Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їхня роль в екосистемах
Розділ V. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ
УРОК 65
Тема. Взаємодія рослин, грибів, бактерій та їхня роль в екосистемах
Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості і значення взаємодії рослин, грибів і бактерій.
Основні поняття і терміни: бульбочкові бактерії, азотфіксатори, мікориза, бактеріориза, симбіоз, паразитизм.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда (підготовча), пояснення); наочні (демонстрація обладнання); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв’язування проблемних
Обладнання: таблиці і зображення прикладів різних способів взаємодії рослин, бактерій і грибів.
Тип уроку: комбінований (урок-дослідження).
Структура уроку
Етапи уроку | Час, хв. | |
1. | Організаційний момент. | 1 |
2. | Перевірка виконання учнями домашнього завдання. | 10 |
3. | Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. | 3 |
4. | Групова робота (сприйняття і осмислення нового матеріалу). | 14 |
5. | Узагальнення | 10 |
6. | Підсумки уроку, аргументація оцінок. | 5 |
7. | Домашнє завдання. | 2 |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання (письмова робота за варіантами):
Варіант 1.
Дайте характеристику такій життєвій формі рослин, як дерева (чим дерева відрізняються від інших життєвих форм). В яких географічних зонах ростуть дерева? Де вони переважають і чому? Наведіть приклади (5-6) найпоширеніших дерев вашої місцевості.
Варіант 2.
Дайте характеристику такій життєвій формі рослин, як кущі (чим кущі відрізняються від інших життєвих форм). В яких географічних зонах ростуть кущі? Де вони переважають і чому? Наведіть приклади (5-6) найпоширеніших кущів вашої місцевості.
Варіант 3.
Дайте характеристику такій життєвій формі рослин, як трави (чим трави відрізняються від інших життєвих форм). В яких географічних зонах ростуть трави? Де вони переважають і чому? Наведіть приклади (5-6) найпоширеніших трав’янистих рослин вашої місцевості.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Підготовна бесіда. Пригадайте, що це за організми – лишайники? Чому лишайники можуть жити там, де інших організмів немає? Як ви думаєте, крім лишайників є інші приклади взаємодії різних царств живої природи?
Пояснення. Сьогодні на уроці ви будете працювати біологами-дослідниками. Проблемою вашого дослідження є виявлення і з’ясування значення взаємодії рослин, грибів і бактерій у природі. Працювати ви будете групами. В кінці уроку кожна група відзвітує про виконане завдання.
4. Групова робота (сприйняття і осмислення нового матеріалу).
Опрацюйте відповідний матеріал у підручнику. Використайте необхідну додаткову літературу. Знайдіть розв’язок проблеми.
Завдання для першої групи. Юні дослідники, спостерігаючи за ростом і розвитком рослин на городах у своїх бабусь, помітили, що капуста найкраще росте на тому місці, де торік були горох і квасоля, мало бур’янів виростає на ділянках, де перед тим росло жито, а якщо посадити ту ж культуру на тому самому місці, то рослини будуть уражені хворобами і шкідниками і дадуть дуже низький врожай. Дослідники замислились і почали міркувати над результатами своїх спостережень. Спробуйте і ви пояснити ці факти.
Завдання для другої групи. Група юннатів, працюючи влітку над виконанням завдання, отриманого в школі, досліджувала видовий склад грибів, фотографувала їх, збирала плодові тіла, виготовляла малюнки зі спор. Один із хлопців взяв спори підберезника і висіяв їх у горщик із землею, сподіваючись, що, врешті-решт, отримає плодові тіла гриба в домашніх умовах. Як ви думаєте, яких результатів може сподіватися хлопчик і чому? Які гриби вирощують промисловим способом? Чому саме їх і як?
Завдання для третьої групи. Вам відомо, що найдорожчими, найвишуканішими і найрідкіснішими є орхідеї. Багато дослідників відшукували їх у природі та намагались посадити в своїх садах. Але рослини не приживалися. Поясніть, чому. Наведіть інші приклади подібних явищ.
5. Узагальнення і систематизація знань.
Кожна група звітує про виконане завдання.
Зробіть висновок про взаємозв’язок бактерій, грибів і рослин.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.