Яке значення має природа для життя?
СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
УРОК 13 Яке значення має природа для життя?
Тема. Яке значення має природа для життя?
Мета: розкрити значення природи в житті людини; розширювати світогляд; збагачувати словниковий запас; формувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи, порівнювати, робити висновки; виховувати спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Які предмети називаються природними, а які – рукотворними? Наведіть приклади.
– Чи залежить
На ці питання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці. Ви дізнаєтеся, що життя людини залежить від природи.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда про значення природи для людини
– Нас оточує багато різних предметів і речей. Більшість з них людина виготовила з природних матеріалів.
Давайте згадаємо, як деякі предмети прийшли до нас.
– Чим, наприклад, була булочка на початку свого шляху? (Зерном)
– Хто допоміг зернятку стати булочкою? (Людина)
– Чи могло б зернятко вирости без допомоги природи?
– Чим був
– Хто допоміг йому стати альбомом? Що допомогло дереву вирости?
– Завдяки кому і чому ми маємо всі ці і багато інших предметів? (Завдяки людині і природі, завдяки природним багатствам.)
– Природа створює всі умови, щоб людина могла жити.
– Чи можна тварин і рослини назвати природними багатствами?
– Я вам показуватиму предмет, а ви спробуйте визначити багатство природи, яке брало участь у виготовленні цього предмета.
Предмети: вовняні нитки, макарони, йогурт, ножиці, крейда, масло, дошка для різання хліба, олівець.
– Відгадайте загадку.
– Навесні веселить,
Влітку холодить,
Грибами, ягодами обдаровує,
Восени засинає,
Навесні знову оживає. (Ліс)
– Яке значення лісу для людини?
Орієнтовні відповіді
Ліс – це зелене вбрання нашої Землі. Ми милуємося красою лісу. Там, де ліс, завжди чисте повітря.
Ліс – це комора, що щедро віддає свої дари: горіхи, гриби, ягоди. Висновок. Природа дає людині тепло, світло, повітря, воду та їжу. Люди виготовляють з природних матеріалів предмети вжитку. А ще ми милуємося красою природи. Природа вчить нас бути добрими.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 30-31)
– Роздивіться фотографії на с. 30 угорі.
– Пригадайте, що належить до неживої й живої природи.
– За допомогою фотографій наведіть приклади живої і неживої природи.
– Роздивіться фотографії на с. 30 унизу.
– Які предмети на них зображені?
– На яких фотографіях зображені природні предмети, а на яких – рукотворні? Наведіть власні приклади.
2. Робота в групах
– Складіть розповіді про кожний предмет за таким планом:
1) Як називається?
2) Де ти його бачив (бачила)?
3) Яке значення має для життя людей?
– Об’єднайте свої розповіді, щоб вийшла одна цікава історія.
– Природа – це Сонце, вода, повітря, Земля, рослини, тварини. Людина тісно пов’язана з природою і сама є її частиною. Житло, їжу та всі предмети вжитку можна отримати тільки із природних матеріалів.
Природа нашої планети дарує нам життя! Бережіть природу!
Завдання для друга природи
– Розпитайте дорослих, чи є життя на Місяці. Порівняйте природу на Землі і на Місяці.
V. Підсумок уроку
– Що таке природа?
– Що дає природа людині?
Учитель. Природа нашої планети дарує нам життя. Бережіть природу!
Додаток до уроку 13
Гра “Можна – не можна”
– Діти, уявіть, що ви опинилися в лісі. Пригадаймо, як слід там поводитися і чого не можна робити. Я називаю дію, а ви плескайте в долоні, якщо це можна робити, і мовчіть, якщо – ні.
Можна:
Саджати квіти, рослини;
Охороняти рідкісні рослини;
Обгороджувати мурашники;
Милуватися красою природи;
Підгодовувати птахів;
Прибирати місце відпочинку.
Не можна:
Ламати гілки дерев;
Рвати багато квітів;
Збивати гриби ногами;
Ловити метеликів;
Ловити жаб;
Руйнувати павутиння.