Єгипетська піраміда
Розділ 2. ЛЮДИНА СЕРЕД ЛЮДЕЙ
& 8. Єгипетська піраміда – символ спільної праці людей
Поміркуй! Чи може одна людина створити, наприклад, книжку? Чому?
Ти можеш прочитати в книгах, що будівництво єгипетських пірамід – це каторжна і рабська праця. У фільмах завжди показували наглядачів, які важкими ударами батога змушували рабів тягнути кам’яні блоки вагою по кілька тонн. Але сучасні вчені довели, що все було не так. Насправді, піраміди будували не раби, а наймані робітники. Вони наймалися на таку роботу за власним бажанням.
Невже люди добровільно погоджувалися на виснажливу, важку роботу? Можливо, робота була не такою виснажливою?
Підняти на значну висоту важкий кам’яний блок одна людина не в змозі. Але якщо над цим завданням попрацюють інженери, математики і кілька десятків працьовитих рук, то справа не така вже й безнадійна. Тому будівництво єгипетських пірамід – найяскравіший приклад того, на що здатні люди, коли об’єднують
Шестиступенева піраміда Джосера
Очевидно, що разом легше не тільки піднімати вантажі і споруджувати будівлі, а й вчитися, пізнавати щось нове. Один із найпопулярніших інтернет-ресурсів “Вікіпедія” поповнюється статтями від звичайних користувачів. Будь-хто може поділитися корисною інформацією зі світом. Приміром, якщо хтось із твоїх родичів – герой-рятівник, видатний учений, талановитий артист або просто дуже хороша людина, ти можеш написати про нього статтю у “Вікіпедії”.
У написанні тексту нової конституції Ісландії міг узяти участь кожен житель цієї країни. Близько тисячі людей працювали над конституцією безпосередньо. Щоб нікому не було образливо, їх обрали за допомогою лотереї. Інші охочі могли вносити свої зауваження через Інтернет. Нова конституція врахувала інтереси кожного ісландця.
Вільна енциклопедія
Урочистий момент передання проекту конституції Ісландії до парламенту
Одна відома автомобільна компанія оголосила про проект, у якому кожен охочий міг долучитися до створення нової моделі автомобіля. Через Інтернет люди вносили свої побажання, обговорювали їх, сперечалися. Врешті-решт вийшов дуже якісний автомобіль, що нічим не поступався перед розробками кращих конструкторів та інженерів.
У багатьох містах світу існують інтернет-платформи для колективної роботи мешканців над зовнішнім виглядом свого міста. Наприклад, помітили люди, що в одному районі зовсім немає велосипедних доріжок чи дитячого майданчика, обговорили це на сайті і внесли пропозицію. У найближчому часі міська влада ознайомлюється із пропозицією і реалізовує.
Завдяки чому стародавнім єгиптянам вдалося побудувати піраміди?
Чиї інтереси і як саме врахувала нова конституція Ісландії? Наведи приклад успішної, спільної роботи мешканців твого міста (села).
Прочитай.
Слон у темній кімнаті
Індійська притча
Одному падишахові індійський раджа прислав у подарунок слона. І оскільки в цих краях, куди він привіз слона, такого звіра ніхто ніколи не бачив, раджа задумав пожартувати. Він завів слона в темну кімнату. А падишахові запропонував по черзі направляти туди своїх радників-мудреців, щоб вони обмацували слона, а коли вийдуть з кімнати, описали йому, який же він – цей слон.
Перший радник, вийшовши з кімнати, сказав:
– О, вельмишановний! Слон – це товсте і високе дерево.
Другий радник сказав:
– Ні, великий падишаху, тобі сказали неправду. Слон схожий на велику, звивисту змію.
Третій радник заперечив:
– О падишаху! Навіщо ти тримаєш при собі цих брехунів? Слон – це звичайнісінька мотузка.
Четвертий доводив, що слон плоский і широкий, як листок пальми. П’ятий переконував, що слон схожий на велику і довгу вигнуту кістку.
Падишах був спантеличений. І лише тоді, коли раджа вивів слона на світло, всі побачили його і зрозуміли, що кожен мав рацію: хтось обмацував ногу, хтось – хобот, хвіст, вухо, бивні. У кожного був свій, але частковий образ слона. І тільки в цілісності вийшов справжній слон.
Кого подарував раджа падишаху?
Чому кожен з радників описував слона по-різному?
Чому тільки побачивши слона на власні очі, радники зрозуміли, що кожен з них мав рацію?
Прочитай прислів’я. Поясни, як ти розумієш їх зміст.
* * *
Де гурт – там і сила.
* * *
Дружні сороки орла заклюють.
* * *
Гурту і вовк не страшний.
Підсумуй свої знання
– Єгипетські піраміди є переконливим доказом того, на що здатні люди, коли об’єднають свої зусилля.
– Спільно легше виконувати не тільки фізичну, а й інтелектуальну роботу.
Перевір себе
1. Що об’єднує людей, які працюють разом?
2. Що потрібно знати, щоб успішно виконувати спільну роботу?
3. Склади правила успішної роботи.
4. Що позитивно впливає на успішну працю? Із переліку обери відповідні слова:
Зневага, щирість, недовіра, одностайність, взаємодопомога, ворожнеча, чесність, дружба, заздрість.