Внутрішня колонізація та її наслідки

НАРОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СВІТУ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО РОЗВИТКУ

§ 2. Людина в середньовіччі

2. Внутрішня колонізація та її наслідки

Упродовж XI-XIII ст., через зростання населення, у Європі відбувається освоєння нових територій. Селяни розчищали ліси, розорювали пустки й торф’яники, відвойовували землю від моря. У долинах великих річок почали осушувати болота й будувати захисні дамби. Такі перетворення прийнято називати внутрішньою колонізацією. Цей процес набув поширення в усіх країнах Західної Європи.

Освоєння нових земель відбувалося

в кількох напрямах. Один із них – вирубування лісу й заснування на звільнених масивах нових поселень. Найчастіше такий тип колонізації проводився силами поселенців-госпітів, запрошених, нерідко здалеку, на пільгових умовах. Інший поширений варіант колонізації – за рахунок!

Внутрішня колонізація та її наслідки

Житло давніх шотландців – “озерний сховок”. Щоб захиститися від завойовників, хатинки будували на полях, іноді посеред озера. Реконструкція. Сучасне фото внутрішніх резервів кожного села: освоєння пустищ, непридатних для землеробства земель, прикордонних територій тощо. У результаті внутрішньої

колонізації зросли посівні площі, річкова система сполучень доповнилася каналами, змінилися флора і фауна. Різко збільшилася кількість населених пунктів.

Та незважаючи на всі спроби, у XIII ст. землі, придатної для обробітку без особливих зусиль, уже бракувало. Наділи селян ставали дрібнішими й зібраного урожаю не вистачало, щоб прогодувати родину.

Історична цікавинка

У ХІІІ ст. унаслідок квапливих намагань створити нові ниви та прогодувати дедалі більшу кількість населення, було винищено багато лісів. По всій Європі спалахують конфлікти між селами або між феодалами та їхніми селянами за право використаная тих решток, які ще збереглися від колишніх лісів. Деякі села знелюдніли, тому що жити в ник, не маючи лісових дарів, стало практично.

Внутрішня колонізація та її наслідки

Селянські роботи. Календар. Німеччина, Мюнхен. IX ст.

Нерідко людина, приборкуючи природу, вдавалася до хижацьких прийомів. Прикро, що Голландія, тобто “лісова країна”, у період Середньовіччя фактично втратила свої ліси. Також було вирубано й спалено ліси в Англії, Франції, Іспанії, Італії. На світанку Середньовіччя в західноєвропейських лісах проживало багато звірів (оленів, кабанів, турів, ведмедів, лосів, зубрів, лисиць, вовків та ін.). Полювання на них мало промисловий характер: м’ясо диких тварин було тоді одним із основних продуктів харчування населення. Не менше значення мало й рибальство. Безжальне нищення звірів, а також вирубка лісів поступово призвели до зменшення видів тварин, а також їхньої кількості. Зменшилася кількість і різних видів пернатих.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Внутрішня колонізація та її наслідки