу Дієвідмінюванням називається зміна дієслова за особами та числами. За особовими закінченнями дієслів теперішнього часу недоконаного виду й майбутнього часу доконаного виду розрізняємо два типи дієвідмінювання – першу та другу дієвідміни. Дієслова минулого часу за особами не змінюються. 77 1. […]...