Хто такі комахи? Тема. Хто такі комахи?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 33 Хто такі комахи? Тема. Хто такі комахи?
Мета: уточнити уявлення учнів про комах; вчити називати істотні ознаки комах, описувати будову різних видів комах; продовжити формування навички класифікації тварин по групах; розвивати мовлення, мислення, увагу, спостережливість, уміння порівнювати; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
Хто мене вб’є, свою кров проллє. (Комар)
– У лісі біля пня біготня, метушня,
Народ
– Лазить над нами догори ногами.
Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)
– Що об’єднує слова-відгадки? (Це комахи.)
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які тварини є найчисленнішими у світі.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 76-77)
– Розгляньте на фото комах (с. 76).
– Яких комах вам доводилося бачити влітку? Назвіть їх.
– Послухайте розповідь Сонечка Семикрапочки!
– Ось дійшла черга і до комах. Вони – найчисленніші у світі тварини. Комахи живуть скрізь.
– Де живуть комахи? Наведіть
– Роздивіться фото на с. 77.
– Яких комах ви бачите на верхній фотографії?
– Як можна впізнати комах? (Учням складно відповісти, оскільки більшості з них не відома загальна ознака комах – шість ніжок.)
– Розгляньте зображення бабки. Скільки ніжок у бабки? (6 ніжок)
– Скільки частин тіла? (Три: голова, груди, черевце.)
– Яку ж будову має тіло комах?
– Скільки в них ніжок, або по-науковому – кінцівок?
– Тіло комах складається із трьох частин: голови, грудей і черевця. Усі комахи мають по шість кінцівок.
– Розгляньте зображення павука. Як ви вважаєте, а павук – це комаха? Скільки ніжок у павука? (8) Скільки частин тіла? (Дітям складно відповісти.)
– У нього 2 частини тіла – головогруди і черевце, а не три, як у комах. Голова і груди у павука не розділяються, а зрослися.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Дослідницька лабораторія. Як живуть мурахи?
– Що ви бачите на фото на с. 77 унизу?
– Скільки мурах мешкає в мурашнику?
– Що тягнуть мурашки до свого мурашника?
– Чим живляться мурашки?
– Поміркуйте, яку користь мурашки приносять лісу?
– Чому мурашок називають санітарами лісу?
– Які казки та байки про комах ви пам’ятаєте?
– Ніколи не руйнуйте мурашники!
2. Гра “Впізнай комаху за виділеними ознаками”
Літає, бігає, стрибає, плаває?
Дзижчить, скрекоче, пищить, мовчить?
Чорне, сіре, зелене, жовте, в смужку, в цятку, у візерунках? Кусається, жалить, лоскоче, нешкідливе?
Жорстке, м’яке, гладке, мохнатеньке?
Світиться в темряві, блищить на сонці, непомітне, з яскравим за барвленням?
Колективне, живе в малій сім’ї? (Коник)
– Чим примітний коник?
– Якого кольору коник? джміль?
– Поміркуйте, чому коник зелений, а джміль – смугастий.
3. Гра “Злови комаху”
Учитель називає тварин. Якщо учні чують назву комахи, вони плескають у долоні.
Матеріал для гри: соловей, сонечко, метелик, тарган, жаба, джміль зайчик, колорадський жук, бабка, муха, блоха, риба, змія, ведмідь, водомірка, оса, мураха, їжак.
V. Підсумок уроку
– Яких тварин відносять до комах?
– Яких комах ви знаєте?
– Яку будову має тіло комахи?
– Скільки кінцівок у комах?
– Назвіть комах нашого краю.