ВКАЗІВНІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ ЗАЙМЕННИКИ
Морфологія та орфографія.
Займенник
§ 64. ВКАЗІВНІ Й ОЗНАЧАЛЬНІ ЗАЙМЕННИКИ
Про займенники, які вказують на предмети та їхні ознаки, а також про стилістичні особливості таких займенників
ПРИГАДАЙМО. У чому особливості нестягнених форм прикметників?
545
Прочитайте речення. Поміркуйте, з якою метою вжито виділені займенники. Чому, на вашу думку, їх називають вказівними? На основі спостереження зробіть висновок про роль вказівних займенників у мовленні.
1. Візьми цей росток і засяєш (Г. Овсієнко). 2. Вертається той довгий
Вказівні
Вказівні займенники цей, той, такий указують на один предмет з ряду однорідних; вказівний займенник стільки вказує на невизначений або невизначено-великий кількісний вияв предмета. НАПРИКЛАД: Ця містина коштує тридцять срібняків, – за стільки не можна ліпшої землі дістати (Леся Українка ).
Морфологічні ознаки
Вказівні займенники цей, той, такий змінюються за родами, числами, відмінками подібно до прикметників.
Вказівний займенник стільки подібний до кількісних числівників. Він змінюється лише за відмінками,
Відмінювання вказівних займенників
Однина | Множина | |||
Чоловічий Рід | Жіночий Рід | Середній Рід | ||
Н. Р. Д. Зн. Ор. М. | Той Того Тому Той, того Тим (на) тому, тім | Та Тієї, тої Тій Ту Тією, тою (на) тій | Те Того Тому Те Тим (на) тому, тім | Ті Тих Тим Ті, тих Тими (на) тих |
Стилістичні ознаки
Вказівні займенники можуть мати форми отой, оцей, отакий, які вживаємо в розмовному й художньому мовленні для підсилення думки.
В усній народній творчості та в поезії як засіб вираження урочистості, емоційної піднесеності можуть вживатися нестягнені форми тая, теє, тїі, цяя, цеє, ції, такая, такеє, такії.
546
І. Провідміняйте сполучення з вказівними займенниками спочатку усно, а потім – письмово.
Цей підручник, стільки дерев, такі простори.
II. Складіть і запишіть два речення із займенником той у формі: а) давального відмінка; б) орудного відмінка.
547
І. Спишіть речення, ставлячи подані в дужках займенники в потрібній формі. Підкресліть займенники як члени речення. Усно визначте розряд займенників.
1. Стріну ж я калину, небо (той) безкрає – цілий день сопілка в (мій) серці грає (А. Малишко). 2. Чому, сказати, й сам не знаю, живе у серці стільки літ (отой) стежина в ріднім краї одним-одна біля воріт (А. Малишко). 3. Благословенні час той і година, коли земля (цей) цвітом процвіла (М. Рильський). 4. Оксана день у день тут, серед (цей) сипучих пісків (О. Гончар). 5. Добре (той) ковалеві, що на обі руки кує (Нар. творчість).
II. Знайдіть назви істот і утворіть від них присвійні прикметники (усно).
548
І. Прочитайте речення. З яким стилем мовлення вони співвідносні? Знайдіть стилістично забарвлені слова й укажіть з-поміж них займенники. Поясніть роль цих слів у реченнях.
1. А ми тую червону калину підіймемо (Е. Чернецький). 2. У нашім раї на землі нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим (Т. Шевченко). 3. Ото ж тая дівчинонька, що сонна блудила (Т. Шевченко). 4. Усе теє пригодиться, що на полі коріниться (Нар. творчість).
II. Знайдіть прикметники. Визначте, які з них стягнені, а які – нестягнені.
Означальні
Означальні займенники весь (увесь, ввесь), усякий (всякий), кожний (кожен), жодний (жоден), інший, сам, самий узагальнено вказують на ознаки предмета. НАПРИКЛАД: 1. Кожна травичка на своєму корені росте. 2. Добрий товар сам себе хвалить (Нар. творчість).
Морфологічні ознаки
Означальні займенники змінюються за родами, числами, відмінками як прикметники.
Відмінювання означальних займенників
Однина | Множина | |||
Чоловічий Рід | Жіночий Рід | Середній Рід | ||
Н. Р. Д. Зн. Ор. М. | Весь Всього Всьому Весь, всього Всім (на) всьому, Всім | Вся Всієї Всій Всю Всією (на) всій | Все Всього Всьому Все Всім (на) всьому всім | Всі Всіх Всім Всі, всіх Всіма (на) всіх |
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
У всіх відмінках [у] й [в] чергуються за загальним правилом: увесь – ввесь, уся – вся
Стилістичні ознаки
Означальні займенники можуть мати короткі форми (жоден, усяк, кожен) та повні нестягнені форми (кожная, кожнеє, кожнії тощо).
549
І. Спишіть речення, підкресліть означальні займенники як члени речення. Усно визначте їхній рід, число, відмінок.
1. Все йде, все минає, – і краю немає… (Т. Шевченко). 2. Всі мости ще кленові. Всі коні іще вороні (Л. Костенко). 3. Інші будуть лунати пісні, вільні, гучні, одважні і горді! (Леся Українка). 4. Кожне дерево в цьому несходимому лісі він знає і до нього горнеться (Ю. Збанацький). 5. Увесь Дніпро був ніби помальований (І. Нечуй-Левицький). 6. Про тата говорить вся земля (М. Рильський).
ІІ. Доберіть синоніми до виділених слів. За потреби скористайтеся словником синонімів.
Самий і самий
Слід відрізняти займенник самий від самий.
ПОРІВНЯЙМО:
Самий Сама, саме, самі, самого, самому | Самий Сама, саме, самі, самого, самому |
Уживаємо в значенні “тільки один”: Сама вона не попросить. | Уживаємо в сполученні з іншими словами: Той самий, тому самому, Над самою (того самого дня; над самою водою) |
550
Хто за одну хвилину зможе скласти й записати по одному реченню із займенниками самі й самі?
551
І. Спишіть речення, ставлячи подані в дужках займенники в потрібній формі. Позначте наголоси в цих займенниках. Прочитайте речення вголос, правильно наголошуючи слова.
1. А над (самий) водою верба похилилась (Т. Шевченко).
2. Дорога йшла з гори та на гору, з гори та на гору, над (сама) Россю (I. Нечуй-Левицький). 3. (Сама) недовго збитися з путі, та трудно з неї збитися у гурті (Леся Українка). 4. Того ж (самий) вечора Чіпка побіг до Грицька (Панас Мирний).
II. Виконайте письмово синтаксичний розбір першого речення.
552
Складіть і запишіть словосполучення з іменниками день, місяць, час, рік, десятиліття, п’ятниця, тиждень і вказівними займенниками той, цей у формах родового та місцевого відмінків. З одним утвореним словосполученням складіть і запишіть речення.
Розбір займенника як частини мови
Послідовність розбору
1. Частина мови.
2. Початкова форма.
3. Розряд за значенням.
4. Рід і число (якщо є), відмінок.
5. Синтаксична роль.
Зразок усного розбору
Перший промінь сонця, теплий, ясний, у мою кімнату впав (Б. Лепкий).
Мою – займенник, початкова форма – мій, присвійний, ужитий у знахідному відмінку однини, жіночий рід. У реченні є означенням.
Зразок письмового розбору
Мою – займ., п. ф. мій, приев., Зн. в., одн., ж. p., означ.
553
І. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Якими рядками з тексту можна висловити основну думку прочитаного?
СТАРА-СТАРА ВИШНЯ
Недалеко від нашої хати росла вишня. Стара-стара, уже половина гілок зовсім засохла, а на половині ще родили – ой які ж смачні ягоди! Запам’яталося: весною зацвіла тільки одна гілка. Батько хотів зрубати вишню, бо вмирає ж вона… Та мати сказала:
– Не треба рубати. Цю вишню посадив ще твій дідусь. Хай вродять вишні на оцій гілці…
Вродили востаннє вишні. Зібрала мама кісточки та й посадила в землю. Виросли з тих кісточок молоденькі вишні. Стара вишня засохла, а молоді вже цвітуть і плодоносять.
Отак як та вишня не вмерла, а продовжила свій рід, так і народ ніколи не вмирає. Доки живе народ, доти живе Батьківщина… (За В. Сухомлинським).
II. Випишіть займенники. П’ять з них (на вибір) розберіть усно як частину мови, а розбір двох запишіть.
III. За виписаними займенниками усно перекажіть прочитане.
Related posts:
- Присвійні, вказівні та означальні займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Присвійні, вказівні та означальні займенники, їх відмінювання Присвійні, вказівні та означальні займенники відмінюються за родами, числами і відмінками, як і прикметники. Присвійні займенники Однина Множина Н. Мій | моє Моя Мої Р. Мого Моєї Моїх Д. Моєму Моїй Моїм Зн. = Н. або Р. | моє Мою = Н. або Р. Ор. […]...
- Присвійні, вказівні й означальні займенники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §42. Присвійні, вказівні й означальні займенники Присвійні (рос. притяжательные) займенники вказують на належність якогось предмета певній особі. Вони, як і прикметники, змінюються за відмінками, числами і родами (в однині). 389. Попрацюйте в парах. Прочитайте речення. Знайдіть присвійні займенники. Скажіть, які з них указують на належність предмета першій особі, які – другій, […]...
- Означальні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Означальні займенники До означальних належать займенники Сам (самий), весь (увесь, ввесь), кожний (кожен), інший. Відмінюються вони подібно до прикметників: Весь – як прикметники м’якої групи, решта – як прикметники твердої групи. Однина Множина Чол. і середн. рід Жін. рід Н. Весь (увесь, ввесь), все(усе) Вся (уся) Всі (усі) […]...
- Вказівні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Вказівні займенники До вказівних займенників належать Цей, той, такий, стільки. Займенники Той і такий відмінюються так, як прикметники твердої групи, Цей – як прикметник м’якої групи в однині та як прикметник твердої групи – у множині. Займенник Стільки змінюється лише за відмінками. Однина Множина Чол. і середн. рід […]...
- Вказівні (співвідносні) слова у складнопідрядному реченні – Складнопідрядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складнопідрядне речення Вказівні (співвідносні) слова у складнопідрядному реченні Досить часто в головних частинах складнопідрядних речень уживаються так звані Вказівні, або Співвідносні, слова, які пояснюються підрядною частиною. Найпоширенішими з них є вказівні займенники Той, такий. Рідше в ролі вказівних слів можуть уживатися означальні займенники Все, всякий, кожен. Вказівними можуть бути також займенникові прислівники […]...
- Relativpronomen. Відносні займенники – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Relativpronomen. Відносні займенники Відносними займенниками є: Відносні займенники виконують роль сполучного слова, вони вводять підрядні означальні речення (Attributsätze, Relativsätze) і водночас є членами речення. Відносний займенник узгоджується з іменником, до якого належить, у роді та числі. Він приймає ознаку відмінка, відповідного функції цього іменника. Відносний займенник welcher, welches, welche вживається […]...
- Відносні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Відносні займенники Відносні займенники звучать так само, як питальні, але вживаються не для вираження питання, а для зв’язку частин складного речення. Двоє хлопців, яким прийшла черга, кинулись у човен і зайняли місця на лаві (0. Копиленко). Народ, що вільним став, нікому не зломити (В. Сосюра). Навіть того, чиє […]...
- ПИТАЛЬНІ І ВІДНОСНІ ЗАЙМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК § 42. ПИТАЛЬНІ І ВІДНОСНІ ЗАЙМЕННИКИ 479. Прочитайте народні загадки та прислів’я. Загадки відгадайте. Розкрийте значення прислів’їв. Хто день і ніч бродить і весь світ обходить? Що сирим не їдять і вареним викидають? Яка річка тече в роті? Не кожен козак, хто списа має. Вона знає, що у вас у борщі кипить. […]...
- ПРИСВІЙНІ ЗАЙМЕННИКИ Морфологія та орфографія. Займенник § 63. ПРИСВІЙНІ ЗАЙМЕННИКИ Про займенники, які вказують на належність чогось особі, особливості їхнього наголошування, а також про культуру мовлення ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 537 Прочитайте речення. Зверніть увагу на відмінкові форми присвійного займенника мій. Визначте його відмінок та синтаксичну роль у кожному реченні. Зробіть висновок про особливості відмінювання присвійних […]...
- Заперечні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Заперечні займенники Заперечні займенники утворюються додаванням префікса Ні – до відносно-питальних: Ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки. Заперечні займенники відмінюються як і питально-відносні, від яких вони утворені. У займенниках Ніякий, нікотрий змінюється місце наголосу: Яки’й – нія’кий; котри’й – ніко’трий. Заперечні займенники з Ні пишуться разом. Але коли між […]...
- Неозначені займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Неозначені займенники Неозначені займенники утворюються додаванням до питально-відносних займенників префіксів Де – (дехто, деякий), Аби – (абихто, абичий), Будь – (будь-що, будь-який), хтозна – (хтозна-хто) або суфіксів – сь (хтось, щось), – небудь (скільки-небудь, чий-небудь). Неозначені займенники відмінюються так само, як питально-відносні, від яких вони утворені. У неозначених […]...
- Займенник як частина мови, його основні ознаки. Особові займенники Урок 76 Тема. Займенник як частина мови, його основні ознаки. Особові займенники Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови. Обладнання: таблиця “Особи […]...
- Питання для самоконтролю – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Питання для самоконтролю 1. Що таке займенник? Чим відрізняються займенники від інших частин мови? 2. На які розряди діляться займенники? З якими частинами мови вони співвідносяться? 3. Які займенники називаються особовими? 4. Які особливості відмінювання особових займенників? 5. Який займенник називається зворотним? У чому його особливість? 6. Які […]...
- Особові займенники Тема. Особові займенники. (Вправи 292-296). Мета. Вчити розрізняти і застосовувати особові займенники в усному і писемному мовленні. Розвивати мовленнєву компетентність учнів. Виховувати повагу до людей, які працюють у сільському господарстві. Обладнання: таблиця “Значення особових займенників”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку. […]...
- Займенники й контекст МОРФОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ § 14. Займенники й контекст ПОЯСНЕННЯ Займенник – самостійна частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку, кількість, але не називає їх. За значенням і граматичними ознаками виділяють 9 розрядів займенників: – особові (я, ти, він, ми, ви, вони); – зворотний (себе); – питальні (хто? що? який? чий? котрий? скільки?); – відносні […]...
- Займенники 2-ї особи однини і множини Урок 80 Тема. Займенники 2-ї особи однини і множини Мета: вчити змінювати займенники 2-ї особи однини і множини за відмінками, спостерігати за зміною цих займенників, продовжити формувати навички роздільного написання займенників з прийменниками; розвивати мовне чуття; виховувати ввічливість у стосунках з оточуючими, шанобливе ставлення до рідних. Обладнання: етимологічні та тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Перевірка […]...
- Присвійні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Присвійні займенники Присвійні займенники вказують на належність: – першій особі однини (мій) або множини (наш); – другій особі однини (твій) або множини (ваш); – третій особі однини (його, її) або множини (їхній); – будь-якій особі (свій). Присвійні займенники відмінюються подібно до прикметників м’якої групи з основою на Й. […]...
- ОСОБОВІ ТА ЗВОРОТНИЙ ЗАЙМЕННИКИ Морфологія та орфографія. Займенник § 60. ОСОБОВІ ТА ЗВОРОТНИЙ ЗАЙМЕННИКИ Про займенники першої, другої та третьої особи, про зворотний займенник себе, а також про культуру мовлення 507 Прочитайте речення. Поміркуйте, які з виділених особових займенників указують на особу: а) яка говорить; б) до якої звернене мовлення; в) про яку йдеться. Зробіть висновок про роль особових […]...
- Питальні та відносні займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Питальні та відносні займенники, їх відмінювання Питальні займенники Хто? що? який? чий? котрий? скільки? містять питання про особу чи предмет, їх ознаку, кількість предметів і вживаються для утворення питальних речень. Хто ж: завійниця чи вітер найняли музики на свої заручини? (М. Стельмах). Що бачу я в далекому просторі? (Леся Українка). Займенники Хто, […]...
- ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ЗАЙМЕННИК & 34 ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ Які займенники належать до особових? 235. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте уривок із тексту. Учитель! Просте, звичайне слово, яке щодня повторюємо…. А скільки… таїть у собі найкращих спогадів! Скільки пов’язано з цим словом вдячних перемог і звершень у кожної людини (За Василем Кучером). 2. […]...
- Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками ЗАЙМЕННИК & 35. Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками Прийшов сніг-білоніг Павло Мовчан 297. 1. Виразно прочитай вірш. Прийшов сніг-білоніг, Борода патлата, Сів тихенько на поріг, Попросивсь до хати. Каже: “Холодно мені, Змерзли ноги босі!” Мати каже: “Е, ні-ні, Відпочив – і досить”. Сніг поволеньки підвівсь Та й пішов у поле. […]...
- Заперечні й неозначені займенники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §41. Заперечні й неозначені займенники Заперечні (рос. отрицательные) займенники вказують на відсутність особи чи предмета, їхніх ознак чи кількості. Вони творяться за допомогою префікса ні-, що додається до питальних займенників: ніхто, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки. Заперечні займенники відмінюються так само, як і питальні займенники, від яких вони утворилися. 382. Спишіть речення, […]...
- Питальні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Питальні займенники Питальні займенники використовуються для вираження запитань про особу чи предмет, їхню ознаку, кількість. Вживаються питальні займенники для утворення питальних речень, а також як допоміжний засіб для встановлення відмінкової форми іменників (хто? що?), прикметників (який? чий? котрий?), числівників (скільки?). Однина Н. Хто Що Р. Кого Чого Д. […]...
- Особові займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Особові займенники, їх відмінювання Особові займенники належать до найуживаніших слів. Вони вказують на осіб, на інші істоти, різні предмети, поняття і явища. Особові займенники змінюються за особами, числами і відмінками. Займенники Він, вона, воно змінюються також за родами. Однина 1 особа 2 особа 3 особа Н. Я Ти Він | воно Вона […]...
- Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками Тема. Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників із прийменниками. (Вправи 297-301). Мета. Закріплювати вміння вживати особові займенники, вчити визначати особу та число займенників, роль займенника у реченні, змінювати займенники 1-ї особи за відмінками, тренувати учнів у роздільному написанні займенників з прийменниками. Розвивати вміння висловлювати власні судження і вислуховувати висловлювання однокласників. Виховувати самоповагу. Обладнання: […]...
- Займенники 2-ї особи однини і множини ЗАЙМЕННИК & 36. Займенники 2-ї особи однини і множини Дитинства золота пора 302. 1. Прочитай вірш. До кого звертається поет? До чого закликає? Гей, нові Колумби й Магеллани, Напнемо вітрила наших мрій! Кличуть нас у мандри океани, Бухту спокою облизує прибій. Василь Симоненко 2. Який особовий займенник вжито в тексті? Назви його початкову форму. 303. […]...
- Займенники 3-ї особи однини і множини Урок 81 Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини Мета: поглиблювати та поширювати знання про особові займенники, виробляти вміння розрізняти займенники 3-ї особи та їх відмінкові форми, актуалізувати та закріпити знання про текст; розвивати вміння спостерігати, порівнювати й робити висновки, розвивати навички самоперевірки; виховувати самостійність, наполегливість та уважність у навчальній діяльності. Обладнання: картки індивідуального опитування. […]...
- Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Урок 79 Тема. Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Мета: ознайомити з системою відмінювання, відмінковими формами займенників 1-ї особи, вчити визначати їх роль у реченні, формувати навички роздільного написання займенників з іменниками; розвивати вміння вживати займенники у мові у потрібній формі; виховувати охайність виконання записів у зошитах. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Possessivpronomen. Присвійні займенники – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Possessivpronomen. Присвійні займенники До присвійних займенників належать: Mein Vater ist Arzt und meine Mutter ist Lehrerin. (Мій батько лікар, а моя мати вчителька.) Ihr Heft ist immer sauber. (Її зошит завжди чистий.) Відмінювання присвійних займенників Присвійні займенники відмінюються в однині як неозначений артикль, а в множині – як означений. (Відмінок) […]...
- Особові займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Особові займенники Особові займенники вказують на особу, якій належить висловлювання (я), або на осіб, до яких вона себе відносить (ми), на одну особу або на певну кількість осіб, до яких звертаються (ти, ви), на особу чи предмет, про яких говорять (він, вона, воно, вони). У зв’язку з цим […]...
- Неозначені та заперечні займенники – Займенник Самостійні частини мови Займенник Неозначені та заперечні займенники Неозначені займенники утворилися від питальних за допомогою часток аби-, де-, будь-, – небудь, казна-, хтозна-, – сь: абищо, будь-хто, казна-ким, хтозна-чим, хтось, щось, якийсь, котрийсь і под. Заперечні займенники утворилися від питально-відносних займенників за допомогою частки ні: ніхто, ніщо. Неозначені та заперечні займенники відмінюються лише у своїй […]...
- Особові та присвійні займенники GRAMMAR REFERENCE (Граматичний довідник) ЗАЙМЕННИК §2. Особові та присвійні займенники Особа Число Особові Присвійні Називний Відмінок Об’єктний Відмінок 1 Однина І Me My Множина We Us Our 2 Множина You You Your 3 Однина He Him His She Her Her It It Its Множина They Them Their 1. Займенник і (я) завжди пишеться великою літерою […]...
- Особові і зворотний займенники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §39. Особові і зворотний займенники Особові (рос. личные) займенники вказують на особу або осіб. Займенники першої особи (я, ми) вказують на мовця – того, хто говорить; другої особи (ти, ви) – на співрозмовника – того, до кого звертаються; третьої особи (він, вона, воно) – на стороннього – того, хто не бере […]...
- ЗАЙМЕННИКИ 1-3-ї ОСОБИ ОДНИНИ І МНОЖИНИ. ЇХ ЗНАЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Мета: вчити учнів добирати потрібні за змістом займенники для передачі зв’язків між реченнями тексту; розпізнавати особові займенники; розвивати мовлення, уважність, мислення; виховувати любов до мови. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Оберіть правильну відповідь. Займенник – це частина мови, яка: А) означає назву ознаки предмета або його прикметників; Б) вказує на […]...
- Розряди займенників за значенням – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Розряди займенників за значенням За лексичним значенням, граматичними ознаками та за морфологічним складом займенники поділяються на дев’ять розрядів: Особові: Я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони. Зворотний: Себе. Питальні: Хто? що? який? чий? котрий? скільки? Відносні: Хто, що, який, чий, котрий, скільки. Неозначені: Хтось, щось, будь-хто, будь-що, […]...
- ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §4. ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ 38. Роздивіться таблицю. Прочитайте текст. Серед виділених у тексті назвіть займенники першої, другої і третьої особи. Скориставшись таблицею, визначте число кожного з цих займенників. Особи займенників Особа Однина Множина 1 Я Ми II Ти Ви III Він, вона, воно Вони Сподобалося жабі, як журавель співає. Сидить […]...
- Урок розвитку мовлення. Особові займенники. Контрольна робота: усний твір. (Вправи 235-239) Тема. Особові займенники. Контрольна робота: усний твір. (Вправи 235- 239). Мета. Вчити розпізнавати особові займенники, влучно використовувати займенники в мовленні. Обладнання: таблиця “Особові займенники”, аркуш чистого паперу для гри “Мовчанка”. Хід уроку I. Організація класу. Контрольні роботи (усний твір) вчитель проводить упродовж уроку (на етапі, який відведено для перевірної роботи). Предметом перевірки є самостійне зв’язне […]...
- Питальні та відносні займенники – Займенник Самостійні частини мови Займенник Питальні та відносні займенники Питальні та відносні займенники однозвучні. Відрізняються вони лише своєю роллю в реченні. Питальні займенники хто? що? який? чий? котрий? скільки? використовуються для побудови питальних речень: Що узяв я з собою в дорогу? (О. Підсуха) Що коло тебе біжить, а не дожене? Якої пряжі нема в продажі? (Нар. […]...
- ЗАПЕРЕЧНІ Й НЕОЗНАЧЕНІ ЗАЙМЕННИКИ. НІ В ЗАПЕРЕЧНИХ ЗАЙМЕННИКАХ. ДЕФІС У НЕОЗНАЧЕНИХ ЗАЙМЕННИКАХ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК § 43. ЗАПЕРЕЧНІ Й НЕОЗНАЧЕНІ ЗАЙМЕННИКИ. НІ В ЗАПЕРЕЧНИХ ЗАЙМЕННИКАХ. ДЕФІС У НЕОЗНАЧЕНИХ ЗАЙМЕННИКАХ 484. Прочитайте. Випишіть виділені займенники і дайте відповіді на запитання: від яких займенників вони утворені? За допомогою яких значущих частин слова? Які префікси й суфікси слугують для утворення таких займенників? Виділіть ці префікси і суфікси. 1. Народ мій […]...
- Займенники 3-ї особи однини і множини ЗАЙМЕННИК & 37. Займенники 3-ї особи однини і множини Любіть Україну, як сонце, любіть! Володимир Сосюра 307. 1. Прочитай вірш. Які думки і почуття він викликає? Як не любить той край, Де вперше ти побачив Солодкий дивний світ, Що ми звемо життям, Де вперше став ходить і, Квіткою неначе, В його теплі зростав І усміхавсь […]...