Хмельницький Богдан

Політологічний словник

Хмельницький Богдан (близько 1595 – 1657)- видатний громадський, політичний, військовий діяч, гетьман Війська Запорозького (1648 – 1657 рр.), засновник Української козацької держави. Походив з шляхетської родини. Освіту здобув у Єзуїтській колегії у Львові. Був військовим писарем реєстрового козацтва, рядовим сотником Чигиринського полку. Після пограбування в 1647 р. його хутора, викрадення дружини і вбивства сина зазнав переслідувань з боку місцевої адміністрації і подався до Запоріжжя, де згодом був обраний гетьманом.

Здобув кілька гучних перемог над польськими військами, уклав Зборівський (1649), Білоцерківський (1651) договори з Польщею, в 1654 р. – Переяславську угоду з Московським царством. Як політик міжнародного масштабу, людина високої освіти і культури доклав величезних зусиль, щоб побудувати українську військово-гетьманську державу. При цьому Б. Хмельницький насамперед спирався на український традиціоналізм – історію, традиції, культуру України, її народу. Утворена зусиллями Б. Хмельницького гетьманська держава мала форму авторитарно-ліберального режиму (концентрація влади в руках гетьмана і козацька демократія,
що певним чином обмежувала владу гетьмана). Б. Хмельницький створював власне самостійну українську державу як новий тип адміністративного устрою, спираючись на елементи військової демократії. Видатною його заслугою є також припинення і унеможливлення колонізації України із Заходу. Це спричинило піднесення національної свідомості, патріотизму українства, відновлення і значний потужний розвиток державницьких національних традицій. Блискучий дипломат, полководець, глибоко свідомий патріот Б. Хмельницький багато чого із задуманого не здійснив, однак його заслуги перед Україною величезні. Сучасники справедливо порівнювали його з багатьма видатними діячами, зокрема з вождем Англійської революції Олівером Кромвелем. “Великий рух народній, піднятий Хмельницьким, – писав М. Грушевський, – дав новий лад усій східній Україні – гетьманський”. “Хмельницький, – писав І. Крип’якевич, – став керівником Визвольної війни завдяки тому, що здобув довір’я мас. Він ріс серед козацтва, розумів його прагнення й інтереси. Народні маси зустріли Хмельницького цілковитим довір’ям, розуміючи, що він є справжнім захисником їх інтересів”.

Гетьмани України: Історичні портрети: 3 б. / Упоряд. журн. “Україна”. – К., 1991; Хто є хто в європейській та американській політичній науці: Малий політологічний словник / Б. Кухта, А. Романюк, М. Поліщук; За ред. Б. Кухти. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Львів, 1997; Шаров /. Ф. 100 видатних імен України. – К., 1999.

М. Головатий


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Хмельницький Богдан