ЯК ВІДБУВАЛОСЯ ГОСПОДАРЮВАННЯ ПЕРВІСНОЇ ЛЮДИНИ
Розділ І ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ
§ 4. ЯК ВІДБУВАЛОСЯ ГОСПОДАРЮВАННЯ ПЕРВІСНОЇ ЛЮДИНИ
1. ЗАНЯТТЯ ПЕРШИХ ЛЮДЕЙ
Який спосіб господарювання первісних людей називають привласнювальним? Чому він так називається?
Археологічні знахідки свідчать, що первісні люди виготовляли знаряддя праці в основному з каменю. Тому цей період історії людства називають кам’яним віком.
– Кам’яний вік учені розділили на періоди: палеоліт, мезоліт і неоліт. Від давньогрецького “палео” – давній, “мезо” – середній, “нео”
Кам’яні знаряддя, наприклад у кроманьйонців, були різноманітними: різці для роботи з кісткою, скребки для обробки шкіри, сокири, ножі, пилки, наконечники тощо.
Пізніше кроманьйонці почали використовувати кам’яні вкладки. Так було створено складні знаряддя праці та зброю, наприклад, дерев’яні списи та стріли з кам’яними наконечниками.
Під час полювання використовували списометалки, пастки для птахів, вовків, лисиць та інших тварин. За допомогою гарпуна ловили рибу.
1) Поміркуйте, чому саме камінь став основним матеріалом для виготовлення знарядь праці у первісних людей.
2) Обговоріть, як зображені знаряддя праці використовувалися людиною.
1 – знаряддя праці неандертальця; обробка каменю кроманьйонцями; 3 – гарпуни
Кроманьйонці були вправними мисливцями на великого звіра: печерного ведмедя, волохатого носорога і навіть мамонта. Вдале полювання на мамонтів забезпечувало людину не лише м’ясом. З його бивнів і кісток споруджували житло, виготовляли знаряддя праці, зброю, прикраси. Жир використовували для обігрівання й освітлення жител, зі шкір мамонта й інших тварин виготовляли одяг.
Спираючись на малюнки 3. Буріана, спробуйте уявити, як саме відбувалося полювання на великих тварин.
Отже, тривалий час первісні люди лише споживали те, що давала природа; займалися збиральництвом – використовували для їжі плоди диких рослин, їстівне коріння, гриби; полювали на диких тварин, рибалили.
Тип господарства, при якому люди брали все необхідне для життя у природи, називається привласнювальним.
2. ЗМІНИ В ЖИТТІ ПЕРВІСНИХ ЛЮДЕЙ УНАСЛІДОК ПОТЕПЛІННЯ
Як зміни у природі вплинули на життя первісних людей?
Близько 10 тисяч років тому закінчився льодовиковий період. Унаслідок потепління вимерли великі тварини: мамонти, печерні ведмеді, шабле зубі тигри, волохаті носороги. Натомість у лісах оселилися лосі, благородні олені, дикі кабани, лисиці тощо.
Змінилася техніка рибальства: людина винайшла гачки й сітку із поплавками. Окрім того, почалося використання плотів і човнів.
У той час було винайдено лук і стріли, що давало змогу прицільно влучити у тварину здалеку. Узимку мисливці використовували лижі.
Було приручено собаку – незамінного помічника під час полювання та охорони поселень.
Іншим винаходом став бумеранг. Запущений умілою рукою, він летів на відстань до 150 м, завдавав жертві тяжких ран своїм загостреним краєм або кінцем і повертався до господаря.
3. ВИНИКНЕННЯ ЗЕМЛЕРОБСТВА, СКОТАРСТВА Й РЕМЕСЛА
Чому і як людина почала займатися землеробством і скотарством?
Землеробство виникло неодночасно в різних місцях планети. З давніх часів люди збирали зерна їстівних рослин. Вони помічали, що зернини, які потрапили в землю, навесні проростали, а восени з рослин можна було зібрати такі самі зерна Люди почали розпушувати землю, а потім засівати її. Так, ще близько 10 тисяч років тому в Передній Азії почали вирощувати пшеницю, ячмінь, горох, близько 5 тисяч років тому в Америці вже збирали врожаї гарбузів, перцю, авокадо й кукурудзи. Близько 7 тисяч років тому на території Північного Китаю сіяли просо, в Південно-Східній Азії та Південному Китаї – рис, сою.
Для посіву відбирали кращі зерна. Поступово з’явилися нові культурні сорти рослин, які були більш урожайними.
Однак до осілого способу життя люди перейшли не відразу. Значна їх частина продовжувала займатися збиральництвом і полюванням, а деякі живуть так і досі.
Лук – перший механізм, створений людиною
Мисливці кам’яного віку нерідко приносили в поселення після полювання молодих тварин та поступово навчилися доглядати їх. Так із мисливства виникло скотарство.
Близько 8 тисяч років тому вперше були приручені (одомашнені) кози та вівці, пізніше – свині й віслюки, верблюди, корови, коні. Завдяки скотарству люди отримували м’ясо, молоко, шкіру, вовну. Із часом вони почали використовувати худобу для перевезення вантажів, оранки землі.
Поступово вирізнилися племена скотарів, які постійно пересувалися в пошуках нових пасовищ: вели кочовий спосіб життя.
Виникнення землеробства і скотарства мало велике значення в житті людства. Змінилися взаємовідносини людини і природи. Раніше люди були просто споживачами дарів природи. Відтепер вони самі вирощували рослини і розводили худобу. Згодом землероби винайшли плуг, у який почали впрягати биків. Через деякий час людина зробила ще один важливий винахід – колесо.
Тип господарства, при якому необхідні для життя засоби людина виробляла самостійно, називається відтворювальним.
Опишіть, що ви бачите на малюнку. Який тип господарства зображено – привласнювальний чи відтворювальний? Обгрунтуйте свою думку.
Селище первісних землеробів і скотарів (історична реконструкція 3. Буріана)
Про які зміни в уміннях і навичках людей свідчить наведене зображення?
Осілий спосіб життя сприяв розвитку ремесел – виготовленню різноманітних виробів. Із волокон льону, конопель і вовни овець люди навчилися прясти нитки, з ниток виготовляти тканину, а з неї – шити одяг. Для виготовлення тканини використовували прості ткацькі верстати. Люди також помітили, що вогка глина на вогні стає твердою, після чого не розмокає у воді. Тоді вони почали ліпити посуд із вогкої глини й обпалювати його в печах. Відтоді молоко, воду, зерно люди почали зберігати в глиняних посудинах. Щоб глиняні посудини мали правильну круглу форму, їх виготовляли на гончарному крузі.
Виготовленням різних виробів стали постійно займатись у спеціальних майстернях окремі люди – ремісники. Ці предмети вони обмінювали на продукти харчування, худобу, інші різноманітні речі.
Близько 9 тисяч років тому ремісники почали виготовляти вироби з міді: прикраси, кинджали, ножі, гачки, шила. Проте мідь – м’який метал, тому знаряддя з неї швидко затуплювалися. Отже, люди, як і раніше, використовували переважно знаряддя з ременю. Тому археологи цей період називають мідно-кам’яним віком.
Із часом ремісники навчилися сплавляти мідь з оловом або свинцем і виготовляти таким чином бронзу. Бронзові знаряддя праці та зброя були значно міцніші за мідні. В історії людства розпочався мідно-бронзовий вік.
Відтворювальне господарство вплинуло і на організацію людського суспільства.
Перевірте засвоєне на уроці
1. Коли і як людина почала обробляти землю? Що це змінило в її житті?
2. Коли людина почала приручати диких тварин і як це їй допомогло?
3. Розкажіть про перші ремесла.
4. Які ознаки привласнювального господарства? Наведіть приклади.
5. Які ознаки відтворювального господарства? Наведіть приклади.
Домашнє завдання
Складіть розповідь про те, як винаходи кам’яного віку вплинули на спосіб життя людей.
Давній ткацький верстат (сучасна історична реконструкція)