Закономірності поширення географічних поясів і природних зон світу
ВСТУП
§5 Закономірності поширення географічних поясів і природних зон світу
Пригадайте
Що таке географічний пояс?
Що таке природна зона?
Географічні пояси материків і океанів. Географічні пояси є найбільшими зональними комплексами географічної оболонки (див. форзац). Для кожного географічного поясу на материках характерний свій набір природних зон, свої природні процеси і ритми. Географічні пояси неоднорідні всередині. Вони мають різний режим зволоження і різний ступінь континентальності клімату, що сприяє поділу поясів
Географічних поясів відрізняються режимом випадання опадів, сезонними ритмами, набором і простяганням природних зон.
Географічні пояси є і в океанах, проте тут вони однорідніші, а їхні особливості визначаються властивостями океанічних водних мас.
Природні зони – зональні комплекси материків меншою мірою, ніж пояси, мають широтну орієнтацію. Причина полягає в тому, що на формування природних зон, крім температурних умов, значно впливають умови зволоження території.
Уважно розглянувши карту “Географічні пояси і природні зони світу” (див. форзац),
Мал. 15. Широтна зональність і висотна поясніть
Практичне завдання
Користуючись малюнком 15, порівняйте широтну зональність і висотну поясність і знайдіть пари природних комплексів на рівнинах і в горах. Які закономірності ви помітили в їхньому розміщенні?
Кожна природна зона має свої особливі компоненти. Компонентом, за яким найлегше впізнати будь-яку природну зону, є рослинний і тваринний світ. Наприклад, екваторіальні вологі ліси відрізняються найбільшою на Землі різноманітністю рослин і тварин. До того ж усе живе розростається тут до велетенських розмірів.
Дивовижні об’єкти і явища
Велетні екваторіального лісу. В екваторіальному лісі найдовші ліани сягають більше ніж 200 м; діаметр квітки рафлезії становить 1 м, а її маса може сягати 15 кг. Тут мешкають і велетенські метелики з розмахом крил до 30 см, і кажани з розмахом крил до 1,7 м, і кобри завдовжки до 5 м, а найбільша з існуючих нині змій – анаконда – досягає довжини 11 м!
У саванах і рідколіссях трав’яна рослинність чергується з окремими групами дерев, як-от: акації, евкаліпти, баобаби. Безлісі природні зони є в помірному поясі, наприклад степи. Вони охоплюють значні простори на двох материках – у Євразії та в Північній Америці.
Надзвичайно бідний рослинний світ – це особливість зони пустель майже на всіх материках і в більшості географічних поясів. Особливими умовами відрізняються арктичні й антарктичні пустелі, які майже повністю вкриті льодом (мал. 16). На перший погляд така пустеля здається взагалі безжиттєвою.
Мал. 16. Арктична пустеля
Лісові зони помірного поясу значно представлені також у межах північних широт материків. Рослинний світ тут багатий, хоча менш різноманітний за видами дерев, ніж в екваторіальних лісах. Він представлений як хвойними, так і листяними породами дерев. Природні зони помірного поясу найбільше змінені внаслідок господарської діяльності людини.
Докладніше з особливостями природних зон ви ознайомитеся, вивчаючи материки.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 4
Аналіз карти географічних поясів і природних зон
1. Проаналізуйте карту (див. форзац) і визначте, які природні зони поширені у низьких, середніх і високих широтах. Назвіть пояси, у яких найбільша кількість природних зон. Поясніть, чому це так.
2. З’ясуйте, які природні зони охоплюють найбільші площі на Землі й розташовані в різних поясах. Які зони охоплюють незначні площі?
3. Знайдіть, у яких географічних поясах розміщена територія України, які природні зони її перетинають.
ПІДСУМКИ
Географічні пояси існують на материках і в океанах і є найбільшими зональними комплексами географічної оболонки.
Географічні пояси поділяються на сектори, що зумовлено кліматичними особливостями.
Природні зони збігаються в різних географічних поясах, що пояснюється подібністю температурних умов та умов зволоження.
Природні зони можна легко розпізнати за їхнім рослинним і тваринним світом.
Запитання і завдання для самоперевірки
Напишіть творчу роботу про своє уявне перебування в одній із природних зон (на власний вибір).
Савани, степи і тундра є безлісими природними зонами. Поясніть, що перешкоджає поширенню в цих зонах дерев.
Назвіть умови, від яких залежить набір висотних поясів у горах. Назвіть найпоширеніші природні зони на Землі та географічні пояси, де вони трапляються.