З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ПОВІТРЯ
Мета: формувати уявлення учнів про повітря, його склад; продовжити формувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати прагнення охороняти природу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Відгадайте загадку.
– Таке велике, що займає увесь світ,
Таке маленьке, що в щілину зайде. (Повітря)
– Відомо, що без їжі людина може прожити кілька тижнів. Без води проживе кілька днів, а без повітря – лише кілька хвилин.
– Опишіть повітря за його властивостями.
– Доведіть, що нас
– Чому іграшки, заповнені повітрям, не тонуть у воді?
– Чому підстрибує м’яч?
– Поясніть, чому кажуть, що повітря – де невидимий “одяг” Землі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про властивості та склад повітря.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 31-33)
– Пригадайте! Які властивості повітря ви вже знаєте?
– Заглянемо у дослідницьку лабораторію і продовжимо досліджувати властивості повітря.
– Чому в теплій кімнаті кулька більша? А в холодній та сама кулька стає меншою?
– У якій склянці вода охолоне швидше?
Підказка. Вода у склянці, що закрита банкою, залишається гарячою довше. Повітря, яке міститься між банкою і склянкою з гарячою водою, зберігає тепло. Шар повітря ніби захищає тіла від навколишнього середовища.
– Запам’ятайте! Повітря погано проводить тепло.
– Розгляньте фотографії на с. 32. Чому сніг порівнюють із теплою “ковдрою”, під якою не замерзають рослини?
– Як пояснив це Повітряний Дракончик?
– Чому дівчинці тепло у легесенькій куртці?
– Що розказали Повітряні Дракончики про склад повітря?
– Запам’ятайте! Повітря – це суміш газів.
– Розгляньте діаграму на с. 33 та розкажіть, з яких газів складається повітря.
– Про який цікавий факт ви дізналися від Повітряних Дракончиків?
– Запам’ятайте! Людям та іншим живим істотам для життя потрібне повітря, в якому міститься кисень.
2. Фізкультхвилинка
Щоб нам яблучко зірвати,
То потрібно пострибати.
А вони на землю впали,
В руки щось нам не попали.
Тепер треба присідати
І ті яблучка збирати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Вірю – не вірю”
Учням пропонують обрати правильні твердження, поставивши навпроти них знак “+”; навпроти неправильних тверджень – знак “-“.
– Повітря – це газоподібне тіло.
– Повітря належить до живої природи.
– У грунті немає повітря.
– Кисень утворюють і виділяють у повітря тільки зелені рослини.
– При диханні живі організми поглинають із повітря вуглекислий газ, а виділяють кисень.
– Якщо водяної пари мало, повітря стає вологим.
– Повітря містить пил.
2. Робота в парах
– Відновіть твердження.
– Повітря складається з різних газів – …
– Для дихання людям, тваринам потрібен…
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте висновки на с. 33.
– До яких тіл належить повітря?
– Чому без повітря неможливе життя на Землі?
– З яких газоподібних речовин складається повітря?
– Яке значення в природі має кисень?
– Звідки в повітря потрапляє кисень?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 30-33.
Проект “Облаштовуємо нашу планету”.
– Чому необхідно, щоб нашу прекрасну планету прикрашало багато зелених рослин?