ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ

§12 . ТВЕРДІ ТІЛА

1. ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ

Як ви вже знаєте,

Тверді тіла зберігають об’єм і форму.

Тверді тіла значно різняться своїми властивостями.

По-перше, вони відрізняються одне від одного твердістю. Наприклад, добре відома м’якість графіту, з якого виготовляють стрижні олівців. Але є й “по – справжньому” тверді тіла, наприклад скло або чавун. “Чемпіоном” з твердості вважають алмаз: він залишає подряпини на будь-якому іншому тілі. Тому з алмазу виготовляють особливо тверді

різальні інструменти.

По-друге, тверді тіла відрізняються одне від одного крихкістю. Так, склянка – крихке тіло: удар її руйнує. А свинцевий брусок – пластичне тіло: унаслідок удару він лише змінює форму.

РОЗШИРЕННЯ ТВЕРДИХ ТІЛ УНАСЛІДОК НАГРІВАННЯ

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Візьмемо металеві кулю й кільце, розміри яких підігнані так, що за однакової температури куля проходить крізь кільце майже без зазору (рис. 12.1).

Нагріємо кулю (рис. 12.2). Ми побачимо, що нагріта куля не проходить крізь кільце (рис. 12.3). Причиною цього є те, що тверді тіла внаслідок нагрівання розширюються.

ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ

Унаслідок

нагрівання тверді тіла розширяються набагато менше, ніж рідини і гази. Наприклад, сталевий метровий стрижень унаслідок нагрівання на 1 °С подовжується приблизно на одну соту частку міліметра.

Однак якби будівельники й інженери не враховували теплового розширення матеріалів, наслідком цього було б руйнування будинків, мостів і доріг, а також обриви ліній електропередавання! Так, проліт моста внаслідок підвищення температури може подовжитися на кілька сантиметрів. І якщо не враховувати це під час будування моста, він може обрушитися. Ви, мабуть, помічали, що дроти ліній електропередавання помітно провисають, особливо влітку (рис. 12.4). Пояснити це провисання дуже просто: якби влітку дроти були натягнутими, то взимку вони просто порвалися б!

ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ