Якими бувають тварини?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 31 Якими бувають тварини?
Тема. Якими бувають тварини?
Мета: уточнити уявлення учнів про тварин; показати різноманітність тваринного світу; розвивати мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до тваринного світу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Пригадайте ознаки живих організмів.
– Які живі організми стрибають, плавають, в небі літають, у землі причаїлися, снують під ногами. (Тварини)
– Скільки всього їх живе поряд з нами?
– Сьогодні
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота над загадками з опорою на малюнки
– Дуже товсті ноги маю,
Ледве їх переставляю,
Сам високий я на зріст,
Замість рота в мене хвіст. (Слон)
– У воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає –
Хвіст відпадає. (Жаба)
– Маленьке, сіреньке, а хвіст, як шило. (Миша)
– Летить – пищить, сяде – мовчить.
Хто його вб’є, той кров свою проллє. (Комар)
– Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)
– Не дід, а з бородою, не корова, а доїться. (Коза)
–
Висновок. У природі тварин дуже багато. Це звірі, птахи, комахи, риби. Для одних тварин домівкою є ліс, для інших – лука. Тварини живуть у воді, у землі. Тут вони знаходять собі їжу, схованку від ворогів.
Тварини є частиною живої природи. Що тваринам потрібно для життя?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 72-73)
– Розгляньте фото на с. 72 вгорі.
– Прилетіла до нас гостя – Сойка Синьокрила, щоб розповісти про дивовижних тварин, яких вона бачила всюди.
– Яких тварин ви впізнаєте?
– Як можна назвати кожну групу тварин?
Робота в групах
– У нашому краї теж є чимало неповторних тварин.
– Розгляньте фото на с. 72 внизу.
– Позмагайтеся! Хто знає більше тварин, які мешкають у нашому краї
Робота в парах
– Розгляньте фото тварин на с. 73.
– Хто зображений на них?
– Що ви знаєте про тварин, які зображені на малюнках?
– Хто з них сам про себе дбає?
– Про кого піклуються люди?
– У які групи можна об’єднати цих тварин? Поясніть.
– Диких тварин ніхто не доглядає і не розводить. Найбільше їх у лісах, на луках, у степах. Свійських тварин розводять, доглядають і вигодовують люди для своїх потреб.
– Поміркуйте: чи можуть свійські тварини самі добувати собі корм так, як дикі тварини?
Завдання для друга природи
– Складіть казку, у якій дика тварина потоваришувала б зі свійською.
2. Гра “Хто “зайвий”?”
– Відгадайте загадки. Яка з цих тварин “зайва”? Поясніть чому.
– Спритний майстер у стрибках:
На деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї – ліс. (Білка)
– У нашої бабусі Сидить дід у кожусі,
Проти печі гріється.
Без води умиється. (Кіт)
– Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
– Хто крилатий, гарний, гожий,
На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П’є нектар ним із квіток? (Метелик)
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Доведіть, що тварини – частина живої природи.
– Які групи тварин ви знаєте? Наведіть приклади. Де мешкають ці тварини?
– Розкажіть, чи є у вас удома тварини. Які?