Як людина вивчає природу?
СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
УРОК 10 Як людина вивчає природу?
Тема. Як людина вивчає природу?
Мета: навчати учнів проводити дослід і спостереження; розкрити поняття “дослід”, “спостереження”: пояснити відмінність між спостереженням і дослідом як різними способами отримання відповідей на запитання про навколишній світ; учити проводити спостереження та досліди з метою визначення ознак предметів за допомогою органів чуття; розвивати практичні навички, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Чи доводилося вам спостерігати за природою?
– Що цікавого ви запам’ятали?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що для вивчення природи потрібно вміти спостерігати та проводити досліди.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 24)
– Розгляньте малюнки і фотографії на с. 24.
– Що на них зображено? Складіть речення.
– Де ви бачили такі прилади?
– Назвіть зображені прилади. Для чого їх використовують? Складіть речення.
– Пригадайте, що вам допомагає пізнавати природу і навколишній
Запам’ятайте! Для вивчення природи проводять спостереження, досліди і практичні роботи. Для спостережень часто використовують різноманітні прилади.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 25)
Дослідницька лабораторія
– Дізнайтеся: який вигляд мають деталі дрібних предметів?
– За допомогою якого приладу можна побачити дрібні частини листочків і квітів?
– Маленькі тіла і дрібні частини тіл вивчають за допомогою збільшувальних приладів. Простим збільшувальним приладом є лупа.
Лупа, або збільшувальне скло, є одним з найбільш простих приладів, за допомогою яких людина розширює можливості свого зору.
Лупа приносить людині велику користь. Її постійно використовують у своїй роботі годинникарі, майстри, що мають справу з різними дрібними механізмами, і працівники багатьох інших професій.
– Розгляньте лупу. Вона складається з ручки і збільшувального скла.
Лупа – ваш помічник у дослідженні дрібних деталей предметів. Поміщаючи лупу між оком і даним предметом, ви бачите цей предмет у збільшеному вигляді і дістаєте тим самим можливість розгледіти такі деталі предмета, які вислизають від неозброєного ока.
Робота у парах
– Разом із сусідом по парті розгляньте за допомогою лупи розрізане яблуко або кленовий чи березовий листок. Розкажіть, що ви побачили.
2. Виконання практичних завдань
– Розгляньте через лупу букви в книзі, шкіру на руці, краї листочків рослин тощо. Розкажіть, що ви побачили.
– За допомогою лупи роздивіться піщинки, свою долоньку, лінію, проведену олівцем у зошиті. Розкажіть, що ви побачили.
Гра “Закінчи речення”
Для того, щоб побачити дрібні предмети, потрібна….
Завдання для друга природи
– Розкажіть, як ви збираєтеся вивчати природу.
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Для чого проводять спостереження і досліди? (Для дослідження природи)
– Що вам допомагає пізнавати природу і навколишній світ?
– Що використовують для спостережень? Наведіть приклади. (Різноманітні прилади: термометр, ваги, годинник, лінійка, бінокль тощо)
– За допомогою чого вивчають маленькі тіла і дрібні частини тіл?
Додаток до уроку 10
Робота за малюнками
– Знайдіть предмети, які збільшують зображення, що сприймаються оком.