Задачі на спільну роботу
Мета: формувати уміння розв’язувати задачі на спільну роботу (ускладнені).
Дидактичні задачі. Актуалізувати розуміння способу розв’язування задач на спільну роботу, в яких шуканим є час спільної роботи; дослідити задачі шляхом зміни шуканого; узагальнити план розв’язування задач на спільну роботу. Актуалізувати способи міркування при множенні та діленні на розрядні одиниці 10 і 100; перенести спосіб міркування на випадки множення та ділення на інші розрядні одиниці 1000, 10000, 100000 . Формувати здатність застосовувати
Розвивальна задача: розвивати логічне мислення учнів під час дослідження задачі ( №1).
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Сьогодні ми продовжимо досліджувати задачі на спільну роботу. На минулому уроці ми змінили ситуацію та числа задачі, але ці зміни не вплинули на план розв’язуванням. Ми узагальнили план розв’язування задач на спільну
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА СПОСОБІВ ДІЇ
1. Усна лічба.
Завдання №1 із робочого зошита.
Гарний результат – не більше 2-х хвилин.
2. Математичний диктант.
1. Утворити число 56799 різними способами. Записати відповідні рівності.
2. Число 45608 зменшити на 45000.
3. Число 234000 збільшити на 67.
4. Зменшуване 405788, від’ємник 700. Знайти значення різниці.
5. Перший доданок 200000, другий доданок 500. Знайти значення суми.
6. Знайти невідомий від’ємник, якщо зменшуване 30677, а значення різниці 600.
7. Знайти невідомий доданок, якщо один з доданків 5000, а значення суми 35500.
8. Знайти невідоме зменшуване, якщо від’ємник 64000, а значення різниці 100700.
9. Порівняти числа 404600 та 10600. На скільки більше?
ІУ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Формування уміння розв’язувати задачі на спільну роботу.
Завдання №1 виконується колективно.
Учні можуть скласти не одну, а кілька задач. Учні пояснюють арифметичні дії до кожної із задач, а потім узагальнюємо: 1) знаходимо продуктивність першого виконавця; 2) знаходимо продуктивність другого виконавця; 3) знаходимо продуктивність спільної праці; 4) знаходимо час спільної праці. Зупиняємось на одній із задач і складаємо обернені до неї задачі.
Зіставляємо першу обернену задачу з прямою. Бачимо, що відповідно до першого та другого випадку дані ті самі величини. Змінилося шукане – шуканим став загальний виробіток. З’ясовуємо, що ця зміна вплине лише на четверту дію: перші три дії не зміняться. Учні самостійно записують розв’язання задачі. Узагальнюємо: 1) – 3) (див. вище); 4) дізнаємось про загальний виробіток.
Зіставляємо другу обернену задачу з прямою. За потреби можна провести аналітичний пошук розв’язування, а можна – за таблицею розбити задачу на прості: перший рядок – перша проста задача, третій рядок – друга проста задача, перший стовпчик – третя проста задача; другий рядок – четверта проста задача. З’ясовуємо, що перша дія не зміниться. Другою дією знайдемо продуктивність спільної праці. Третьою – продуктивність праці другого. Четвертою відповімо на запитання задачі і знайдемо час роботи другого. Учні записують розв’язання самостійно. Узагальнюємо: 1) дізнаємось про продуктивність першого виконавця; 2) дізнаємось про продуктивність праці другого виконавця або про продуктивність спільної праці; 3) дізнаємось про продуктивність спільної праці або про продуктивність другого виконавця; 4) відповімо на запитання задачі.
Зіставляємо третю обернену задачу з другою оберненою. З’ясовуємо, що перші три дії не зміняться, зміниться лише четверта дія. Складаємо план розв’язування задачі.
Зіставляємо четверту обернену задачі із другою оберненою задачею. З’ясовуємо, що в першій дії цієї задачі ми можемо знайти продуктивність другого виконавця; другою дією – так само – продуктивність спільної праці; третьою – продуктивність першого виконавця; четвертою – відповімо на запитання задачі. Зіставляємо розв’язання всіх задач та узагальнюємо план розв’язування задач на спільну роботу.
Завдання №2 із робочого зошита виконується учнями самостійно.
Робота за сходинками складності:
І – розв’язати задачу; ІІ – скласти обернену задачу на знаходження загального виробітку при спільній праці; ІІІ – скласти обернену задачу на знаходження часу роботи одного з виконавців.
2. Перенесення способу множення та ділення на10, 100 на інші розрядні одиниці.
Завдання №2 виконується колективно.
Чому при множенні на 10 (100) ми маємо праворуч числа дописати один (два) нулі? Як ви вважаєте, скільки нулів треба дописати праворуч числа при множенні на 1000 ( 10000; 100000)? Чому? Чому при діленні на 10 (100) ми в запису круглого числа маємо убрати один (два) нулі? Як ви вважаєте, скільки нулів треба убрати в запису круглого числа при діленні на 1000 (10000; 100000)?.
3. Формування уміння виконувати множення та ділення на розрядну одиницю.
Завдання №3 виконується учнями самостійно.
4. Розвиток логічного мислення учнів.
Група туристів складається з 6 іноземців. Вони говорять по-англійськи або по-французьки. 4 людини розмовляють по-англійськи, 3 людини – по-французьки. Скільки людей розмовляють на двох мовах: і по-англійськи і по-французьки?
Розв’язання. Нехай люди розмовляють лише однією мовою, тоді маємо всього людей, що розмовляють або англійською або французькою: 4 + 3 = 7 (л), але за умовою задачі всього 6 людей, тому наше припущення неправильне. 7 – 6 = 1 (л) розмовляє двома мовами. Відповідь: 1 людина.
УІІ. ПОЯСНЕННЯ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ДОМАШНЬОЇ РОБОТИ
Завдання №3 – виконати множення та ділення на розрядну одиницю. Завдання №4 – розв’язати задачу на спільну роботу, скласти і розв’язати одну або більше обернені задачі.
УІІІ. ПІДСУМОК. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Які задачі ви розв’язували сьогодні на уроці? За якими ознаками їх можна впізнати? Що може бути шуканим в таких задачах? За яким планом розв’язуються задачі на спільну роботу? У чому відчували складнощі? Що на уроці принесло відчуття успіху?