Вплив шкідливих хімічних речовин на організм людини,- Хімічні та біологічні чинники безпеки

Безпека життєдіяльності

2. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ У ПОВСЯКДЕНІШ УМОВАХ ВИРОБНИЦТВА І У ПОБУТІ

2.4. Хімічні та біологічні чинники безпеки

2.4.3. Вплив шкідливих хімічних речовин на організм людини

Дія шкідливих речовин на організм людини може супроводжуватися інтоксикацією, що призводить до розвитку професійних захворювань (наприклад, при отруєнні промисловими отрутами), а також викликає деякі шкірні захворювання – екземи, дерматити (спричинюють мінеральні оливи, кам’яновугільні смоли, дьоготь тощо).

Усі хімічні речовини

по-різному проявляють свій токсичний вплив на організм, згідно з яким вони поділяються на подразнювальні, припікаючи, шкірнонаривні, задушливі, снотворні, судомні та ін. Причому більшість з них незалежно від дози та шляху проникнення в організм має вибіркову токсичність, тобто здатність впливати на окремі клітини та структури тканини, не зачіпаючи при цьому інші, з якими вони перебувають у безпосередньому контакті. Згідно з принципом вибіркової токсичності розрізняють:

– кров’яні отрути, що впливають головним чином на клітини крові (чадний газ, селітра тощо);

– нервові чи нейротоксичні отрути,

що уражають клітини центральної та периферійної нервової системи (алкоголь, наркотики тощо);

– ниркові та печінкові отрути, котрі порушують функції цих органів (сполуки важких металів, деякі грибкові токсини тощо);

– серцеві отрути, при впливі котрих порушується робота серця (деякі рослинні отрути із групи алкалоїдів);

– кишково-шлункові отрути, котрі уражають шлунок та кишечник (концентровані розчини кислот та лугів).

Особливу актуальність проблема гострих отруєнь отримала останніми десятиріччями, коли у більшості цивілізованих країн світу виникла “токсична ситуація”, пов’язана а накопиченням у навколишньому середовищі великої кількості хімічних речовин, які використовуються для бойових, виробничих, медичних та інших цілей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в цілому по європейських країнах у зв’язку з гострими отруєннями у лікарні для лікування надходить приблизно 1 особа на кожну тисячу населення та понад 1% цих хворих гинуть. Для порівняння підкреслимо, що рівень госпіталізації через з інфаркт міокарда дорівнює 0,8 людини на тисячу населення. Загальна кількість жертв гострих отруєнь значно перевищує число загиблих унаслідок дорожньо-транспортних пригод. Особливий неспокій викликає неухильне зростання кількості гострих отруєнь серед дітей.

Часто опосередкованою причиною інгаляційного походження можуть бути і токсичні речовини, які виробляються у результаті неконтрольованих хімічних реакцій під час промислових аварій, особливо – пожеж.

За даними американських фахівців, до 80% загиблих при пожежах є жертвами не вогню, а токсичних продуктів горіння.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вплив шкідливих хімічних речовин на організм людини,- Хімічні та біологічні чинники безпеки