Вплив магнітного поля на живі організми

1-й семестр

ЕЛЕКТРОДИНАМІКА

3. Електромагнітне поле

УРОК 11/38

Тема. Вплив магнітного поля на живі організми

Мета уроку: ознайомити учнів з інформацією про вплив магнітного поля на живі організми.

Тип уроку: комбінований урок.

ПЛАН УРОКУ

Контроль знань

14 хв.

Самостійна робота № 6 “Явище електромагнітної індукції. Енергія магнітного поля”.

Вивчення нового матеріалу

25 хв.

1. Чутливість комах до магнітних полів.

2. Вплив

магнітного поля на організм людини.

3. Магнітне поле Землі служить людині.

4. Магнітні бури.

5. Магнітні аномалії.

Закріплення вивченого матеріалу

6 хв.

1. Якісні питання.

2. Навчаємося розв’язувати задачі.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Чутливість комах до магнітних полів

Очевидну сприйнятливість до магнітного поля Землі продемонстрували, наприклад, терміти. Установлено, що в термітнику комахи розташовуються поперек магнітних силових ліній. Якщо комах екранувати від магнітного поля, то вони відразу втрачають свою здатність орієнтуватися

в просторі. За таких умовах (без магнітного поля) вони розселяються довільно.

Було встановлено, що в магнітному полі Землі орієнтуються молюски, хробаки й навіть водорості. Деякі морські бактерії розташовуються в придонному мулі під певним кутом до силових ліній магнітного поля Землі.

Спостереженнями встановлено, що і на початку, і наприкінці польоту жуки, бджоли й інші комахи вибирають головним чином напрямок північ-південь або захід-схід. Досліди показали, що комахи змінювали вибір орієнтованого положення в просторі, якщо змінювався напрямок магнітного поля.

Мухи й інші комахи “сідають” переважно в напрямку поперек або уздовж магнітних ліній магнітного поля Землі.

Орієнтиром для перелітних птахів також служить магнітне поле Землі. Нещодавно вчені довідалися, що у птахів в зоні очей розташовується маленький магнітний “компас” – крихітне тканинне поле, у якому розташовані кристали магнетиту, що мають здатність намагнічуватися в магнітному полі.

Ботаніки встановили сприйнятливість рослин до магнітних полів. Виявляється, сильне магнітне поле впливає на ріст рослин.

2. Вплив магнітного поля на організм людини

Установлено, що постійні або коливні з періодом у кілька хвилин магнітні поля характерні для шлунка людини, причому вид сигналу явно визначає функціональний стан шлунка. Сигнали різняться до й після прийому їжі, змінюються під час споживання води (натще) або приймання ліків. Цей факт може надалі знайти застосування в діагностиці шлункових захворювань.

Відомо, що око – джерело досить сильного електричного поля. Це спричиняє в прилеглих тканинах електричний струм, магнітне поле якого можна реєструвати під час руху очей і в разі зміни освітленості сітківки. Виявилося, що магнітне поле очей істотно вище, ніж магнітне поле мозку. Тому конфігурацію й інші характеристики цих полів необхідно знати, приступаючи до магнітографічних досліджень мозку, особливо під час вивчення зорового сприйняття.

3. Магнітне поле служить людині

Радіаційні пояси магнітосфери захищають Землю від згубного для всього живого випромінювання Сонця. Якби магнітне поле не відхиляло потоку заряджених частинок, змушуючи їх рухатися по силових лініях від полюса до полюса, то частинки ці досягали б безперешкодно поверхні Землі.

Деякі зміни магнітного поля попереджають про наближення магнітної бурі. Під час магнітних бур протягом декількох годин відбуваються сильні зміни в іоносфері. Іоносфера перестає відбивати радіохвилі, і радіозв’язок переривається. Про наближення магнітних бур дуже важливо знати літакам і кораблям, тому що вони відразу втрачають і можливість орієнтуватися за компасом, і локаційний зв’язок. Але магнітне поле саме попереджає про магнітні бурі, що насуваються.

Магнітне поле допомагає орієнтуватися літакам, кораблям, підводним човнам. Компас часто служить єдиним дороговказом для дослідницьких груп і туристів. Різкі відхилення магнітного поля – аномалії – указують на родовища корисних копалин. Вивченням і розвідкою таких магнітних аномалій займається спеціальна наука – магніторозвідка.

4. Магнітні бурі

Достеменно відомо, що магнітні бурі впливають на здоров’я людини та, імовірно, на розвиток інфекційних захворювань, призводять до зменшення кількості еритроцитів і зниження гемоглобіну, підвищують в’язкість крові. У результаті відбуваються збої серцевого ритму, змінюється кров’яний тиск, з’являються головні болі, безсоння, людина стає дратівливою тощо. Зрештою навіть у здоровому організмі може настати порушення всіх налагоджених в організмі зв’язків.

5. Магнітні аномалії

Причиною магнітної аномалії в більшості випадків є наявність під поверхнею Землі значних мас магнітної залізної руди. Тому вивчення магнітної аномалії сприятиме одержанню цінних вказівок про наявність і місце розташування цих покладів. Однією з найбільших і добре вивчених магнітних аномалій є Курська магнітна аномалія, досліджена під керівництвом радянського фізика Петра Петровича Лазарєва (1878-1942). Тут були виявлені величезні поклади залізної руди.

В Україні Кременчуцька магнітна аномалія – найбільший залізорудний район, що є продовженням Криворізького залізорудного басейну. У межах Кременчуцької магнітної аномалії відомі 4 родовища: Горишнє-Плавнинське, Лавриковське, Еристовське – залізисті кварцити переважно магнетитового складу зі значним умістом заліза.

Домашнє завдання

Підр-1: конспект; підр-2: § 11.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вплив магнітного поля на живі організми